Teknoloji

Whatsapp Çevrimiçi Kapatma 2024

Whatsapp gizlilik ile ilgili yeni ayarlar getirdi. Herkesin beklediği Whatsapp çevrimiçi kapatma özelliği geldi. Uzun bir süre can sıkan Çevrimiçi özelliği insanlara gına getirmişti adeta. Nedeni ise takıntılı eşler, sevgililer ve arkadaşlar. Cevap vermediğimiz kişilerin son aktifliğimizi görmemesi için son görülmeyi kapatmamız gerekiyor.

Ancak bunu yapsak dahi çevrimiçi olduğumuz görünüyordu. Fakat son gelen güncelleme ile online görünme kapatma özelliği geldi. Bu özellik sayesinde biriyle mesajlaşırken dahi diğer kişiler sizin çevrimiçi olduğunuzu göremezler.

WhatsApp çevrimiçi nedir? Birinin en son ne zaman aktif olduğunu görmek için o kişinin son görülmesinin açık olması gerekir. Ayrıca birinin Whatsapp’ta aktif olup olmadığınıza yarayan çevrimiçi özelliği ise, birine baktığınızda adının hemen altında çevrimiçi yazıyorsa biriyle mesajlaşıyor, gelen mesajı okuyor ya da insanların durumuna bakıyor olabilir.

Whatsapp Çevrimiçi Kapatma iPhone

Bilgisayardan ya da mobil cihazınızdan buradaki ayarları yaparak çevrimiçi görünmeyi kapatabilirsiniz. Yapmanız gereken adımları aşağıda yazdık, dikkatlice okuyup aynı şekilde uygulamanız gerekmektedir. Hemen Whatsapp çevrimiçi kapatma işlemi için:

 • Whatsapp giriş yap
 • Ayarlar menüsüne girin
 • Ayarlar menüsünden Gizlilik bölümüne gelin
 • En üstte bulunan Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun
 • Üstteki seçeneği Hiç Kimse, alttakini ise Son görülme bilgisiyle aynı olarak seçin
 • Bunları yapınca çevrimiçi olduğunuzda kimse bunu göremez
Whatsapp Çevrimiçi Kapatma iPhone
Whatsapp Çevrimiçi Kapatma iPhone

Whatsapp Son Görülme ve Çevrimiçi ayarlarınızı yukarıdaki görselde olduğu gibi yaparsanız çevrimiçi olduğunuzda bunu kimse göremez. Mesajlaştığınız kişi ile aynı anda online olsanız dahi sizin çevrimiçi olduğunuzun bilgisini göremeyecektir.

Whatsapp Çevrimiçi Nasıl Kapatılır?

Whatsapp Çevrimiçi kapatma uygulaması geçmişte çok fazla aranan uygulamalardandır. Ancak artık ekstra bir uygulama indirmenize gerek kalmadan bu ayarı Whatsapp üzerinden yapabilirsiniz. Sizde Whatsapp çevrimiçi kapatmak için:

 • Whatsapp giriş yapın.
 • Ardından Ayarlar menüsüne gelin.
 • Buradan Gizlilik menüsünü açmalısınız.
 • İlk seçenekler olarak sıralanmış olan Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğini seçin.
 • Buradan ilk seçeneği Hiç Kimse, ikinci seçeneği ise Son Görülme bilgisiyle aynı yapmalısınız.

Bu ayarlar yapıldığında biriyle mesajlaşsanız dahi mesajlaştığınız kişi de dahil olmak üzere kimse çevrimiçi olduğunuzu göremeyecektir.

Telefondan Whatsapp Çevrimiçi Görünme Kapatma

Telefondan Whatsapp çevrimiçi görünme kapatmak için yukarıda bahsettiğimiz yöntemi uygulamanız gerekir. Önceleri ekstradan uygulama yüklemek gerekiyordu, fakat gelen son güncelleme ile herhangi bir uygulama yüklemenize gerek kalmadan Whatsapp Ayarlar bölümünden bunu yapmak mümkün.

Eğer siz çevrimiçi görünmeyi kapatırsanız diğer kişilerin de çevrimiçi görünmesini göremezsiniz buna dikkat etmenizi öneririz. Yani siz çevrimiçi özelliğini kapattığınızda biriyle anlık mesajlaşırken dahi o kişinin online olup olmadığını göremezsiniz. Whatsapp çevrimiçi neden kapatılır sorusunun genel nedeni ise ilişkiler ve istenmeyen insanlar tarafından rahatsız edilmeme durumudur. İlişkilerde herkes aşırı kontrolcü olduğundan dolayı çevrimiçi olduğunuzda kiminle konuşuyorsun, ne yapıyorsun gibi huzur kaçırıcı durumlar ile karşılaşmak mümkün. Bu nedenle en güzeli çevrimiçi özelliğini ve mesaj okundu bilgilerini kapatmak ve müsait olunduğunda mesaja dönüş yapmaktır.

Whatsapp'ta Çevrimiçi Kapatma Android

Whatsapp’ta Çevrimiçi Kapatma Android

Samsung, Huawei, Oppo, Realme, Xiaomi gibi Andoid işletim sistemlerinde de Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapatabilirsiniz. Yapılması gerekenler ise, Ayarlar > Gizlilik > Son Görülme ve Çevrimiçi > Hiç Kimse > Son Görülme bilgisiyle aynı seçeneğini seçerek bunu yapabilirsiniz. Android cihazlarda da iOs cihazlar gibi aynı ayarları yaparak sorunsuz şekilde online görünmeyi kapatabilirsiniz. Whatsapp çevrimiçi özelliğini kapatma genelde başkaları tarafından rahatsız edilmeyen ya da bazı insanların çevrimiçi olduğunu görmesini istemeyen kişiler tarafından kullanılan bir yöntemdir.

Whatsapp Web Çevrimiçi Kapatma

Web Whatsapp çevrimiçi kapatma özelliğini ise yine görsel ile anlattık. Aşağıdaki görseldeki adımları tek tek uygulayarak çevrimiçi özelliğinizi kapatabilirsiniz.

Whatsapp Web Çevrimiçi Kapatma

Whatsapp ayarlar bölümüne girin. Ardından Gizlilik menüsüne giriş yapmalısınız. Buradaki ayarları da Hiç Kimse ve Son Görülmeyle aynı yazın. Bunu yaptığınızda başkasının sizin çevrimiçi olduğunuzu görmesini engellemiş yani kapatmış olursunuz.

Whatsapp Çevrimiçi Kapatma Nasıl Yapılır?

Ayarlar > Gizlilik > Son Görülme ve Çevrimiçi > Hiç Kimse > Son Görülme bilgisiyle aynı seçeneklerini, seçerek bunu kapatabilirsiniz.

Whatsapp Çevrimiçi Nasıl Kapatılır?

Eskiden başka uygulamalar kullanılarak yapılan bu iş artık Whatsapp Ayarlar > Gizlilik bölümünden yapılmaktadır.

Whatsapp Çevrimiçi Nedir?

Whatsapp uygulamasında online olan kişiler eğer bu özelliği kapatmadıysa çevrimiçi görünür. Yani Whatsapp uygulamasında aktif görünür.

Whatsapp Aktiflik Kapatma Nasıl Yapılır?

Whatsapp aktiflik ile Çevrimiçi aynı şeydir. Kapatmak için eniyisor.com’da yayınlamış olduğumuz bilgileri kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir