Genel

Telegram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? 4 Adımda

Son yılların popüler mesajlaşma uygulaması olan Telegram’da engellendiğimi nasıl anlarım? Bu konu hakkında bilgi arayışında olanlar için çeşitli yöntemlere burada değineceğiz. Buradaki yöntemler sayesinde Telegram’da engellenip engellenmediğinizi kolayca anlayabileceksiniz. Uygulamayı kullanırken birden bire karşı taraf sustuysa ve uzun süre cevap vermediyse engellendiğinizi düşünmeniz oldukça normal. Fakat, karşı taraf engellememiş olabilir. İnterneti bitmiş, o an uygulamaya giriş yapmıyor ya da farklı sebeplerden dolayı size cevap vermiyor olabilri.

Telegram’da engellendiğini nasıl anlarsın, konusu hakkında verdiğimiz bilgilerdeki yöntemler ile karşı tarafın sizi engelleyip engellemediğini anında öğrenebileceksiniz. Telegram uygulaması Whatsapp’a göre biraz daha farklı olduğu için kullanıcıların kafasını karıştırabiliyor. Bu karışıklıklardan biri de mesajlara yanıt gelmeyince ya da profil fotoğrafı kaybolunca engellendim mi konusu olabilir. Hadi beraber biri bizi engellediğinde Telegram’da nasıl anlarız incelemeye başlayalım.

telegram engellendiğini nasıl anlarsın

Telegram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

 • Profil fotoğrafı.
 • Son görülme uzun zaman önce.
 • Arama.
 • Mesaj gönderme.

Yukarıdaki yöntemler sayesinde anında karşı tarafın sizi engelleyip engellemediğini anlayabilirsiniz. Telegram’da engellendiğinizi düşünüyorsanız yukarıdaki maddelerin açıklamasını alt başlıklardan incelemeye başlayın. Aşağıdan yöntemleri tek tek deneyip engellenip engellenmediğini öğren.

Profil Fotoğrafı

Konuştuğunuz kişinin profil fotoğrafı birden bire yok olduysa ve artık profil fotoğrafı görünmüyorsa sizi engellemiş olabilir. Ancak, karşı taraf profil fotoğrafını kaldırmış ya da herkese gizlemiş olabilir. Yani, profil fotoğrafı gittiğinde direkt engellendiğiniz anlamına gelmez. Fakat profil fotoğrafı gittikten sonra son görülme uzun zaman önce yazıyorsa muhtemelen engellendiğiniz anlamına gelir.

Son Görülme Uzun Zaman Önce

Telegram’da son görülme tarihleri dakika ya da saat olarak değil belirli süre isimleri ile gösterilir. Örneğin, biriyle mesajlaştıktan sonra o kişi uygulamadan çıktıysa son görülme kısmında “yakınlarda” uyarısı olacaktır. Bu da o kişinin kısa süre öncesinde uygulamada olduğunu ifade eder. Ancak konuştuğunuz kişinin son görülme kısmında “uzun zaman önce” yazıyorsa bu engel yediğiniz anlamına gelir.

Telegram’da son görülme belirli bir zamanı kapsar bunlar:

 • Son görülme yakınlarda: 1 saniye ile 2-3 günü kapsar.
 • Son görülme bir hafta içinde: İlk bir hafta içinde aktif olma durumunu gösterir.
 • Son görülme bir ay içinde: İlk hafta sonrası ile 1 ay içini kapsamaktadır.
 • Son görülme uzun zaman önce ise bir aydan uzun süredir uygulamaya girilmediğini ya da engellendiğinizi ifade eder.

Arama

Telegram’da engellendiğini düşünüyorsan yapacağın şeylerden biri de karşı tarafa aramaktır. Engellediğini düşündüğünüz kişiyi aradığınızda bağlantı kurulamadı hatası veriyorsa büyük olasılıkla engellenmişsinizdir. Sesli ya da görüntülü aramaların türü fark etmeksizin bağlantı kurulamadı hatası veriyorsa bu da engellenmiş olabileceğiniz anlamına geliyor.

Mesaj Gönderme

Birinin başta profil fotoğrafı gittiyse ardından son görülme alanında uzun zaman önce yazıyorsa ve arama yaptığınızda da bağlantı kurulamadı uyarısı veriyorsa son aşamada mesaj gönderebilirsiniz. Mesajınız da karşı tarafa iletilemiyorsa direkt olarak engellendiğinizi ifade eder. Bu kişi engelinizi açana kadar Telegram uygulamasından tekrar iletişim kuramazsınız. Fakat, engelleyen kişinin numarası telefonunuzda kayıtlıysa Whatsapp ya da telefonun normal mesajlaşma kısmından mesaj yazabilir ya da arayabilirsiniz.

Farklı nedenlerden dolayı Telegram kullanıcıları arkadaşlarını, aile bireylerini ya da yeni tanıdıkları birini uygulamadan engelleyebiliyorlar. Bu gibi durumlarda karşı taraf engellendiğini anlamak için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Fakat en kısa ve kolay çözümler burada anlattığımız 4 başlıktaki gibidir.

Bir Yorum

 1. Telegram’da Engellendiğini Nasıl Anlarız?

  Telegram’da engellendiğimi nasıl anlarım konusu, engellenen kişilerin karşı tarafa belli etmeden bunu anlamak için araştırdığı yöntemleri gösterir. Karşı taraf anlamadan engellendiğimi nasıl anlarım diyorsanız bunun en basit yolu son görülme bölümüdür. Eğer engellediğini düşündüğünüz kişinin son görülme bilgisinde “uzun zaman önce” yazıyorsa bu o kişinin sizi engellediğini gösterir. Sesli ve görüntülü arama yapamaz ve bu kişiye artık mesaj gönderemezsiniz. İletişim kurabilmek için, telefon numarasını kullanarak arayabilir ya da farklı uygulamalardan mesaj gönderebilirsiniz.

  4 Adımda Telegramdan Engellendiğini Nasıl Anlarsın?

  Sadece 4 adımda Telegramdan engellendiğini nasıl anlarsın, merak ediyorsan bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
  Son görülme uzun zaman önce yazıyorsa engellenmişsinizdir.
  Profil fotoğrafı birden silinirse engellenmiş olabilirsiniz.
  Sesli ya da görüntülü arama yaptığınızda ulaşılamadı uyarısı alıyorsanız engellenmiş olabilirsiniz.
  Engellendiğinizde gönderdiğiniz mesajlar karşı tarafa iletilmez.

  Biri sizi uygulamadan engellerse, engeliniz açılana kadar o uygulama üzerinden o kişi ile iletişim kuramazsınız. Telegram uygulamasından engelleyen kişiye mesaj gönderme işlemi de olmadığı için farklı iletişim yollarını denemeniz gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir