Haber

Powered By Pride Ne Demek? 

Galatasaraylı Taylan Antalyalı’nın üzerindeki tişörtte yazan Powered by pride’nin ne demek olduğu gündem olmuştu. Gökkuşağı renklerini gördükten sonra hayranları Powered by pride ne demek? Powered by pride anlamı nedir? Sorularının yanıtını aramaya başladı. Türkçe ne anlama geldiğini burada sizler için açıklıyoruz.

Tişörtlerin çoğu günümüzde baskılı bir şekilde üretiliyor. Bazı tişörtlerde sadece semboller ve görseller olsa da bazılarında ekstradan yazılar da yazabiliyor. Son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan tişört modellerinde ise Powered by pride yazısı dikkat çekiyor. Doğal olarak insanların da bu yazı ne anlama geliyor sorusunu sormasına yol açan bu yazının burada ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Powered By Pride Ne Demek? 

Powered by pride ‘Gururla destekliyorum‘ anlamına gelir. Örneğin gökkuşağı renklerinin bulunduğu bir tişörtte bu yazı yazıyorsa LGBT’yi desteklediği anlamına gelmektedir. Bunun dışında sadece LGBT için kullanılmaz bu kelimenin anlamı gururla destekliyorum demektir. Örneğin üzerinizde bir Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri tişörtü varsa ve bu tişörtte Powered by pride yazıyorsa bu diziyi desteklediği ve sevdiği anlamına gelir.

Powered By Pride Anlamı Nedir?

Konunun bu kadar araştırılmasının nedenlerinden biri de Taylan Antalyalı, LGBT’yi temsil eden renkler ve “Powered by pride” yazısının bulunduğu tişörtü giymesidir. Türkçesi ‘Gururla destekliyorum’ anlamına gelen bu tişörtle olan fotoğrafını sosyal medyada paylaşan Antalyaylı, takipçilerinden oldukça fazla tepki almıştı.

Futbolcu paylaşmış olduğu gönderiye çok fazla tepki alınca fotoğrafı sosyal medya hesabından kaldırmıştı. A Milli Takım ve Galatasaray’ın önemli isimlerinden biri olan Taylan Antalyalı dışında, EURO2020’de de Almanya Milli Takımı’nın kalecisi Manuel Neuer, maça gökkuşağı renklerinin olduğu kaptanlık pazubandıyla çıktı. 

Bu durumla alakalı olarak 35 yaşındaki kaleciye bu girişimi ile ilgili olarak UEFA, “siyasi” olarak nitelemiş ve bir soruşturma başlatmıştır.

Powered By Pride Türkçe Anlamı Nedir?

“Powered By Pride” ifadesinin Türkçe anlamı “Gururla Güçlendirilmiş” veya “Gurur Kaynağıyla Desteklenmiş” olarak çevrilebilir.

“Powered By Pride” ifadesi, bir şirketin veya organizasyonun gurur duyduğu değerlerini, başarılarını veya kimliğini vurgulamak için kullanılan bir slogan veya motto olarak kullanılabilir. Bu ifade, kurumun sahip olduğu güçlü yanları ve özellikleri temsil eder. Aynı zamanda LGBT+ topluluğu tarafından kullanılan “Pride” kelimesi, gurur ve kabul anlamına da gelmektedir. Dolayısıyla, “Powered By Pride” ifadesi, gururu ve kabulü vurgulayan bir mesaj taşımaktadır.

Tugay Demirden Eleştiri

Futbol yorumcusu Turgay Demir, Taylan Antalyalı’nın bu gönderisine,” Taylan kardeşim, gay olabilirsin, bu beni ilgilendirmez. Gay arkadaşların vardır bu da beni ilgilendirmez. Ama sen bunun reklamını yapamazsın. “ şeklinde sert sözlerle açıklama yapmıştır.

Gazeteci Emre Bol bu konu ile ilgili,” Genç çocuklar seni örnek alarak büyüyorlar. Sen gidip de böyle bir T-shirt giyersen o çocukları başka şeylere de özendirirsin.” Sözleriyle bir açıklama yapmııştır.

Daha çok cinsel yönelim bakımından LGBT’li bireylerin kullandığı bu terim bir dönem hemen hemen herkes tarafından tartışılmıştır. Günümüzde de çeşitli sosyal medya kullanıcıları bu kelimeyi biyografilerinde ya da paylaşmış oldukları gönderilerin altında kullanıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir