Teknoloji

Whatsapp Tek Seferlik Fotoğraf Ekran Görüntüsü Alma

Whatsapp tek seferlik fotoğraf ss alma, işlemi nasıl yapılır? Uygulamayı kullananlar gizlilik için tek seferlik fotoğraf gönderebiliyorlar. Bu durumda fotoğraf alıcısı da bir kez görüntüle şeklinde ayarlanan fotoğrafın ekran görüntüsünü almak isteyebilir. Genelde bir kez görüntüle ayarıyla gönderilen fotoğraflar, alıcının ekran görüntüsü almaması ya da galerisine kaydetmemesi için o şekilde gönderilir.

Whatsapp tek seferlik fotoğraf ekran görüntüsü alma, işlemi bir kez görüntüle şeklinde fotoğraf gönderildiğinde bunu galeriye kaydetmek isteyenler tarafından deneniyor. Ancak bir kez görüntüle gizlilik ayarı ile gönderilen fotoğraflarda ekran görüntüsü alınamıyor. Almaya çalışsanız dahi, “Ekran Görüntüsü Engellendi” uyarısı ile karşılaşırsınız. Peki, Whatsapp uygulamasında tek seferlik fotoğraf ya da video ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?

Whatsapp Tek Seferlik Fotoğraf Nedir?

Kullanıcılarının gizliliği için, Whatsapp tek seferlik fotoğraf ve video özelliğini getirdi. Bu özellik sayesinde gönderdiğiniz fotoğraf, video ya da dosya tek sefer görüntülenir ve gönderilen kişinin galerisine kaydedilmez. Whatsapp bir kez görüntüle gizlilik ayarı ile gönderilen içeriklerin ekran görüntüsü de alınmaz. Eğer ekran görüntüsü almak isterseniz Ekran Görüntüsü Engellendi uyarısı ile karşılaşırsınız.

Tek seferlik fotoğrafı açıp ekran görüntüsü almaya çalıştığınızda, Ekran görüntüsü almaya çalıştınız. “Daha fazla gizlilik için, bir kez görüntülendikten sonra kaybolan mesajlarda ekran görüntülerine izin verilmiyor.” uyarısı ile karşılaşırsınız. Bu uyarı o görüntü ya da dosya için ekran görüntüsü alamayacağınız ya da telefonunuza indiremeyeceğiniz anlamına gelir.

Özellik ilk çıktığı zamanlar, bilgisayardan açtığınızda fotoğraf ya da videoya sağ tıklayarak kaydedebiliyorduk. Ancak bu hata da giderildi. Günümüzde ise tek seferlik fotoğrafın ekran görüntüsünü alıp galeriye kaydetmek istediğinizde aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

Whatsapp Tek Seferlik Fotoğraf Ekran Görüntüsü Alma

Whatsapp tek seferlik fotoğraf ekran görüntüsü alma telefona indirme işlemini denediğinizde yukarıdaki uyarı ile karşılaşırsınız. “Özellik ilk çıktığı dönem, bilgisayardan açtığınızda fotoğraf ya da videoyu bilgisayara indirebiliyordunuz.” Kullanıcıların bu hatayı bildirmesi üzerine Whatsapp bu açığı da kapatarak bir kez görüntüle şeklinde işaretlenen fotoğrafları tamamen indirmeye kapattı. Fakat aşağıdaki yöntemler kullanılarak tek seferlik fotoğraf ekran görüntüsü alınabilir:

  • Whatsapp’ta tek seferlik mesajı açmadan önce ek bir telefon bulun.
  • Ek telefondan kamerayı açın.
  • Ardından tek seferlik fotoğrafı açın.
  • Ek telefon ile fotoğrafın bulunduğu telefondan fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Bu sayede görüntüyü kaydetmiş olursunuz.

Whatsapp Tek Seferlik Fotoğraf SS Alma

Whatsapp tek seferlik fotoğraf ss alma işlemi için yedek bir cihazdan kamerayı açıp bir kez görüntüle şeklinde gönderilen telefondaki fotoğrafın, fotoğrafı çekilebilir. Bunun dışında, direkt olarak aynı telefondan ss alma işlemi yapılamıyor. Whatsapp ilk çıktığı dönemlerde tek seferlik fotoğrafın ss’ini almamıza olanak sağlıyordu. Fakat gizliliği maksimum seviyeye çıkarmak amacıyla bunu da tamamen kapattı.

Sadece farklı bir telefon kullanılarak o fotoğrafı alabilirsiniz. Lakin, bu gizlilik kurallarına aykırı olduğu için hem yasal değildir hem de karşıdaki kişinin size olan güvenini sarsmış olacağınızdan pek önermiyoruz. Ayrıca özel olarak gönderilen fotoğraf ya da videonun farklı kişi ya da kişilerle paylaşılması da, gönderen kişinin izni olmadan yapıldığından dolayı suç teşkil etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir