Genel

Sensedim Ne Demek?

Türk Dil Kurumunda günümüzde hiç kullanılmayan bazı kelimeler de var. Bu kelimelerden biride ‘‘sensedim’’ kelimesidir. Peki bu kelime yani sensedim ne demek? Haberimizde bu kelimenin ne anlama geldiğini ve nerelerde kullanıldığını açıklıyoruz. Ayrıca çeşitli kitaplarda da bu kelimenin geçtiğini görmek mümkün. Eğer biri size sensedim dediyse ya da bu şekilde bir mesaj gönderdiyse kelimenin anlamına buradan bakabilirsiniz.

Sensedim, eski Türkçede kullanılan bir kelimedir. Günümüzde eski Türkçe’den bir çok kelime halen daha kullanılsa da bazı kelimeler unutulmaya yüz tutmuş diyebiliriz. Kelimeler toplum tarafından kullanılmadıkça doğal olarak unutuluyor. Hadi birlikte anlamını inceleyelim.

Sensedim Ne Demek?

Türkçede “ sensedim ” diye bir sözcük bulunmaktadır. Anlamı ise: Susamak, sensiz kaldım, sana hasret kaldım, seni özledim demektir. Sevgililer, ya da birbirini seven iki kişi birbirini özlediklerinde sensedim kelimesi ile bu özlemi ifade edebilirler.

Seni Sensedim Ne Demek?

Sensedim sözcüğünün özlemek, hasret duymak gibi anlamlara geldiğini yukarıdaki başlıkta ifade etmiştik. Eğer biri size seni sensedim diyorsa: seni özledim, sana hasret kaldım, sensiz kaldım gibi anlamlarda kullanmış demektir. Sensedim genel itibariyle özlem bildiren bir sözcüktür.

Genellikle duygusal bir ifade olarak kullanılır ve bir kişiye olan hislerin veya deneyimlerin anlatılmasında kullanılır. Örneğin, “Seni sana çok sensedim” cümlesinde olduğu gibi, “sensedim” ifadesi, duygusal bir bağla bağlı olmak ve özlemek gibi anlamlara gelir.

Sensemek Nedir TDK

Hümami’nin “sensedüm” şiirinde bulunan bu sözcük, “karşısındaki insana olan ihtiyacı ve ona olan hasreti, özlemi” ifade etmek için kullanılmıştır. “sense- fiili, sen zamirine -sa-, -se- yapım ekinin gelmesiyle oluşan bir kelimedir. Sensedim kelimesi de yine hasret ve özlem ifade etmek için kullanılmakla beraber söylenen kişiye ihtiyaç duyulduğunu da ifade etmektedir.

Eski Türkçede Aşk Nasıl Yazılır?

aşk / عشق (Işk) Çok ziyâde sevgi. Şiddetli muhabbet. Sevdâ.

Sensedim Diyen Biri Ne Demek İstiyor?

Biri size sensedim şeklinde bir mesaj gönderdiyse size ihtiyaç duyduğunuz, özlediğini ve hasret kaldığını ifade etmek için kullanmıştır. Siz de mevcut durumunuza ve ilişkinize bağlı olarak bir yanıt verebilirsiniz. Ekstradan eski Türkçeden bir kelime ya da sözcük kullanmanıza gerek yok.

Eski Türkçede Kullanılan Sevgi Sözcükleri

Eski Türkçe, zamanla değişim gösteren bir dil olduğu için günümüz Türkçesiyle aynı sözcüklerin kullanıldığı anlamlarıyla karşılaşmak pek mümkün değil . Fakat, Eski Türkçe’de sevgi, aşk ve duygusal bağları ifade etmek için çeşitli sözcükler ve terimler kullanılıyordu. Bunlara örnek verecek olursak;

  • İşik: Aydınlık, ışık. Sevgi ve aşk duygularını ifade etmek için kullanılan bir sözcüktür.
  • Yar/Yare: Sevgili, sevilen kişi anlamında kullanılmaktadır.
  • Yürek: Kalp. Eski Türkçede sevgi, duygusal bağlar ve aşkın kaynağı olan kalbi temsil eder.
  • Yarlık/Yarlıkı: Aşk, sevgi, muhabbet. İki kişi arasındaki sevgi ve bağlantıyı ifade etmektedir.
  • Dilber: Güzellik, sevimlilik. Sevilen ve sevimli bir kişiyi tanımlamak için kullanılan bir sözcüktür.
  • Aşık: Aşık olmuş, sevgi dolu. Bir kişiye karşı yoğun bir sevgi ve aşk hissi taşıyan anlamında kullanılmıştır.

Eski Türkçe’de kullanılan sevgi sözcükleri, zaman geçtikçe evrilmiş ve günümüz Türkçesindeki halini almıştır. Eski Türkçede sevgi sözcükleri daha çok naiftir. Günümüzde ise direkt olarak sevgi dile getirilip sözlü olarak söylenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir