Genel

Uyuz Hastalığına İyi Gelen Kremler 2024 Kaşıntı Önleyici

Uyuz Hastalığı için en iyi kremler hangileri? sorusuyla son zamanlarda çokça karşılaşır olduk. Önlem alınmadığı takdirde vücuda yayılan uyuz hastalığı için en etkili kremleri bu yazımızda sizler için paylaşacağız. Genel olarak Epilasyon ve Güzellik merkezlerindeki sağlıksız ortamlardan kaynaklı olarak bulaşan uyuz hastalığı için size fayda sağlayacak kremleri makalemizde sizler için paylaşacağız.

Bilimsel adı Sarcoptes Scabiei olan uyuz hastalığı akarlar nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık cildin cilde teması ile yayılmaktadır. Diğer sebepleri ise yorgan, yatak, battaniye ve yastık gibi kişisel eşyaların paylaşımı ile de yayılabilmektedir. Bu hastalıkta dişi uyuz böcekleri deriye yumurtalarını bırakarak yayılmasına sebep olur. Bu böceklerin deriye yumurtalarını bırakmasıyla deride kaşıntı ve Egzema benzeri bir deri döküntüsüne sebep olur. Önlem alınmadığı takdirde aileler ve çiftler arasında kısa bir süre içerisinde yayılır. Uyuz akarları bit ve pire gibi hızlı bir şekilde bulaşmaz ve bulaşmaları zaman alır.

Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Uyuz akarının vücut ile buluşması sonrasında ciltte ilk belirtisi 4 ve 6 hafta arasında ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler arasında en çabuk fark edileni geceleri yoğun kaşıntı yapmasıdır. Derideki döküntüler, sivilce benzeri kızarıklıklar, deride kabarcık oluşması, kabuk bağlaması uyuz hastalığı kaynaklı kaşımadan dolayıdır.

Hastalığın ilk safhalarında derideki dökülmeler sivrisinek ısırığı ve sivilce kaynaklı komplikasyonlara benzediği için fark edilemeyebilir.

Bu hastalığın diğer türlerinden ayıran faktör aşırı şekilde kaşıntıdır. Uyuz kaşıntısı özellikle yaşlı ve çocuklarda daha çok görülmektedir.

Uyuz hastalığını fark edebileceğiniz diğer bir ayrıntı ise deride oyuklara sebep oluşudur. Bu oyuklar ten renginde olabildiği gibi beyaz ve gri renklerinde de olabilmektedir. Bu oyuklar dişi uyuz akarları tarafından derinin altına açılmış olan tünellerdir.

Açılan bu tünellere dişi uyuz akarları tarafından 10 ile 25 arasında yumurta bırakılmaktadır.

Uyuz böcekleri vücudun tamamına yayılabilir, fakat vücutta bazı bölgeleri diğer yerlere göre daha çok sevmektedirler. Bunlar parmak araları, eller, avuç içleri, dirsekler, göbek bölgesi, boyun ve cinsel organlardır.

Uyuz olan hastalar üzerlerinde 10 – 15 arasında akar taşırlar boylarının küçük olmasından dolayı bu akarlar fark edilememektedirler.

Uyuz böceklerini gözle bakarak görmek imkansızdır. Sadece mikroskop yardımıyla uyuz böceklerini ve yumurtalarını görmek mümkündür.

Uyuz hastalığında doğru teşhis için uzman bir doktora görünmenizde fayda var. Aksi halde yanlış bir tedavi yöntemi uygulayarak ciltte kalıcı hasara neden olabilirsiniz.

Kabuklu Uyuz Hastalığı Nedir?

Norveç uyuzu olarak bilinmekte olan uyuz türüne kabuklu uyuzda denilir. Bu uyuz türünün özelliği ise istilacı uyuzların vücuda yayılmasıdır. Bu hastalıkta vücutta binlerce akar bulunur ve vücudu işgal ederler.

Kabuklu Uyuz Türü genellikle engelli bireylerde, bağışıklık sistemi çökmüş kişilerde ve yaşlılarda görülmektedir. Hızlı bir şekilde vücuda yayılmaktadırlar. Bu hastalıktan kurtulanız için Uyuz İçin En İyi Krem 2024 önerimize göz atabilirsiniz.

Uyuz Tedavisi Ne Kadar Sürer, Nedir?

Uyuz tedavisi yapılmadığı sürece kendiliğinden iyileşmemektedir. Uyuz böcekleri sadece vücudu ilaç yolu ile terk etmektedirler. Bu hastalığı uzman doktorlar tarafından verilen ilaçları kullanarak yok edebilirsiniz.

En biline tedavi yöntemi losyon veya kremin boyundan başlayarak ayaklar dahil uygulanmasıdır. Uygulanan losyon veya krem vücutta 10 -15 saat bekletilir ve sonrasında yıkanarak temizlenir.

Kullanılan ilaç türünde krotamiton, sülfirik ve permetrin içeren kremler ile benzil benzonat ve krotamiton içeren losyonlar vardır. Uygulanan ilaca bağlı olarak uyuz tedavisi 3 güne kadar sürebilmektedir.

Uyuz tedavisinde olumlu sonuç alabilmek adına kişiyle yakın temasta olan kişilerinde tedavi olmasında fayda vardır.

Uyuz Hastalığına İyi Gelen Kremler, Merhemler, Losyonlar

Anti Skab Uyuz Kremi

Cildi enfekte ve tahriş eden uyuz akarlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu kremde piretroid olarak bilinmekte olan ilaç sınıfındandır. Anti Skab merhem Uyuz böceği yumurtalarını öldürme veya felç etme yöntemiyle yok eder.

Anti Skab Losyon Ve Kremi Nasıl Kullanılır? Anti Skab Krem ve Losyon olarak satılır. Her iki ürünüde boyundan aşağı doğru bütün vücuda olacak şekilde masaj yaparak uygulayın. Özellikle yukarıda da belirttiğim gibi yüz bölgeniz haricinde Parmak araları, koltuk altları, avuç içleri ve cinsel bölgeler dahil ayak altına kadar her yere uygulamalısınız.

Uygulamayı duş alıp iyice kurulandıktan sonra yapmanızda fayda var. Kremi Kullandıktan sonra 8-12 saat arasında beklemeniz gerekmektedir. Bu sürenin sonunda duş alıp vücudunuzu temizleyebilirsiniz. Her uygulamadan önce mutlaka duş alıp güzelce kurulanmanız tedavinin erken bitmesi için iyi olacaktır.

Dermiton Uyuz Losyonu

Dermiton Uyuz Spreyi 2024 diye araştıranların çoğunda tercih sebebi olmuştur. Sprey olarak 100ML şişelerde eczanelerde satılmaktadır. Krotamiton bazlı bu ilaç egzema, güneş yanığı, alerjik döküntüler ve su çiçeği hastalığında da kullanılan bir ilaçtır. Özellikle ciltteki kaşıntı ve uyuz hastalığına çok iyi gelmektedir.

Dermiton Uyuz Losyonu Nasıl Kullanılır?

Uyuz böceklerinin kaşıntıya neden olduğu bölgeye püskürtülerek kullanılmaktadır. Dermiton losyon yüz bölgesi hariç bütün bölgeye vücuda uygulanmalıdır. Bu uygulamanın 2- 4 gün süreyle günde 1 defa vücuda yapılması gerekmektedir.

Uyuz hastalığı ile ilgili tedavi yöntemlerinizi ve çözümlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Diğer hastalıklar ve tedavi yöntemleri için Sağlık kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir