Genel

Kürtçe Piro Ne Demek? Kemal Kılıçtaroğlu (Zazaca)

Piro sözcüğü hem Kürtçe hem De Zazaca da kullanılan bir terimdir. Seçim zamanı, sıkça duyduğumuz hitap şekillerinden biriydi. Peki Kürtçe Piro ne demek? Zazaca anlamı nedir ve Türkçe’de ne anlama gelir sorularına burada yanıt veriyor olacağız. Piro, şeklinde hitap tarzını ilk defa duyanlar bunun ne anlama geldiğini merak ediyorlar. Bu kelimenin ne anlama geldiğini merak edenlere yanıt vermek için bu yazımızı yazdık. Bazen şarkılarda bazen de sosyal medyada sıkça gördüğümüz Piro nedir konusunu açıklıyoruz.

Son zamanlarda sosyal medyada ve birçok farklı uygulamada piro kelimesini herkesin kullandığını görmüşsünüzdür. Bu kelimenin kullanımı arttığından, büyük küçük herkes pirom ne demek ne anlama geliyor şeklinde araştırmalar yapmaya başladı. Kelimenin kullanımı artıtkça, doğal olarak günlük hayatta da kullanılmaya başlandı. Örneğin, iki arkadaş birbirine pirom diyebiliyor ya da bazı yaşlılara da piro denilebilmektedir. Detaylarıyla birlikte, piro sözcüğünün anlamı aşağıdaki başlıkta açıklandı.

Piro Ne Demek?

Etimolojik açıdan bakılırsa piro sözcüğü İngilizce ve Fransızca dillerinden türetilmiş olan sadece bileşiklerde meydana gelen ateş anlamını taşımaktadır. Fakat bu kelimenin kültürel olarak kullanımı fakrlı anlamlara gelmektedir. Genel anlam ifadesiyle piro Alevi kültüründe hitap şekli olarak kullanılır. Piro kelimesi Alevilikte; kurucu ve lider anlamlarına gelmektedir.

Piro kelimesi hitap şekli olarak kullanılan bir ifadedir. Piro sözcüğünün TDK’deki anlamı ise bir şeyin tutuşturulması ya da yanması anlamına gelmektedir. Ancak, piro kelimesi aynı zamanda belirli kişilik özellikleri sergileyen kişiler için de kullanılan sözcüklerdendir. Piro kelimesinin farklı türleri de bulunmaktadır. Bunlar pirim ve pire şeklindedir. Bu da genelde yaşlı ve hayata karşı bilgili deneyimli kişilere verilen bir hitap şeklidir.

Kürtçe Piro Ne Demek?

Piro kelimesinin birden fazla anlamı vardır. Kürtçe kelimelerden biri olan Piro, Aleviler tarafından da kullanılmaktadır. Kullanım yerine göre anlamı değişen isimlerden biri diyebiliriz. Genel olarak hitap cümlesidir. Hem Kürtler hem de Aleviler piro kelimesini; deneyimli ve bilgili kişiler için kullanıyor. Lider ve bilge kişiliğe sahip, hayat deneyimi daha fazla olan kişilere Piro denir.

Piro Ne Demek Alevi

Piro Aleviler tarafından kullanılan ve ‘Pirim’ anlamına gelen bir sözcüktür. Bu sözcük daha çok, yaşlılara ve daha deneyimli olan kişilere söylenir. Örneğin, Aleviler bir çay ocağında otururken tanıdıkları biri geldiğinde hoş geldin Piro diyebilirler. Bu da gelen kişinin daha deneyimli ve bilgili olduğu anlamına gelmekte.

Piro Ne Demek Türkçesi

Piro sözcüğünün Türkçe anlamı, bilgili, deneyimli, lider ve üstad gibi anlamlarına gelmektedir. Bu sözcük daha çok Aleviler ve Kürtler tarafından kullanılabilir. Seçim zamanı Kemal Kılıçdaroğlu için kullanılmıştır. Bu nedenle sosyal medyada ve gündelik hayatta çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Konu hakkında araştırma yapanlar için burada detaylı bilgiler verdik.

Zazaca Pirom Ne Demek?

Zazaca Pirom ne demek; daha çok Aleviler tarafından kullanılan Piro sözcüğü Zazaca’da Pir anlamına gelir ve aynı anlamda kullanılır. Özetle, saygı duyulan, bilgili, hayat deneyimi fazla ve akıllı insanlar için Pirom, Pir, Piro gibi lakaplar kullanılmaktadır. Bu sözcüğü sosyal medyada ya da günlük hayatınızda da sıklıkla görebilirsiniz. Piro sözcüğü ile ilgili merak ettiklerinizi ya da düşüncelerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir