Genel

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Hatası (Çözüldü)

Vestel çamaşır makinelerinin çeşitli hata kodları vardır. Hatalardan biri de Vestel çamaşır makinesi E03 hatası şeklinde karşımıza çıkıyor. Yaşanan problemlerde bu kodlar ile uyarı verir. Bu sayede kullanıcı ya da teknik servis hatanın neden kaynaklandığını kolayca anlayabilir.

Çamaşır makineleri su tesisatından temiz su alarak çamaşırları yıkar. Ancak bazı durumlarda alınan su tahliye olamayabiliyor. Bunun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenleri birlikte inceleyip problemin neden kaynaklandığını bulalım. Peki çok sık karşılaşılan Vestel çamaşır makinesi e03 hatası neden olur:

 • Makine su tahliye hatası veriyor.
 • Su çıkış musluğunun tıkalı ya da bükülmediğinden emin olun.
 • Pompa filtresi tıkanmış olabilir.

Bu hata ile karşılaşıldığında teknik servis çağırmadan problemi evde tek başınıza da çözebilirsiniz. Ancak almanız gereken bazı önlemler vardır. Aşağıda hatanın giderilmesi için izlemeniz gereken yolu anlatıtk.

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Hatası Çözümü

Vestel çamaşır makinesinde bu hata ile karşılaşılabilmektedir. Bu hatanın çözümü ise 5 dakika içinde sağlanabilir. Öncelikli olarak kirli su atık borusunun eğik, kırık ya da tıkalı olmadığından emin olunmalıdır. Ardından yapılması gerekenler ise aşağıda sırasıyla anlatıldı. Bu hatayı alıyorsanız makineniz su tahliye hatası veriyor demektir.

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Hatası Çözümü:

 • Öncelikle makinenin elektrik bağlantısını kesin
 • Ardından su giriş musluklarını kapatın
 • Makinenin pompa filtresi tıkanmış olabilir
 • Filtre kapağını açmadan önce önüne bir bez ya da kap koyun
 • Filtreyi çıkarın
 • Filtreyi çıkarmak için kapağı saat yönünün tersine çevirin
 • Ardından pompa filtresin içinde bozuk para, kumaş parçacıkları ya da çorap gibi atıklar olup olmadığını kontrol edin
 • Filtre pompasını temizledikten sonra yerine takıp saat yönünde çevirin
 • Su giriş musluklarını açın
 • Elektrik ile bağlantısını sağlayıp makineyi tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz

Kontrol sağlanırken dikkat edilmesi gereken şey pompa filtresini sökerken çıkacak olan sudur. Suyu uygun bir kaba ya da makinenin önüne havlu sererek alabilirsiniz.

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Hatası (Çözüldü)

Çamaşır makinesinin atık su tahliye borusu tıkanmadıysa muhtemelen pompa filtresi tıkalıdır. Bozuk para, çorap, yün parçaları gibi maddelerle sıkışması halinde su dışarıya tahliye edilemez. Bu gibi durumlarda çamaşır makinesi gösterge panelinde E03 hatası gösterilir.

Vestel Çamaşır Makinesi E03 Arızası Nedir?

Eğer çamaşır makineniz bu hatayı veriyorsa Pompa filtresi tıkalı anlamına gelir. Muhtemelen pompa filtresi tıkalı olduğundan dolayı çamaşır makineniz kirli suyu dışarıya aktaramıyordur. Bu nedenle gösterge panelinde bu uyarıyı vermektedir. Nadiren de olsa, atık su borusunun tıkalı olmasından dolayı da bu arıza ile karşılaşmak mümkündür.

Yukarıda bahsettiğimiz adımları sırasıyla uygulayarak problemi çözebilirsiniz. Çamaşır makineleri bazen hatalar verebiliyor. Çoğu hata ise teknik servis çağırmanıza gerek kalmadan evde tek başınıza çözebileceğiniz hatalardır. Eğer teknik servise bu gibi basit hatalardan dolayı ücret ödemek istemiyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi hata çözüm adımlarını uygulayın. Vestel çamaşır makinelerinde sıklıkla karşılaşılan hataları eniyisor.com olarak detaylı şekilde tüketicilere anlatıyoruz. Eğer bir diğer hata olan e01 hatası ile karşılaşıyorsanız çözümü için aşağıdaki başlığı ziyaret edebilirsiniz.

Çamaşır makineleri zaman zaman hatalar verebiliyor. Bu hataları siz de evde usta çağırmadan giderebilirsiniz. E03 hatası da oldukça basit ve evde çözebileceğiniz hatalardan biridir. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu haberimiz size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir