Teknoloji

Operatör sorgulama: Hattım hangi operatörde? (3 Farklı Yöntem)

(Operatör sorgulama nasıl yapılır? Hattım hangi operatörde nasıl anlaşılır? Bir hattın hangi operatörde olduğunu öğrenme ile ilgili detaylı bilgiler.)

Telefonlar icat edildiğinde başlangıçta evlerde ve iş yerlerinde kullanılıyordu. Teknolojinin gelişimiyle beraber cep telefonları da üretildi. Doğal olarak cep telefonlarında iletişim kurmak için bir GSM operatörünün hattını satın almamız gerekiyor. Vatandaşlar tarafından sıkça araştırılan “operatör sorgulama nasıl yapılır” burada anlattık. Bu sayede hattım hangi operatörde sorusuna da yanıt bulmuş olacaksınız. Ülkemizde hizmet veren GSM operatörleri; Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Bimcell ve Teknosacell’dir. Bimcell ve Teknosacell Türk Telekom alt yapısını kullanmaktadır. Peki hattımı taşıdım şu an hangi operatörde olduğumu nasıl anlarım? Bu soru numara taşıma yapanlarca sıkça araştırılmaktadır. İçeriğimizde konu ile alakalı bütün soruları yanıtladık. Gsm operatörü sorgulama nasıl yapılır? Hattım hangi operatörde nasıl anlaşılır? Bir hattın hangi operatörde olduğunu öğrenme hakkında bilgiler araştırıyorsanız alt başlıkları inceleyin.

Operatör Sorgulama

Operatör sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Eğer hangi GSM operatörüne kayıtlı olduğunuzu merak ediyorsanız yapabileceğiniz aşağıdaki adımları uygulayın. İşte Gsm operatörü sorgulama yöntemleri:

  • Telefon ekranından sorgulama.
  • E-devlet mobil hat sorgulama.
  • BTK numara taşıma.

Yukarıdaki işlemleri detaylı şekilde alt başlıklarda anlattık. Bu sayede birkaç saniye içerisinde hattınızın hangi GSM operatöründe olduğunu öğrenebilirsiniz. O halde hadi nasıl yapılır inceleyelim.

Telefon Ekranından Sorgulama

Telefon Ekranından Sorgulama

Telefon ekranından hangi operatörde kayıtlı olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bütün telefonlarda ana ekranda GSM operatörünün adı yazmaktadır. GSM operatörünüzün adı; ana ekranın sol üst kısmında yazmaktadır. Örneğin yukarıdaki görselde, Vodafone Gsm operatörüne kayıtlı kullanıcının telefonundan alınan ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

Görselde de gördüğünüz gibi ekranın sol üst kısmında Vodafone TR ibaresi yer almaktadır. Bu da demektir ki; kişi Vodafone abonesidir. Abonelerin en kısa yoldan öğrenebileceği yöntem de budur. Eğer sol üst kısımda; Turkcell ya da Türk Telekom yazsaydı yazan Operatöre kayıtlısınız demektir.

E-Devlet Mobil Hat Sorgulama

E-devlet üzerinden adınıza kayıtlı sim kartların numarasını ve hangi GSM operatöründe kayıtlı olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, e-devlet sistemine giriş yapmak.

E-devlet sistemi üzerinden hat sorgulama işlemi için yapılması gerekenler:

  • Öncelikle e-devlet şifreniz ile hesabınıza giriş yapın.
  • (https://www.turkiye.gov.tr/mobil-hat-sorgulama) bu linke tıklayarak giriş yapın.
  • Açılan ekrandan TC Kimlik no ve şifrenizle giriş yapın.
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Mobil Hat Sorgulama işlemini buradan yapabilirsiniz.
  • Açılan ekrandan hattınızın hangi GSM operatörüne kayıtlı olduğunu görebilirsiniz.

BTK Numara Taşıma Sorgulama

Eğer numaranızı taşıdıysanız ve mobil hat sorgulaması yapmak istiyorsanız; (https://www.turkiye.gov.tr/btk-numara-tasima) linkine giriş yapın. Telefon numaranızı başında “0” olmadan yazıp Sorgula butonuna dokunun. Sorgulama yapınca direkt olarak numaranın hangi GSM operatöründe kayıtlı olduğunu görebilirsiniz. Örneğin bizde “numarası taşındı, hizmet aldığı işletmeci: VODAFONE TELEKOMÜNİKASYON ANONİM ŞİRKETİ” şeklinde uyarı vermektedir. Bu da numaranın sorunsuz bir şekilde Vodafone‘a geçişinin tamamlandığı anlamına gelmektedir.

Bu numara Vodafone mu, Turkcell mi ve Türk Telekom mu gibi sorular internette sıkça sorulmaktadır. En basit yöntem sim kartı bir telefona takıp ekranın sol üst kısmındaki yazıya bakmaktır. Eğer bu mümkün değilse yukarıda verilen bağlantıyı ziyaret edin. Telefon numarasını sıfır olmadan yazın ve Sorgula düğmesine dokunun. Saniyeler içerisinde ilgili numaranın hangi operatöre kayıtlı olduğunun bilgisi ekrana gelecektir.

Hattım Hangi Operatörde?

Hattım hangi operatörde sorusu genelde numara taşıma yapan vatandaşların araştırdığı konulardan biridir. Eğer hattınızı farklı bir operatöre taşırsanız, yeni GSM operatörünün hattını cihazınıza takmanız gerekir. Aksi halde, eski sim kart takılı kalırsa bir önceki GSM operatörünün hattı olduğundan çalışmayabilir. Eğer hattınızın numarasının taşınıp taşınmadığını merak ediyorsanız BTK Numara taşıma ekranını ziyaret edip, telefon numaranızı yazarak sorgulamanın tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Telefon Numaram Hangi Operatöre Ait?

Telefon numarasının hangi operatörde olduğu kadar, ilk satın alındığı operatör de merak edilmektedir. Aşağıda GSM operatörlerinin numara başlangıçlarını paylaşacağız. Böylece telefon numaranızın ilk olarak hangi GSM operatöründen alındığını öğrenin.

Türk Telekom501, 505, 506, 507, 551 (BİMcell sanal operatörü), 552, 553, 554, 555, 559
Turkcell516 (Bursa Mobile sanal operatörü), 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 561 (61Cell sanal operatörü)
Vodafone540, 541, 542, 543, 544, 545, 546, 547, 548, 549
NETGSM51022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir