Haber

SFS Ne Demek? Snapchat, Instagram SFS Nasıl Yapılır?

Sosyal medya kullanımının artışıyla birlikte hayatımıza da yeni kavramlar girmeye başladı. Bunlardan biri de “SFS” kavramı oldu. Peki, son zamanlarda sıkça duyduğumuz Instagram SFS ne demek? Instagram’da sıkça karşımıza çıkmaya başlayan SFS terimi doğal olarak araştırılıyor ve ne anlama geldiği de merak ediliyor. Instagram ile birlikte hayatımıza giren bu kısaltmanın ne anlama geldiğini sizler için araştırdık.

Instagram, Twitter, Facebook, Snapchat ve buna benzer bazı uygulamalarda yapılan işlemler için kısaltmalar kullanılabiliyor. Bu kısaltmalar genelde yapılacak işi ifade etmek için kullanılan terimlerdir. Son zamanlarda ise Instagram’da sıkça kullanılan SFS kavramının anlamı merak edilen konulardan biri haline geldi. İşte konu ile ilgili detaylar haberimizde.

sfs nedir

Instagram SFS Ne Demek?

Sosyal medya uygulamalarında etkileşimi arttırmak ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak için çeşitli yöntemler kullanılıyor. Instagram’da dahil olmak üzere diğer sosyal medya uygulamalarında da kullanıcı sayısını arttırmak ve etkileşimi en üst düzeye çıkarmak oldukça önemlidir. Bu durumda ise, SFS benzeri yöntemler kullanıcılar tarafından kullanılıyor. SFS yöntemi ile daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşan sosyal medya yöneticileri bu yöntemi sıkça kullanıyorlar.

Sosyal medya etkileşimini arttırma konusunda SFS başlıca yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İngilizce “Shoutout For Shoutout” teriminin kısaltması olan SFS, iki kullanıcının Instagram profillerini karşılıklı olarak hikayelerinde paylaşması anlamına geliyor. Böylece her iki kullanıcıyı takip eden kişiler profilleri görür ve takipçi, beğeni ve profil ziyareti gibi etkileşimler sağlanmış olur.

SFS sosyal medya yöneticilerinin dışında ünlülerin de sıkça yaptığı yöntemlerden biridir. Örnek verecek olursak; bir mekanın ya da markanın gönderdiği ürünü alan ünlü isim o ürünü Instagram profilinde paylaşır. Sonrasında da o marka da ilgili ünlüyü profilinde ya da hikayesinde paylaşır. Bu sayede iki hesap arasında etkileşim arttırılmış olur.

Instagram SFS Nasıl Yapılır?

sfs nasıl yapılır

Instagram’da SFS bir arkadaşınızla ya da gönderilerinize uygun paylaşımlar yapan bir Instagram hesabıyla yapılabilir. Örneğin; oyun gönderileri paylaşan bir Instagram hesabınız varsa yine oyun paylaşımları ya da teknoloji paylaşımları yapan Instagram sayfası ile karşılıklı olarak profillerinizi hikayelerde paylaşabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise takipçi sayılarının aynı oranda olmasıdır. Çünkü sizin takipçi sayınız yüksek karşı tarafın size göre çok daha düşükse, paylaşacağınız profil sizden daha fazla faydalanmış olacaktır. Bu doğrultuda benzer sayıda takipçisi olan hesaplarla anlaşıp SFS işlemini yapmanız daha avantajlı olur.

Instagram’da SFS yapmak için:

 • Benzer içerikte olan Instagram sayfaları incelenir.
 • Ardından takipçi sayısı size yakın olan Instagram hesabı bulunur.
 • Instagram hesabı ile iletişime geçilip karşılıklı profil paylaşma işlemini yani SFS yapmak istediğinizi iletin.
 • Anlaşmaya vardıktan sonra birbirinizin profillerini hikayede paylaşın.

SFS yapmadan önce güvenilir kişilerle işlem yaptığınızdan da emin olmanız gerekir. Çünkü karşı taraf fake hesap olabilir ya da paylaştığı hikayeyi kaldırabilir. Eğer kendi içeriklerinize uygun bir Instagram hesabı bulduysanız “DM” yöntemi ile iletişime geçip SFS yapmak istediğinizi iletebilirsiniz.

SFS yapma konusunda anlaşmaya ulaşıldıktan sonra diğer kullanıcının profilinin ekran görüntüsünü alıp kendi hikayenizde paylaşmanız gerekir. Bu ekran görüntüsüne bazı hashtag açıklamaları ve profil hakkında ilgi çekici kısa bilgiler yazabilirsiniz. Ayrıca profilin ziyaret edilmesi için profil bağlantısını da yine bu hikayeye ekleyebilirsiniz. Yapacağınız işlemlerin aynısını karşı tarafın da yapması gerektiğini unutmayın. Bu işlemleri yaparak her iki tarafın takipçileri hikayedeki profili ziyaret eder, takip eder, gönderilerini beğenebilir ya da yorum yapabilir. SFS ile Instagram hesabınızın keşfete çıkmasını sağlayabilir ve takipçi sayısını da arttırabilirsiniz.

Shoutout For Shoutout Nedir?

İngilizce bir kavram olan “Shoutout For Shoutout” son zamanlarda ülkemizde de SFS, şeklinde kullanılıyor. Türkçe anlamı ise: haykırış için haykırış anlamına geliyor. Bu terimin günümüzde kullanımı karşılıklı olarak profillerin hikayede paylaşılması anlamına gelir. Sosyal medya yöneticileri profil etkileşimlerini arttırmak için kendileriyle aynı takipçiye sahip başka profillerle anlaşarak hikayede paylaşım yapıyorlar.

Bunu “GT” yani geri takip işlemine benzetebiliriz. İki kişi arasında anlaşma sağlanır ve daha sonrasında her iki hesap birbirini hikayede gönderi olarak paylaşır. Böylece birinci hesaptaki kullanıcılar ikinci hesabı ziyaret eder, ikinci hesaptakiler ise birinci hesabı ziyaret eder. Bu da etkileşimi dolaylı yoldan arttırır.

Snapchat SFS Ne Demek?

Snapchat uygulamasında da SFS işlemi sıklıkla kullanılıyor. Snapchat’te kullanıcılar profil etkileşimlerini arttırmak için, diğer kullanıcılarla tanışmak için SFS yöntemi ile karşılıklı olarak profillerini hikayede paylaşıyorlar. Hikayede paylaşılan profili de paylaşan kişinin diğer arkadaşları gördüğü için etkileşim maksimum seviyeye çıkmış oluyor.

SFS Faydaları ve Zararları

SFS Faydaları:

 • Etkileşimi arttırır.
 • Yeni takipçiler kazanmanızı sağlar.
 • Yorum ve beğeni gibi etkileşimler alırsınız.
 • Sayfanızın büyümesine yardımcı olur.

SFS Zararları

 • Fake hesaplarla SFS yapma hesabınıza zarar verebilir.

SFS Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

 • İçeriklerinizle uyumlu bir hesapla SFS yapmalısınız.
 • Takipçi sayıları birbirine yakın olmalı.
 • Kullanıcıları aktif olan bir hesapla SFS yapmalısınız.
 • Gönderi beğenilme sayısı ve takipçi sayısı orantılı olan hesaplarla yapılmalıdır.
 • Bot takipçili hesaplarla SFS yapmamaya özen gösterin.

SFS yapılacak hesabın içeriklerinizle uyumlu olmasına özen gösterin, böylece diğer hesaptan sizin hesabınıza daha fazla takipçi gelecektir. Örneğin kadın bilgileri paylaşan bir Instagram hesabından Oyun hesabına pek fazla takipçi gitmez. Takipçi sayılarının birbirine yakın olması gerekir, iki hesapta birbirinden eşit orantıda faydalanması için. Bot hesaplarla SFS yapmak faydadan çok zarara yol açabilir.

Yukarıda SFS ne demek sorusuna yanıt vermekle kalmayıp aynı zamanda nasıl yapıldığını ve SFS yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de açıkladık. Eğer Instagram sayfası büyütmek istiyorsanız ve keşfete çıkmak istiyorsanız gönderilerinizi de karşılıklı olarak SFS yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir