Genel

Uyuz Olanların Yorumları, Uyuzdan kurtulanlar ne dedi?

Uyuz hastalığı geçmesi en zor olan hastalıklardan biridir. Peki, uyuz olanların yorumları ve uyuz olanların izlemesi gereken yollar nelerdir?

Uyuz, sıkça rastlanan ve yüz, cilt derisi içinde çoğalan eklembacaklı varlıklardan biri olan akar ismi verilmiş bir grup parazitten dolayı ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ile gözlemlenen bir cilt hastalığıdır. Hemen hemen her yaştan herkes bu hastalığa kapılabilir. Kişisel hijyenine çok önem veren kişilerde dahi gözlemlenebilir. Uyuz, cildimizin epidermal tabakasına nüfuz eder ve çok kaşıntılı bir kızarıklığa neden olan küçük bir böcek türünden dolayı gözlemlenen hastalıktır. Uyuz hastalığı, parmakların kenarı, bilek tabanı, önkol, koltuk altı, kalçalar, cinsel organlar, meme başı bölgesi, göbek, kalça ve gibi bölgelerde etkilidir. Uyuzun ilk belirtisi, genelde gece saatlerinde yoğun kaşıntıdır. Belirtiler ayrıca, cildinizin kaşınma ile birlikte ikinci cilt enfeksyonuna neden olan, vücudun her yerinde küçük kırmızı kabarcıklar içeren bir döküntü şeklinde gözlemlenebilir. Uyuz olunması halinde tıbbi destek alınarak tedavi olunur. Kaşıntı çocuklarda ve yaşı ilerlemiş bireylerde daha yoğun olarak görülür. Genelde, hastalığa yakalandıktan birkaç gün sonra belirtiler ortaya çıkar. İşte, Uyuz olanların yorumlar:

Uyuz Kaç Günde Geçer?

 Bu hastalığın geçmesi tedavi yöntemine, uygulanışına göre değişmektedir. Uyuzdan kurtulanların genel yorumlarına baktığımızda 4 haftalık süreç sonunda bu hastalıktan kurtulduklarını görüyoruz. Dördüncü hafta tamamlandıktan sonra hasta tam anlamıyla iyileştiğini ve kaşıntının da sona erdiğini fark eder. Bununla beraber, belirtiler dört haftadan uzun süre devam etmesi halinde, en kısa sürede doktora görünmek gerekir.

Uyuz hastası olan bir kişinin tedaviye başladıktan 2 hafta sonra ve tedaviden bir ay sonra tekrardan muayene olması gerekir. Uyuzun tekrar enfeksiyonu ya da enfeksiyonun devam ettiğinden şüphe duyuluyorsa, tedavi tekrarlanmalı ve hastayla yakın temasta bulunun kişilerin de incelenmesi gerekir.

Uyuz Tekrarlar mı?

 Uyuz hastalığını atlatmış olan bir insan tekrardan uyuz olabilir. İlk uyuz enfeksiyonu olduğu zaman kaşıntı ve kızarıklık genelde 2-6 hafta arasında sürmektedir. Aynı zamanda, uyuzunuz varsa ve tedavi ile bu hastalığı atlatırsanız ikinci defa bu hastalığı kaptığınızda etkileri farklı olabilir. İkinci defa uyuz olunduğunda kızarıklıklar ve kaşıntı hissiyatı daha erken ve daha şiddetli gözlemlenir. Sebebi ise, ilk uyuz olduğunuzda bağışıklık sisteminizi duyarlı hale getirdiğindendir. Eğer tedavi edilmezseniz uyuz hastalığını diğer insanlara yaymaya devam edersiniz. Sürekli kaşıntı sonucunda da deri üstünde enfeksiyona neden olacaktır.

Uyuz Olanların Yorumları

Burada uyuz olanların yorumlarını ve kurtulduktan sonraki dönemlerini anlattıkları bilgileri topladık. Buradan siz de uyuz olanların yorumlarına bakabilirsiniz.

Uyuz olanların yorumları:

Kesinlikle doktora gitmenizi öneririm, aman şu kremi kullanayım geçer, şunu kullanayım ve benzeri yöntemlere kalkışmayın.

R**** 01-10-2022

Gerçekten dikkate alınması gereken bir hastalık. Kısa sürede tedavi edilmezse çevrenizdekilere de yayılıyor ve boş yere acı ve huzursuzluk yaşıyorsunuz.

U*** 16-10-2022

1 ve 5 yaşında çocuklarım var ailecek uyuz hastalığına yakalandık çocuklar perişan oldu uyuyamıyorlardı. Doktor tedavisi ile sonuca erdik. İlk zamanlar çok fazla kaşıntı ve huzursuz ediciydi. Kaşımaktan vücudumuz tahriş olmuştu. Çocuklarım ise uyuyamıyordu.

Z*** 23-10.2022

Uyuz hastalığından kurtulmak için ilk olarak fark ettiğiniz gibi hemen bir doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz gerekli muayeneleri yaptıktan sonra tedavi uygulamaya başlayacaktır. Yaklaşık olarak maksimum 4 – 6 haftalık süreç sonucunda tedavi tamamlanmış olacaktır. Bu hastalığı geçirenler genelde bu sürecin hiç geçmediğinden bahsetmekteler. Bu süreci beklemek yerine farklı tedavi yöntemlerine yönelebiliyorlar. Ancak tıbbi bilgisi olmayanların yorumlarını dikkate almamanızı öneririz.

Uyuz Olanların Yorumları Şikayetleri

Ailemle birlikte bu hastalığa yakalandım. Kullanmış olduğumuz hiçbir krem, losyon, şampuan diğer bitkisel losyonlar bir işe yaramadı. Kızım 1.5 yaşında oğlum 2.5 yaşında diğer ve diğer aile bireyleri verilen reçeteli ilaçlardan dahi sonuç alamıyoruz. Bütün vücudumuzu kapladı. Psikolojik etiklerinden bahsetmiyorum bile.

1 yıldır uyuzla mücadele ediyorum maddi ve manevi açıdan çökmüş durumdayım.

3 yaşındaki kızım 1 aydır perişan oldu kaşınmaktan her yeri yara. Sürekli ilaç kullanıyoruz ama faydasız.

Uyuza yakalandığımdan beri kaşınmaktan ölüyorum, artık kolumdan bacağımdan nefret eder oldum. Artık bu hastalığa net bir çözüm bulunsun 6 haftadır kullanmadığım krem ve losyon kalmadı.

Korona için aşı 1 yılda bulundu ama uyuz için hala neden ilkel yöntemler kullanılıyor anlamış değilim. Neden çalışma yok neden bir Asi bulunmuyor gerçekten akıl mantık işi değil.

Yaklaşık 15 ay önce uyuz hastalığına yakalandım her gün duş alan, bir giydiğini ertesi gün tekrar giymeyen, hijyenine dikkat eden biriyim oysaki.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir