Teknoloji

Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor 4 Çözüm Yolu

Telefon çok ısındı şarj olmuyor ya da Telefon şarj oluyor ama dolmuyor sorununun çözümünü bu haberimizde anlattık. Eniyisor’a gelen sorulardan biri de telefonum çok yavaş şarj oluyor ve bazı zamanlarda şarj oluyor ama dolmuyor sorusuydu. Bizler de bu sorunun neden kaynaklandığını araştırdık. Daha çok iPhone cihazlarda karşılaşılan bu problemlerin çözümü düşündüğünüzden çok daha kolay. Çözüm yönteminin işe yaradığını fark edince siz de çok şaşıracaksınız.

Samsung, Xiaomi, Huawei, Oppo, Realme, General Mobile ve iPhone gibi cep telefonları gün içerisinde şarj etmemiz gerekir. Çünkü kullanıma bağlı olarak bataryalar belirli süre sonunda biter. Ancak telefonun şarj adaptörünü prize şarj kablosunu da telefona taktığınızda şarj oluyor gösteriyor fakat şarj dolmuyorsa bir problem var demektir. Bu problem daha çok yaz aylarında karşılaşılan bir problemdir ve daha çok iPhone cihazlarda gözlemleniyor. Çeşitli internet sitelerinde bu konu ile ilgili sizin için araştırmalar yaptık ve bazı Youtube videolarını da izledik, ancak bu çözüm yöntemleri işe yaramadığında eniyisor olarak bizim bulduğumuz yöntemi denemenizi öneriyoruz. Peki, telefon şarj oluyor ama dolmuyor sorunu nasıl çözülür?

iPhone Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor

Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor

iPhone telefon şarj oluyor ama dolmuyorsa problemin çözümü oldukça basit. Öncelikle orjinal şarj kablosu ve adaptörü kullandığınızdan emin olun. Eğer her şey orjinal ancak yine de telefon şarj olmuyorsa muhtemelen bu çözüm yöntemi işe yarayacaktır.

  • Telefonu elinize alıp ne kadar ısındığını kontrol edin.
  • Eğer aşırı derecede ısınmış durumdaysa telefonunuz bu sıcaklık altında şarj olmaz.
  • Nedeni ise cihaz bataryası oldukça ısındığından dolayı dışarıdan gelecek olan güç karşısında da ısınıp patlama olasılığından dolayıdır.
  • Bu durumda cihazı soğutup şarja takın.
  • Örneğin, soğuk su şişenizi telefonunuz ters çevirip üzerine bırakarak şarj edebilirsiniz.
  • Bu sayede telefon sıcaklığı düşeceğinden dolayı şarjı da çok hızlı alacaktır.

Denediğimiz bir yöntem olduğundan dolayı şunu da hatırlatmak isteriz, telefonu buz gibi yapmanıza da gerek yok. Çünkü akıllı cihazlar ne çok soğukta ne de çok sıcakta stabil çalışamazlar. Daha çok yaz aylarında karşılaşılan yavaş şarj dolma sorununun çözümü için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Telefon Yavaş Şarj Oluyor Sorunu Çözümü

Telefon çok yavaş şarj oluyor probleminin çözümü de yine orjinal batarya, ve şarj cihazıdır. Eğer telefonunuzun şarj cihazı ya da bataryası orjinal değilse şarj olurken vaktinizi çalabilir. Telefonlarınızı şarj etmek için orjinal ürünler kullanmaya özen gösterin. Bununla birlikte telefonunuzun aşırı ısınması hiç şarj olmamasına neden olacağı gibi telefon çok yavaş şarj oluyor problemine de yok açacaktır.

Bu durumda yine telefonunuzla oynamayı bırakıp soğuması için bir kenara bırakabilirsiniz. Eğer yaz ayları gibi aşırı sıcak bir mevsimdeyseniz, yukarıda da bahsettiğimiz soğuk su şişesini telefonun batarya kısmına gelecek şekilde sabitleyip şarja takın. Cihaz soğuyacağından dolayı daha hızlı şarj olacaktır.

Cihazı soğutmak için örneğin yaz aylarında cihazın arka kısmına küçük serin bir su şişesi koyabilirsiniz. 5 dakika sonra kontrol ettiğinizde daha hızlı şarj olduğunu göreceksiniz. Yaz aylarında cihazlar çok hızlı ısındığı için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Tabi şunu da hatırlatmakta fayda var, şarj ederken orjinal şarj kablosu ve adaptörü kullanmayı unutmayın.

1. Şarj Kablosunu Değiştirin

Şarj kablosunun uç kısımlarında oluşacak oksitlenme de telefon bataryasının yavaş dolmasına ya da hiç dolmamasına neden olabilir. Eğer çakma olarak adlandırılan ve piyasada çok ucuz fiyatlara bulunabilen şarj kablolarını kullanmamaya özen gösterin. Bunun yerine orjinal bir şarj kablosu tercih edin.

Şarj kablosunun telefona takılan kısmındaki metallerde aşınma olup olmadığını kontrol edin.

Eğer aşınma varsa bu da telefonunuzun yavaş şarj olmasına neden olacaktır.

2. Adaptörü Değiştirin

Orjinal bir adaptör kullanmıyorsanız ya da şarj ettiğiniz adaptör arızalıysa kesinlikle değiştirmenizi öneririz. Bu şarj adaptörü ile farklı cihazları şarj etmeye çalıştığınızda problem yaşanmıyorsa ve sorun sadece sizin cihazınız ile ilgili yaşanıyorsa telefon şarj oluyor ama dolmuyor probleminin nedeni cihazınızın bataryası ile ilgili ya da yazılımdan kaynaklanıyor olabilir.

3. Şarj Soketini Kontrol Edin

Telefonları şarj edebilmek için şarj aletinin ucunu telefon şarj soketine yerleştirmek gerekir. Çoğu zaman telefonun şarj soketine tüy, toz, kıl ve kıyafet pamukları toplanabiliyor. Bu tür kirlerin şarj soketinde toplanması sonucunda şarj cihazı yerine tam oturmadığından dolayı cihazınız yavaş ya da hiç şarj olmayabilir.

Aynı zamanda şarj soketine sıvı teması olması durumunda oksitlenme de yapabileceğinden dolayı tamir gerektirebilir.

4. Cihaz Bataryasını Değiştirin

Eğer adaptör ve şarj aletinde sorun yoksa, soket ile alakalı da bir problem yoksa telefon şarj oluyor ama dolmuyor problemini gidermek için yapmanız gereken işlem cihazın bataryasını değiştirmektir. Telefonun bataryası bozulduğu için şarj olmayabilir. Cihazınızın orjinal bir bataryasını satın alarak işinde uzman kişilere bataryayı değiştirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir