Genel

Muhabbet Kuşları Muz Yer Mi? Zararı Var Mı?

Muhabbet kuşları muz yer mi konusu hayvan severlerin bakındığı konulardan biri. Çünkü, satın aldığımız bu sevimli dostlar hemen hemen her yiyeceğe saldırabiliyor. Bazen çikolata yerken, bazen yemek yerken bazen de meyve yerken hemen yanımızda bitebiliyorlar. Muhabbet kuşunun muz yediğini gören hayvan sahipleri ise bunun ona zarar verip vermeyeceği hakkında tereddüt edebiliyorlar. Bu konu hakkında sizler için araştırma yapıp muzun muhabbet kuşlarına zararlı olup olmadığı hakkındaki bilgileri burada paylaşıyoruz.

Muhabbet kuşları, her ne kadar kafes içerisinde yaşasalar da çoğu zaman odada serbest bir şekilde de gezebiliyorlar. Muhabbet kuşları muz yer mi sorusuna yanıt verecek olursak sorunun cevabı tabii ki evet. Biber, domates, patates, patlamış mısır, ekmek, bisküvi, kraker ve daha birçok gıdayı tükettikleri gibi muz da yiyebiliyorlar. Peki, muhabbet kuşları muz yerse ölürler mi? Bu canlılar oldukça hassas oldukları için yediklerine ve içtiklerine dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde kuşunuz kısa süre içerisinde tükettiği gıdalardan olumsuz etkilenerek ölebilir.

muhabbet kuşu muz yer mi

Muhabbet Kuşları Muz Yer Mi?

“Muhabbet kuşu muz yer mi?” sorusunun yanıtı evet. Muz içerisindeki şeker nedeniyle muhabbet kuşları tarafından sevilen bir meyvedir. Şeker derken, meyvenin kendi şekerinden bahsettiğimizi unutmayın. Muz içinde birçok vitamin ve mineral barındıran ve düşük yağ oranına sahip meyvelerden biridir. Bu nedenle, muz muhabbet kuşlarının beslenmesi için güvenilir meyvelerden biri diyebiliriz. Tabi ki, diğer meyvelerde olduğu gibi muzu da muhabbet kuşlarına minimum seviyede vermeniz gerekir.

Muz içindeki potasyum, B6, bakır, magnezyum, manganez ve C vitamini, kuşlar için faydalıdır. Muhabbet kuşları muzun kabuğunu da tüketebiliyor. Fakat muza göre sindirimi zor olduğundan dolayı küçük bir parça muz vermenizi öneririz. “Muhabbet kuşu muz kabuğu yer mi” sorusunun yanıtı ise hayır. Çünkü kabuğun sindirimi zor olacağından dolayı rahatsızlanabilir.

Muhabbet Kuşuna Muz Verilir Mi?

Muhabbet kuşunuza elinizde ya da kafesin bir köşesine muz sıkıştırarak meyve verebilirsiniz. Fakat muz kabuğunun sindirimi daha zor olduğu için kabuk kısmını vermemenizde fayda var. Muz besleyici vitaminleri nedeniyle insanlar tarafından olduğu gibi hayvanlarca da tüketilebilir. Ancak muhabbet kuşları bize kalırsa sadece meraktan yiyorlar.

Muhabbet Kuşu Elma Yer Mi?

Muhabbet kuşları sahipleri meyve tükettikçe bu meyvelerden faydalanmaya çalışan canlılardandır. Örneğin, kediler pek meyve yeme taraftarı değildir. Lakin meraklı muhabbet kuşları, her şeyde olduğu gibi meyve yerken de sahiplerini rahat bırakmazlar. Elindekini kemirmeye çalışırlar. “Muhabbet kuşu elma yer mi?” sorusunun yanıtı ise evettir. Elma zengin besin değerleri ile herkesin severek tükettiği meyvelerden biridir. içerisinde bolca A vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle muhabbet kuşuna elma vermenin de herhangi bir zararı yoktur. Fakat elma verirken de yine küçük bir parça vermenizde fayda var. Çünkü muhabbet kuşları, kuş yemi ile beslenen hayvanlardır ve sürekli elma, muz gibi gıdalar ile beslenmesi durumunda sindiriminde problem yaşayıp hastalanabilir ya da ölebilir.

Muhabbet kuşları elma yer mi konusunda da araştırma yapacak insanlar olduğunu düşündüğümüz için bunu da yanıtlamak istedik. Özetle elma ya da muz vermek hayvanı hasta etmeyecektir. Burada önemli olan miktardır, eğer fazla miktarda sebze meyve gibi gıdalar verilirse muhabbet kuşları rahatsızlanabilirler.

Muhabbet Kuşu Meyve Yer Mi?

Muhabbet kuşları meyve sebze yer mi konusunda araştırma yapanlara genel bir yanıt verecek olursak sorunun yanıtı evettir. Örneğin, muhabbet kuşları elma, muz, biber, fındık, brokoli ve ekmek gibi gıda türlerini tüketebilir. Listede biberi görenler, acı olabilir ve kuşa zarar verebilir düşüncesiyle muhtemelen şaşıracaktır. Fakat muhabbet kuşlarının tat alma duyuları insanlardaki gibi olmadığı için herhangi bir acılık hissetmeyecektir. İşte muhabbet kuşlarının yiyebileceği bazı meyve ve sebzeler:

 • Elma
 • Muz
 • Biber
 • Fındık
 • Brokoli
 • Ekmek

Muz Besin Değerleri

BesinMiktar
A vitamini64 IU
B1 Vitamini (Tiamin)0.031 mg
B2 Vitamini (Riboflavin)0.073 mg
B3 Vitamini (Niasin)0.665 mg
B5 Vitamini (Pantotenik asit)0,334 mg
B6 Vitamini (Piridoksin)0,367 mg
B9 Vitamini (Folat)20 mikrogram
C vitamini8,7 mg
E vitamini0.10 mg
K vitamini0,5 mikrogram
Kalsiyum, Ca5 mg
Demir, Fe0.26 mg
Magnezyum, Mg27 mg
Bakır, Cu0.078 mg
Manganez, Mn0.27 mg
fosfor, P22 mg
sodyum, Na1 mg
Potasyum, K358 mg
Selenyum, Se1 mikrogram
çinko, çinko0.15 mg
Diyet lifleri2.60 gr
Şişman0.33 gr
Şeker12.23 gr
karbonhidratlar22.84 gr
Protein1.09 gr
kalori89 kalori

Muz Muhabbet Kuşları İçin Sağlıklı Mı?

Muhabbet kuşlarına muz vermenin en önemli faydaları, muzun çok fazla besleyici bir meyve oluşudur. Muhabbet kuşunun vücudunda kullanabileceği temel vitamin ve mineralleri içerir. Bu besinlerden basıları ise:

 • Potasyum: Muz yeteri seviyede zengin miktarda bulunan canlılar için de önemli olan minerallerden biri olan Potasyum’u içerir. Özellikle, genç muhabbet kuşunun dengeli ve sağlıklı büyümesi için yardımcı vitaminlerden biridir. Buna ek olarak böbrek ve üriner sistem sağlığında da büyük önem taşır.
 • Demir: Nasıl ki insanlarda demir vitaminine ihtiyaç varsa diğer canlılar da bu vitamine gereksinim duyuyor. Demir canlılar için gerekli vitaminlerdendir. Eksikliği halinde anemi riski oluşturur. Aşırı demir alınması halinde çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verdiği biliniyor. Demir vitamininin görevi kanda oksijen taşıyan hemoglobinin yapımında kullanılmasıdır.
 • Magnezyum: Muhabbet kuşları hareketli hayvanlar olduklarından yüksek enerji verici gıdalar tüketirler. Magnezyum, sağları ve proteinleri enerjiye dönüştürdüğünden bu enerjiyi sağlamada hayati önem taşımaktadır. Ayrıca kaslarının gevşemesine ve kasılmasına yardımcı olan sağlık açısından gerekli vitaminlerden biridir.
 • A Vitamini: Muhabbet kuşları için büyük önem taşır. Kilo vermeyi, gözlerde şişmeyi, kuşların tırnak ve gagasında aşırı büyüme gibi problemleri önlemek için gereken vitamindir. Aynı zamanda tırnak ve gagaların da sağlıklı olmasını sağlar.
 • B6 Vitamini: Büyüme ve sinir sistemi sağlığında gerekli olan vitamindir. Muhabbet kuşlarının üreme dönemlerinde daha sağlıklı yumurtalar yapmasına yardımcı olur.
 • C Vitamini: Muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça önemlidir. Ayrıca diğer canlılarında bağışıklığını korumak için C Vitamini tüketilmesi gerekir.
 • Antioksidanlar: Kalp hastalıkları riskini azaltan vitaminlerden biridir. Kalp hastalığına bağlı ani ölümleri engeller. Muhabbet kuşunuzun da diyetinde olması gereken vitaminlerden biridir.

Muhabbet kuşları muz yer mi, zararı var mı ve benzeri sorulara yanıt arayanlar için detaylı bir araştırma yaptıktan sonra bu yazıyı yazdık. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi ya da fikirlerinizi isterseniz yorum kısmından da yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir