Haber

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek? (Sed Ne Demek?)

SED Ne Demek? SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek? SED kimlere verilir, Sosyal inceleme ne demek? Konu ile ilgili detaylara bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek, konusu SED başvurusu yapanların karşılaştığı uyarılardan biridir. Başvuru yapan bazı kişilerin bu kapsam dahilinde olmadıkları belirtilebilir. Bu yazımızda bunun ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Devlet tarafından ailelere sunulan bazı yardım hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetlerden biri de SED’dir. SED’in açılımı Sosyal Ekonomik Destek’tir. Bu programa başvuru yapıp yardım almak isteyen vatandaşlar tarafından bazen yukarıda da bahsettiğimiz uyarı ile karşılaşılabilir. Hadi bunun sebeplerini birlikte inceleyelim.

SED Ne Demek?

SED açılımı Sosyal Ekonomik Destek’tir. Maddi bakımdan zor durumda olan ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan anne babalara devlet tarafından sunulan yardım hizmetlerinden biridir. SED, ihtiyaç sahibi ailelere çocukların bakımı ve desteklenmesi, temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sağlanır.

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürebilmekte zorluk çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelecekleri zamana kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesini hedefleyen geçici bir ekonomik destekler ile psiko- sosyal destek sistemi olarak devlet tarafından çıkarılmış bir programdır. SED ne demek sorusunun yanıtı özetle; Sosyal Ekonomik Destek’tir.

Sed Nedir

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

SED kapsamında olmadığınız değerlendirildi uyarısı, SED yardımına başvuru yapan vatandaşların, belirlenen kriterlere uygun olmadığı veya başvuru esnasındaki belgelerin eksik olması halinde verilen bir uyarıdır. Bu gibi durumlarda, başvuru yapan vatandaş SED kapsamında yardım alamayacağının bilgisi verilmektedir. Bu durumda, başvuru yapan kişinin SED kapsamında yardım başvurusunun olumsuz değerlendirildiği ve yardım alamayacağı anlamına gelmektedir.

SED hizmeti, gerçek ihtiyaç sahibi kişilere sosyal yardım sağlamak amacıyla verilmektedir. İhtiyaç sahibi olmayan kişiler bu hizmetten faydalanamazlar. İhtiyaç sahibi olmayan kişiler SED başvurusu yapsalar dahi bu hiznetten faydalanamayacaklardır.

SED Kimlere Verilir?

Sosyal Ekonomik Destek programı, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilen bir yardım programıdır. Bu yardımdan faydalanabilmek için başvurmanız gerekir. Peki SED kimlere verilir?

  • Bakım tedbiri kararı olan ve sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ailesi ve yakınları yanına verilerek bakılacak çocuklar için.
  • Maddi bakımdan zor durumda olan ve ekonomik yoksunluk nedeniyle ailesi ve yakınları yanına verilerek ya da bakılacak çocuklar için.
  • Meslek eğitimi almış ancak iş sahibi olamamış muhtaç durumdaki gençler için.
  • Afet, yangın ve sel gibi felaket durumlarında çocuğuna bakamayacak durumdaki kişilere verilir.

SED programı maddi olarak destek, barınma, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir destek programıdır. Bu programdan faydalanmak için başvuru yapmanız gerekir. Eğer başvuru yaptınız ancak sonuç haber başlığındaki gibi SED kapsamında olmadığınız değerlendirildi şeklinde yanıtlandıysa bu kapsama dahil edilmediğiniz anlamına gelir.

Ödeme Miktarı Nasıl Belirlenir?

Ödemeler Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereğince belirlenmiş katsayılar çerçevesinde yapılmaktadır. Memur maaş katsayısının yükselişine bağlı bir biçimde verilen ekonomik destek miktarı da artar.

Yapılan son güncelleme ile SED yardımı 2.337 TL’den 3.038 TL‘ye yükseldi.

Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemeleri maaş ödemesi gibi algılansa da öyle değildir. Ailenin ekonomik durumunu düzeltene kadar bu süreçte çocukların etkilenmemesi için verilen bir destek programıdır. Daha önceden ekonomik destek alması o kişiye bir hak doğurmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir