Teknoloji

En iyi 4 Rus Arama Motorları

Google dünya genelinde kullanılan arama motorlarından en popüleridir. Peki, Rus arama motorları nelerdir? Ruslar hangi arama motorunu kullanıyor bilmiyorsanız bu makale sizin için bilgilendirici olacaktır.

Rus arama motorları genelde Rusya’da yaşayanlar tarafından en çok kullanılan internet siteleridir. Rusya’daki arama motorları, insanların bilgiye mümkün olan en kısa sürede ve en doğru şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Bu arama motorlarında bilgi edinebileceğiniz gibi eğlenceli içeriklere de ulaşabilirsiniz.

Kendi veri tabanında sayısız internet sitesini tutan bu arama motorları günümüzde en çok kullanılan internet siteleri olmuştur. Örnek verecek olursak; yemek tarifi, haberler ve daha birçok bilgiye bu arama motorları sayesinde ulaşırız. Merak edilen şey ise Rus internet kullanıcıları en çok hangi arama motorunu kullanıyor sorusu olmuştur. Sizin için burada Rusya arama motorlarını listeledik.

Rus Arama Motorları

Rus arama motorları denince akla ilk olarak Yandex gelmektedir. İlk çıktığı dönemler dünyanın birçok ülkesinde aktif reklam vermiştir. Bu reklam işe yaramış olacak ki birçok kullanıcı bu arama motorunu kullanıyor.

Rusya’da en çok kullanılan arama motorları:

  • Yandex
  • Mail.ru
  • Rambler.ru
  • VK.com

Rusyadaki en popüler arama motorları hakkında geniş bilgiye alt kısımdan ulaşabilirsiniz. Bu arama motorlarının en popüleri Yandex diyebiliriz.

1. Yandex

Yandex, Rusya merkezli bir teknoloji şirketidir ve Rusya’nın en büyük arama motoru olarak kullanılır. Yandex, arama motoru hizmeti ile beraber e-posta, haritalar, bulut depolama, çeviri, müzik akışı ve diğer çevrimiçi hizmetler ile insanlara kolaylık sağlar. Şirket, 1997 yılında Arkady Volozh ve Arkady Borkovsky tarafından kurulmuştur. Yandex’in merkezi Moskova’da bulunmaktadır ve 11 binden fazla çalışanı ile kendini geliştirmeye devam ediyor.

Yandex, arama motoru teknolojileri ve yapay zeka çözümleri üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Şirket, Yandex Search, Yandex Browser ve Yandex Zen gibi arama motoru tabanlı ürünler sunar. Aynı zamanda, Yandex Drive, Yandex Disk, Yandex Mail ve Yandex Maps gibi hizmetleri ülkemizde de kullanılmaktadır.

Türkiye’de Yandex Navigasyon, Yandex.Taxi ve Yandex.Music gibi hizmetler sunuluyor. Ayrıca, Yandex’in Rusya’daki en büyük e-ticaret platformu olan Yandex.Market’i de çok fazla kullanılmaktadır. Yandex için Rus arama motorlarının öncüsü diyebiliriz.

2. Mail.ru

Mail.ru, e-posta hizmeti yanı sıra anlık mesajlaşma, sosyal ağlar, oyunlar, arama motoru ve diğer çevrimiçi hizmetler veriyor. Şirket, aynı zamanda birkaç ülkede popüler çevrimiçi oyunlar sunan bir oyun stüdyosu olan My.com’a da sahiptir.

Mail.ru, Rusya merkezli bir internet şirketidir. Şirket, 1998 yılında kuruldu ve e-posta hizmeti ile başlamış, daha sonrasında kendini geliştirmeye devam etmiştir. Rusya’nın önde gelen markalarından biridir.

Mail.ru, Rusya’nın en büyük e-posta sağlayıcısı olmakla birlikte arama motorlarından da biridir. Online pazarın öncülerinden biri olarak kabul edilir. Şirket, Rusya’nın yanı sıra farklı ülkelerde de çeşitli hizmetler vermektedir.

3. Rambler.ru

Rambler, 1996 yılında kuruldu ve Rusya’daki en eski internet şirketlerinden biridir. Rambler.ru, internet arama motoru, e-posta, haberler, oyunlar, arama dizinleri ve benzeri çeşitli hizmetler sunar. Rus vatandaşlarının günde en az bir defa ziyaret ettiği internet sitelerinden biridir.

Rambler.ru’nun hizmetleri Rambler Mail (e-posta), Rambler News (haberler), Rambler Games (çevrimiçi oyunlar) ve Rambler Search (arama motoru) şeklinde sıralanabilir. Şirket aynı zamanda, özel ilgi alanlarına yönelik arama dizinleri de sunuyor.

Rusya’da e-posta hizmeti ve arama motoru alanında diğer rakipleri ile sürekli yarış içerisindedir. Aynı zamanda bu siteden güncel Rusya haberleri ve dünyadan haberleri de inceleyebilirsiniz. Rus arama motorları denince akla ilk gelen üç markadan biridir.

4. VK.com

VK.com yapı bakımından bir tür sosyal medya platformudur. Bu platformu Facebook’a benzetebiliriz. Ayrıca Ruslar tarafından arama motoru olarak da kullanılır. Birçok video ve bilgiye vk.com ya da diğer adıyla vk.ru’dan da ulaşabilirsiniz.

VK.com (önceki adıyla VKontakte), Rusya merkezli bir sosyal medya platformudur. 2006 yılında kurulan VK.com, Rusya’nın en büyük sosyal medya platformlarından biridir ve dünya çapında milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Türkiye’den de büyük ilgi görmüştür.

VK.com, kullanıcıların profil oluşturmasına, fotoğraf ve video paylaşmasına, mesajlaşmasına ve diğer kullanıcılarla etkileşime geçmesine olanak tanır. Platform ayrıca müzik, video, oyun ve diğer eğlence içeriklerine de erişim sağlar.

Rus arama motorları hakkında bilgiye ihtiyacı olanlar için detaylı bir makale hazırladık. Buradan Rusya’da en çok kullanılan arama motorlarını ve internet sitelerini inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir