Genel

Morgdaki Ölüler Ne Hisseder?

Ölüm, bütün canlıların hayatında en büyük gerçeklerden biridir. Her canlı doğar, büyür ve sonucunda da mutlak olarak ölümle tanışır. Peki, morgdaki ölüler nasıl hisseder? Bu konu da vefat eden insanların yakınları tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Bu haberimizde, morgdaki ölülerin nasıl hissettiği bizleri duyabilip duyamadığı ve buna benzer konular hakkında sorulan soruları yanıtlıyor olacağız. Bir ölünün ilk 36 saati, “ölen kişi morgda üşür mü ve ölüler ağladığımızı görür mü” gibi konuları da yanıtlamaya özen göstereceğiz.

Ölüm, yaşamın kaçınılmaz gerçeklerinden biridir. Bütün canlılar ömürleri dolduğunda ölümle tanışırlar. Ölüm her ne kadar kötü bir şeymiş gibi görülse de dinimizde de ölümle alakalı çeşitli şeyler bulunmaktadır. Bunun en temeli ise, ölümden sonra insanların günahlarından dolayı hesap vereceği ve iyi insanların cennete gideceği şeklindedir. Bazen insanların aklına, ölüler ağladığımızı görür mü ve morgdaki ölüler ne hisseder gibi sorular takılabiliyor. Bu konu hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Morgdaki Ölüler Ne Hisseder?

Morgdaki ölüler neleri hisseder; sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değil. Çünkü ölüm, vücuttaki bütün fonksiyonların durması ve beynin faaliyetlerini sonlandırmasıyla gerçekleşmektedir. Bu durum sonucunda da, vefat eden kişi artık duygu ya da hissiyat duymaz. Fakat, ölüm öncesinde insanlar acı ya da rahatsızlık gibi şeyler hissedebilir. Bütün bunlara ek olarak morgdaki ölüler ne hisseder? Sorusunu dini açıdan yanıtlamak gerekirse;

Ölümden sonra kişinin ruhu farklı bir aleme geçer. Bu alemde, ölü kıyamet gününe kadar bekler. İslam dininde ise vefat eden kişi eğer iyi bir insan ise kıyamet gününe kadar huzurlu bir şekilde bekler. Fakat, kötü biriyse kıyamet gününe kadar kabir azabı çekmektedir.

Ölen Kişi Ağladığımızı Görür Mü?

Merak edilen konulardan biri de ölüler ağladığımızı görür mü konusudur. Ölümden sonra bilincin devam edip etmediği net olarak bilinmemektedir. Bunu dini bakımdan açıklayacak olursak, ölülerin yaşayanları görmeleri, farklı dinler ve mezheplere göre farklılık göstermektedir. İslam inancına bakıldığında, ölülerin kabir hayatında yaşadıklarını, hissettiği duyguları ve yaşadıklarını bilmeleri mümkün değil. Fakat bu, ölen kişinin Allah tarafından belirli bilgilere ulaştırılmasıyla değişir. Yani mutlak yaratıcı Allah’ın istemesi halinde ölüler de her şeyi görebilir denmektedir.

Ölüler ağladığımızı görür mü konusu, vefat eden kişinin yakınları tarafından merak edilmektedir. Lakin, dinimizde biri öldükten sonra yaratıcıya isyan edecek kadar üzülmek de haramdır. Yani, ölünün ardından isyan edercesine çok fazla ağlamak yerine dualar etmek sizi daha fazla rahatlatacaktır.

Ölen Kişi Morgda Üşür Mü?

Ölen kişilerin morgda üşüyüp üşümediği konusu, bedenin ölümden sonra durumunu anlamak için önemli bir konudur. Bilimsel bakımdan, ölün gerçekleştikten sonra, ölü kişinin vücudu tüm işlevini durdurur ve bunun sonucunda üşüme gibi bir hissiyat olmaz. Aynı zamanda, ölülerin sıcaklık duygusunu kaybettiği de bilinmektedir. Bu nedenle vefat eden kişinin, morgda üşüdüğünü düşünmek bilimsel ve dini bakımdan gerçekçi değildir. Morgların soğuk olmasının nedeni ise, işlevini yitiren bedenin bozulup erken çürümemesi ve kokmaması içindir.

Bir Ölünün İlk 36 Saati

İslam dininde, bir kişi öldüğünde ruhun bedenden ayrılması ve Allah’a dönmesi anlamına gelir. İlk 36 saat, bı süreçteki birçok olayın gerçekleştiği zamandır. İslam kaynaklarında bu süreç hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İslam’a göre, ölen kişi ruhu bedenden ayrıldıktan sonra; iki melek gelip ona sorular sorar. Sorduğu sorular ise, “Kimdir senin Rabbin?”, “Dinin nedir?”, “Kimdir senin Peygamberin?” gibi sorulardır. Bu sorulara doğru yanıt verilmelidir.

Bir ölünün ilk 36 saati, vefat eden kişinin yıkaması ve defin işlerinin gerçekleştiği saat dilimidir. Ayrıca bu süreç içerisinde vefat eden kişinin ruhu da kıyamete kadar belirli bir yere gider ve bekler.

Ölüler Neden Morga Konur?

Morg, vefat eden insanın cesedinin gömülmeden ya da yıkanmadan önce bekletildiği odadır. Morglara daha çok hastanelerde ve mezarlıklarda rastlanmaktadır. Ölen kişinin bedeni çoğunlukla kimlik tespiti, kriminal incelemeler ve otopsi gibi nedenlerden dolayı morglarda bekletilmektedir. Morglar cesetlerin bozulmaması için soğukturlar. Ayrıca, cesedin tanınması için de vefat eden kişinin bir yakını morga gidebilir. Bu yazımızda morgdaki ölüler ne hisseder ve buna benzer konular hakkında bilgileri burada paylaştık. Bu bilgiler, genel bilgilerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir