Teknoloji

Whatsapp Parmak İzi Kilidi Kaldırma

Whatsapp parmak izi kilidi kaldırma, işlemini hem iPhone hem de Android cihazlarınız için yapabilirsiniz. Whatsapp getirdiği gizlilik ve güvenlik önlemleriyle kullanıcıların mesajlarına başkaları tarafından ulaşılmasını engelliyor. Normalde telefon kilidi ile insanlar cihazlarını koruma altında tutsa da Wp buna ek olarak uygulamayı güvende tutmak için parmak izi kilidi özelliğini de getirmiştir. Destekleyen cihazlar için bu özellik hem Android hem de iPhone cihazlara geldi.

Whatsapp parmak izi kaldırma işleminin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız ve bu güvenlik önlemini kaldırmak istiyorsanız burada bahsettiğimiz adımları uygulayarak kaldırabilirsiniz. Hem yazılı olarak hem de görsel olarak nasıl yapılacağını anlattık. Ayrıca istediğiniz zaman tekrar ilgili ekranlara giriş yapıp parmak izi kilidini aktif hale getirebilirsiniz. Whatsapp touch id kaldırma ile beraber nasıl aktif edebileceğinizi de buradan öğrenin.

Whatsapp Parmak İzi Kilidi Nedir?

Whatsapp’ın uygulama bazında aldığı bazı ek güvenlik ve gizlilik önlemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri şifreli mesajlaşma ve buna ek olarak başkalarının Whatsapp’ınıza girip mesajlarınızı okumaması için parmak izi kilidi sistemidir. Bu ayar genelde normal Whatsapp kullanımında aktif olmaz. Kullanıcının özel olarak işlem yapıp parmak izi kilidini aktif hale getirmesi gerekir.

Whatsapp Parmak İzi Kilidi Kaldırma

  • Whatsapp uygulamasına giriş yapın.
  • Sağ alt kısımdaki Ayarlar menüsüne girin.
  • Gizlilik ayarlarına giriş yaptıktan sonra ekranı aşağı kaydırıp Ekran Kilidi seçeneğine dokunun.
  • Buradan Parmak İzi Kilidi’nin yanındaki butonu kapalı konuma getirin.

Hem iPhone hem de Samsung, Huawei, Xiaomi gibi Android modellerde bunu yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Ayarlar > Gizlilik > Ekran Kilidi > Parmak İzi Kilidi aktif hale getirildiğinde artık Whatsapp’ınızın açılması için parmak izinizi kullanmanız gerekecek. Böylece telefon tuş kilidi açık dahi olsa parmak izinizi okutmadan Whatsapp uygulamasına giriş yapılmaz.

Ekran kilidini aktif ettiğinizde karşınıza belirli süre limitleri çıkacaktır. Anında, 1 dakika sonra, 15 dakika sonra, 1 saat sonra gibi seçenekler. Bu seçeneklerden size uygun olanını seçin. Örneğin 1 dakikayı seçerseniz, Whatsapp’tan çıktıktan 1 dakika sonra parmak izi kilidi devreye girer.

Whatsapp Ekran Kilidi Nedir?

Whatsapp ekran kilidi telefonun tuş kilidi dışında Whatsapp’a özel çalışmakta olan ek bir güvenlik önlemidir. Bu özellik aktif edildiği zaman telefonunuzun tuş kilidi açık dahi olsa sizin dışınızda biri Whatsapp uygulamasını açamayacaktır. Whatsapp’a basıldığında giriş yapabilmek için parmak izi okutulması istenir. Eğer tanımlanan parmak izi okutulmazsa Whatsapp uygulaması açılmaz. Ancak diğer uygulamaları kullanmaya devam edebilirler.

Whatsapp Parmak İzi Kilidi Koyma

Parmak izi kilidini kaldırmak çoğu kişiye karmaşık gibi gelse de aslında çok basittir. Yapmanız gereken şeyleri aşağıda görseller ile adım adım anlattık. Bu adımları sırasıyla takip etmeniz durumunda parmak izi şifresini kaldırmış olursunuz.

İlk aşamada Whatsapp Ayarlar menüsüne giriş yapın. Giriş yaptığınızda aşağıdaki ekranla karşılaşırsınız.

Whatsapp ekran kilidi kapatma işlemi

Yukarıdaki ekrandan da Kilit Ekranı ayarlarına giriş yapmak için Gizlilik menüsüne giriş yapın. Bu ekrana giriş yaptığınızda aşağıdaki seçenekler karşınıza çıkacaktır.

Whatsapp ekran kilidi

Ekranı en alta kaydırdığınızda Ekran Kilidi seçeneğini göreceksiniz. Bu menüye giriş yapın. Whatsapp’ın kilidini açmak için Touch id istenecektir. Hemen aşağıdaki ekrandan gerekli ayarları yapmanız gerekir.

ekran kilidi

Bu ekrandan Ekran kilidi seçeneğinin karşısındaki butonu aktif edin. Ardından aşağıdaki süre seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Örneğin Whatsapp’tan çıktıktan sonra anında parmak izi kilidinin aktif olmasını istiyorsanız anında seçeneğini seçin. Gerekli ayarları yaptığınızda Whatsapp giriş yapmak isterseniz aşağıdaki görüntü ile karşılaşırsınız.

Giriş yapabilmek için tanımlamış olduğunuz parmak izinizi okutmanız gerekir. Eğer başka biri Whatsapp uygulamasına giriş yapmayı denerse parmak izi kilidi bulunduğu için yukarıdaki ekranla karşılaşır. Whatsapp parmak izi kilidi kaldırma ayarları ile ilgili merak ettiğiniz konuları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir