Genel

Polislik Boy Kilo Endeksi Hesaplama 2024

Polis olabilmek için sınav puanınız ve spor beceriniz kadar “boy kilo endeksi” de büyük önem taşır. Sınava girecekler için polislik boy kilo endeksi hesaplama yapmak isteyenler için burada nasıl yapıldığını anlattık. Polis olabilmek için önceden belirlenmiş olan boy ve kilo endekslerine uygun olmalısınız.

Lisans ya da önlisans mezunu olan kişiler belirli bir kpss puanı almaları halinde Polis Akademisinin açıklamış olduğu alımlara başvuru yaparak polis olabilirler. Ancak başvuru yaparken kılavuzda bazı şartlara uygun olmanız gerektiği yazar. Bunlardan biri de boy kilodur. Belirli boy ve kiloya uygun olmayan adaylar puanları yeterli gelse dahi polislik sınavından geçemezler. Bu nedenle polis olmak için boy kilo ne kadar olmalı sorusu çok sık araştırılan konulardan biri haline geldi. Bizler de burada hem polislik hem de bekçi olabilmek için hangi boy kilo endeksine sahip olmanız gerektiğini yanıtlıyoruz.

Polislik Boy Kilo Endeksi 2024

Polis olmak isteyen kadın ve erkek adayların boy ve kilo endeksinin istenilen oranda olması gerekmektedir. Polis okullarına alınacak ya da bekçilik başvuru yapmak isteyen erkek adaylar için en az 167 cm, kadın adayların için en az 162 cm boy uzunluğu olması gerekir.

Bu durumda erkek adaylar 1 metre 67 cm’den uzun olmaları halinde boy kilo endeksi hesaplama sitelerinden kilolarını da yazıp hesaplamayı kontrol edebilirler.

Polis boy kilo endeksi de 18-27 arasındadır. Bu durumda; boy kilo endeksi 18 – 27 değerleri arasında olan kişiler polisliğe başvuru yapabilirler.

Bekçilikte de durum aynıdır. Boy kilo endeksi 18-27 arasında olan kişiler bekçilik başvurusunda da bulunabilmektedir. Eğer boyunuz tutuyor ancak kilonuz tutmuyorsa sınava kadar tempolu ve sağlıklı bir sporla kilo vermeyi deneyebilirsiniz.

Boy Kilo Endeksi (kg/m2)

 • < 18,4 Zayıf
 • 18.5 – 24,99 Normal
 • 25,0 – 29,9 Fazla Kilolu
 • 30,0 – 34,9 Şişman / Obez – 1. Sınıf
 • 35,0 – 44,9 Şişman /  Obez – 2. Sınıf
 • 45,0 > Aşırı Şişman / Aşırı Obez – 3. Sınıf

Özetle polislik için istenilen vücut kitle endeksi 18 – 27 arasındadır. Hesaplama sayfalarından boyunuzu ve kilonuzu yazdığınızda çıkan sonuç bu doğrultudaysa başvuru yapabilirsiniz. Ancak boyunuz istenilen miktarın altındaysa başvuru yapsanız dahi başarılı olamazsınız. Fakat hafif bir kilonuz varsa sınava kadar sağlıklı spor yaparak bu kiloları verebilirsiniz.

Polislik için Boy Kaç Olmalı?

Polislik için erkeklerin boyu en az 167 cm olmalı. Kadın adayların boyu ise en az 162 cm uzunluğunda olmalıdır. Belirtilen miktardan daha kısa olan adaylar boy yetersiz olduğu için eleneceklerdir.

Polislik Yaş Sınırı

Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşıyor olmalısınız. Yaş bakımından ise reşit olmanız (18 yaş kanunu) 30 yaşını geçmemiş olmanız gerekir. Eğer 30 yaşı geçtiyseniz polislik sınavına katılamazsınız.

Boy Kilo Endeksi ve Anlamları

 • 0-18,4: Zayıf
 • 18,5 – 24,9: Normal
 • 25,0 – 29,9: Fazla Kilolu
 • 30,0 – 34,9: Şişman – Obez – 1. Sınıf
 • 35,0 – 44,9: Şişman – Obez – 2. Sınıf
 • 45,0 >: Aşırı Şişman – Aşırı Obez – 3. Sınıf

Bekçilik Boy Kilo Endeksi

Bekçi olabilmek için adayların en az 167 cm uzunluğunda olması gerekir. Bu limitin altında olan adaylar sağlık mülakatında elenirler. Boy kilo endeksi ise bekçi olmak isteyen adaylar için 18-27 arasındadır. Bu aralıkta olan katılımcılar vücut kitle indeksi uygun kişilerdir.

Polis olmayı düşünen adaylara şimdiden başarılar diliyoruz. Eğer gelecek yıl için polislik sınavına girmeyi düşünüyorsanız ve boyunuz uygun ancak kilonuz fazlaysa spor yaparak fazla kilolarınızı vermeye başlayın. Buna ek olarak 1 yıl boyunca spor yaptığınız için öteki rakiplerinize göre daha çevik olacaksınız. Bu da spor mülakatında daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir