Teknoloji

WeChat Nedir? WeChat QR Kodu, Görüntülü Konuşma

Sosyal uygulamalardan olan Wechat nedir? Burada Wechat QR kodu nasıl okutulur ve görüntülü konuşma nasıl yapılır anlattık.

Son yıllarda sosyal medya uygulamaları, mesajlaşma özelliğinin yanında görüntülü ve sesli konuşma özellikleriyle çok yönlü bir hal aldı. En çok kullanılan uygulamalardan olan WeChat, Çin merkezli olmasına rağmen dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır. İş toplantısı, sosyal medya etkinlikleri ve çeşitli ikili iletişim için kullanılmaktadır. Bu makalemizde, WeChat’in özellikleri, ne işe yaradığı ve güvenilirliği gibi konular hakkında bilgi vereceğiz. Aynı zamanda, WeChat’te QR kod tarama işlemi nasıl yapılır adım adım anlatıyor olacağız.

WeChat Nedir?

WeChat, Tencent Holdings Limited tarafından geliştirilmiş olan sosyal ağ ve mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulama ile mesajlaşabildiğiniz gibi sesli ve görüntülü aramalar da yapabilirsiniz. Özellik bakımından Whatsapp’a benzetilebilir. Çin merkezli olsa da, Dünya çapında tanınan bir uygulamadır. Özellikleri; mesajlaşma, fotoğraf, video, dosya paylaşımı ve görüntülü arama gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Ayrıca WeChat; ödeme sistemleri, oyun ve farklı hizmetlere de sahip bir uygulamadır.

WeChat Nasıl Kullanılır?

WeChat’in kullanım bakımından çok kolaydır. Benzer bir uygulama olan Whatsapp‘ı kullanan herkes bu uygulamayı da basitçe kullanabilirler. İşte WeChat’i kullanmaya başlarken temel bilgiler:

1.İlk etapta cihazınıza bu uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. App Store ya da Google Play üzerinden WeChat uygulamasını bulun ve indirin. Uygulamayı indirdikten sonra açıp hesap oluşturmanız gerekli. Bunu telefon numaranız ve doğrulama kodu ile yapabilirsiniz.
2.WeChat’i kullanırken arkadaş eklemeniz gerekir. Bu, kişileriniz uygulama içinde bulmanıza ve onlarla iletişim kurmanız için yardımcı olur. Arkadaş eklemek için uygulamada bulunan “Kişi Ekle” butonuna dokunup devam edin.
3.Arkadaş ekledikten sonra, WeChat uygulamasından mesaj, sesli mesaj, görüntülü arama ya da sesli aramalar yapabilirsiniz. Sesli ya da görüntülü arama yapmak için, ilgili kişinin profiline gidip ilgili düğmeye basarak arama yapabilirsiniz. Mesaj gönderirken de o kişiyi seçip, mesaj yazmalısınız.
4.WeChat, video, fotoğraf, ses dosyası gönderebileceğiniz bir uygulamadır. İstediğiniz zaman göndermek istediğiniz medya dosyasını seçerek gönderim yapılabilir. Moments” veya “Anılar” bölümünde günlük paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu özelliği Instagram‘daki hikayelere benzetebiliriz.

WeChat ile Neler Yapılır?

WeChat, diğer mesajlaşma uygulamalarına göre farklıdır. Örneğin Whatsapp ya da Telegram‘da olmayan özellikleri de içinde barındırır. İşte WeChat ile yapabileceğiniz bazı temel şeyler:

 • Mesajlaşma ve Görüntülü Konuşma: WeChat, yazılı mesajlaşma , sesli mesajlar ve görüntülü aramalar için sıkça tercih edilmektedir. Bu uygulama üzerinden sevdikleriniz ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Medya Dosyası Paylaşımı: Fotoğraf, video, ses dosyası ve benzeri birçok medya dosyasını b u uygulama üzerinden arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.
 • Sosyal Medya ve Gönderiler: WeChat “Moments” ya da “Anılar” bölümünden Whatsapp hikayelerde olduğu gibi 24 saat görünen video veya fotoğraf içerikleri paylaşabilirsiniz.
 • Ödeme ve Alışveriş İşlemi: WeChat, ödeme yapabileceğiniz bir uygulamadır. Banka hesap kartınızı bağlayarak WeChat ile para gönderebilir ve uygulama üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.
 • QR Kodları ile Etkileşim: WeChat, QR kodları ile Web‘den bağlanabilir ya da arkadaş ekleme gibi spesifik işlemleri gerçekleştirin.
 • Oyunlar ve Uygulamalar: WeChat, kullanıcılarına oyun ve uygulama kullanma gibi imkanlar da sunmaktadır. WeChat içerisinden de oyun oynayabilirsiniz.
 • Konum Bilgisi Paylaşımı: WeChat ile anlık konumunuzu arkadaşlarınıza gönderebilir, onlardan da konum isteyebilirsiniz.
 • Topluluklar ve Grup Sohbetleri: Arkadaşlarınızla topluluk ve grup oluşturarak aynı anda iletişim kurabilirsiniz.
 • Grup Görüntülü ve Sesli Aramalar: Arkadaşlarınızla aynı anda sesli ve görüntülü aramalara yapabiliyorsunuz. Bu da iletişimi aynı anda birden fazla kişi ile sürdürmenize olanak sağlıyor.

WeChat, özellik bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Öncelikle kendi içerisinde farklı oyun ve uygulamalar kullanmaya izin vermesi en önde gelen özelliğidir. Ayrıca, içerisindeki ödeme sistemi ve arkadaşa para gönderme gibi özellikler ise oldukça çok ilgi görmüştür.

WeChat QR Kodu Nasıl Taranır?

WeChat’te QR kodu tarama ile arkadaş ekleme, etkinliklere katılım veya ödemeler yapılabilir. Daha önce bu işlemi yapmayanlar için aşağıda adımlar halinde paylaşıyoruz. En kolay anlatımla QR kodlarını WeChat üzerinde nasıl taranacağı aşağıda anlatıldı. İşte detaylı şekilde WeChat QR Kodu tarama:

 • WeChat Uygulamasını Açın: Telefonunuzda yüklü olan WeChat uygulamasına giriş yapın. Ana ekranda, ekranın sağ üst kısmında bulunan “+” sembolüne yada alt kısımdaki “Kişi Ekle” seçeneğini bulmalısınız.
 • QR Kodu Tarayıcıyı Seçin: Bu ekrandan “Kişi Ekle” veya “+” simgesine bastıktan sonra gelen menüden “Kişi Ekle” seçeneği var. Bu seçeneğe basın.
 • QR Kodunu Tarayın: Buradan da “Kişi Ekle” seçeneğine dokunduktan sonra, uygulama ekranında “QR Kodu Tarayıcı” ya da benzeri seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneği seçince kameranız açılacak.
 • Kameranızı QR Kodunu Görecek Şekilde Ayarlayın: QR kod okumak için kamera açıldığında, taranacak kodu telefonunuzun kamerası görecek şekilde ayarlayın. WeChat, QR kodunu görünce otomatik okur.
 • Kişiyi Ekleyin ya da İşlemi Onaylayın: QR kodu tarandığında, eğer birini eklemek için okuttuysanız o kişinin profili ekranda görünecektir. Buradan kişi ekleme yapılabilir. Ayrıca; bir ödeme yapmak için QR kodu okuttuysanız adımları takip edin.

WeChat Görüntülü Konuşma

WeChat uygulamasından mesajlaşma ve sesli aramalar yapılabildiği gibi görüntülü konuşma da yapılabilmektedir. Görüntülü konuşma yapmak için; görüntülü arama yapacağınız kişiyi seçin ve ekranda bulunan görüntülü arama sembolüne dokunun. Bunu yaptığınızda karşı tarafa sizin görüntülü arama başlattığınıza dair bir çağrı gider. Eğer aradığınız kişi bu aramayı kabul ederse görüntülü görüşebilirsiniz.

Sesli arama için; sesli görüşme yapacağınız kişiyi seçin ve arama butonuna dokunun. Bu sayede karşı tarafa Whatsapp ya da Telegram‘da olduğu gibi sesli bir arama bildirimi gidecektir.

WeChat Web

WeChat Web‘i kullanabilmek için web.wechat.com adresine giriş yapmanız gerekir. Bilgisayardan bu adrese girdikten sonra; ekranda bulunan QR kodunu telefonunuzdaki WeChat QR kod okuma ekranından okutmanız gerekir. Bunu yaptığınızda, otomatik olarak tarayıcıdan WeChat hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

İstediğiniz zaman telefonunuzdan bu bağlantıyı kaldırabilirsiniz. WeChat uygulamasını, tarayıcıdan kullanabileceğiniz gibi; WeChat Windows uygulamasını bilgisayarınıza indirip hesap bilgilerinizle giriş yaparak da kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir