Teknoloji

Hemen 5 Adımda Whatsapp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım? sorusuna yanıt arayanlar için burada çeşitli yöntemleri anlatıyor olacağız. Wp rahatsız eden kişileri önlemek için engelleme özelliğini barındıran uygulamalardan biridir. Her gün milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı mesajlaşma ve arama uygulamasında engellendiğimi nasıl anlarım konusunu araştırıyorsanız burada konu hakkında çeşitli detaylara değineceğiz. Mesaj göndermeden Whatsapp engellendiğimi nasıl anlarım diye merak edenler için bu rehberin faydalı olacağını düşündük.

Whatsapp istediğiniz herhangi birinin size mesaj göndermesini ve aramasını önlemek için engellemenize izin veriyor. Ayrıca engellenen taraf siz de olabilirsiniz. Peki, birinin sizi Whatsapp’tan engellediğini nasıl anlarsınız? Mesaj göndermeden ya da mesaj göndererek ve diğer değişimlere bakarak engellenip engellenmediğinizi kontrol edebileceksiniz. Whatsapp’ta birini engellediğinizde ya da biri tarafından engellendiğinizde bildirim gelmez.

Whatsapp engellendiğimi nasıl anlarım

Whatsapp Engelleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp uygulamasından istediğiniz herhangi birini engelleyebilirsiniz. Engelleme işlemini yaptığınızda o kişi, mesaj gönderemez ve sesli/görüntülü aramalar yapamaz. Nasıl yapıldığını bilmeyenler Whatsapp engelleme adımlarını takip ederek bunu yapabilirler.

  • Engelleyeceğiniz kişiyle olan Whatsapp mesajını açın.
  • Bu kişinin adına dokunun.
  • Aşağı kaydırın ve engelleme seçeneğini bulun.
  • Buradan engelle seçeneğine dokunarak o kişiyi engelleyebilirsiniz.

Engellediğiniz kişinin bir süre sonra engelini kaldırmak isterseniz yapmanız gerekenler, Whatsapp giriş yapın. Ayarlar > Gizlilik > Engellenenler bölümüne giriş yapın. Açılan ekrandan engelini açmak istediğiniz kişiye dokunun ve engeli kaldır seçeneği ile o kişinin engelini kaldırın.

Whatsapp Engelleme Nasıl Anlaşılır?

Sevgilisi, arkadaşı, eşi, annesi ya da babası tarafından engellendiğini düşünen kişiler için bu konuyu açıklamaya kavuşturmak için neler yapılması gerektiğini 5 adımda anlatıyoruz. Bu adımlar sayesinde hem engellenip engellenmediğinizi anlayabileceksiniz hem de yukarıdaki başlıkta anlattığımız yöntem sayesinde birini engelleyebilirsiniz.

Whatsapp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

  • Mesaj göndererek.
  • Profil fotoğrafının kaybolması.
  • Son görülmeyi kontrol etmek.
  • Whatsapp hakkımda kısmına bakarak.
  • Sesli ya da görüntülü arama yaparak.

Whatsapp uygulamasından birini engellediğinizde o kişi size mesaj gönderemez. Fakat durum tam tersi olduğunda yani engellenen kişi sizseniz bunu anlamak için yukarıdaki 5 farklı yöntem ile bunu anlamak mümkün. Hadi birlikte bu adımların açıklamalarını inceleyelim.

Mesaj Göndererek

Mesaj göndererek engellendiğinizi anlayabilirsiniz. Örneğin, biriyle dün gece sabahlara kadar mesajlaştınız ya da kavga ettiğinizi varsayalım. Tabi ortada hiç bir problem olmadan da engellenmiş olabilirsiniz. Whatsapp açın ve sizi engellediğini düşündüğünüz kişiye mesaj gönderin. Mesaj gönderdiğinizde eğer tek tik oluyorsa bu karşıdaki kişinin sizi engellediği anlamına gelebilir. Ama Whatsapp uygulaması internet tabanlı bir uygulama olduğundan dolayı karşı taraf internetini kapatmış olabilir. Bu gibi durumlarda da tek tik olacağından dolayı mesaj gönderdiğinizde iletilmemesi halinde direkt olarak engellendiğiniz anlamına gelmez.

Engellediğini düşündüğünüz kişinin sizi engellediğinden tam anlamıyla emin olmak adına aşağıdaki başlıkları da incelemenizi öneririz. Böylece tam anlamıyla engellenip engellenmediğinizi anlayabileceksiniz.

Profil Fotoğrafının Kaybolması

Profil fotoğrafının gitmesi de engellendiğiniz anlamına gelebilir. Çünkü biri sizi engellediğinde profil fotoğrafı görünmeyecektir. Eğer kısa süre önce konuştuğunuz birinin profil fotoğrafı gittiyse mesaj atıp o kişinin engelleyip engellemediğini anlayabilirsiniz. Fakat telefon numaranız silindiğinde, profil fotoğrafı kaldırıldığında ya da profil gizlendiğinde de fotoğraf görünmeyebilir. Bununla birlikte tam emin olmak için alt başlıktaki yöntemi uygulayın. Ne var ki uzun süredir konuşmadığınız kişiler de telefon numaranızı silmiş olabilir. Bu gibi durumlarda da profil fotoğrafı görünmeyecektir.

Son Görülmeyi Kontrol Etmek

Biri sizi Whatsapp’ta engellediğinde son görülme bilgisini göremezsiniz. Son görülme birden bire kaybolduysa fakat profil fotoğrafı varsa engellenmemişsinizdir. Lakin hem son görülme hem de profil fotoğrafı gittiyse büyük olasılıkla engellenmiş olabilirsiniz.

Whatsapp’ta son görülmeyi gizlemek için gizlilik ayarlarına girip bu ayar yapılabilir. Son görülme kapatılması direkt olarak engellendiğinizi ifade etmese de hem son görülme hem de profil fotoğrafı eş zamanlı kaybolduysa engellendiğinizi ifade edebilir.

Whatsapp Hakkımda Kısmına Bakarak

Whatsapp hakkımda kısmına bakarak da engellenip engellenmediğinizi anlaşılabilir. Hem profil fotoğrafı, hem son görülme hem de hakkımda kısmında yazan yazı aynı anda kaybolduysa ya numaranız silinmiştir ya da o kişi tarafından engellenmişsinizdir. Direkt olarak bu da engellendiğiniz anlamına gelmeyebilir. Çünkü Whatsapp hakkımda açıklaması da gizlenebilen özelliklerden biridir. Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım konusu hakkında net bilgi edinmek için aşağıdaki yöntem en doğru yöntemlerden biri olmakla birlikte kesin bilgi verdiği de söylenebilir.

Sesli ya da Görüntülü Arama Yaparak

Sesli ya da görüntülü arama yaparak Whatsapp’ta engellendiğini nasıl anlarsın? Whatsapp uygulamasında biri sizi engellediğinde profil fotoğrafı kaybolur, son görülme ve hakkımda gibi bilgiler de görünmez. Ayrıca sesli ya da görüntülü aramalar da yapamazsınız. Engellendiğinizi düşündüğünüz kişiyi sesli ya da görüntülü arama yapın. Eğer çalıyor uyarısı gelmiyorsa karşı tarafın interneti kapalı olabilir veya o kişi tarafından engellendiğiniz anlamına gelebilir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi internet kapalıysa da karşı tarafa arama iletilmeyebilir. Fakat en garanti yöntem mesaj gönderme yöntemi diyebiliriz. Çünkü günümüzde en çok kullanılan mesajlaşma ve arama uygulaması olan Whatsapp’ta gönderdiğiniz mesaj uzun süreli iletilmiyorsa engellendiniz demek.

Sonuç

Sonuç itibariyle Whatsapp uygulamasına herkes günde en az bir defa girip bakıyor. Eğer, mesaj gönderdiğinizde bu mesaj saatlerce ya da günlerce iletilmiyorsa engellenmişsiniz demektir. Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım diyorsanız burada bahsettiğimiz yöntemler işinize yarayabilir. Ayrıca yine sizi engellediğini düşündüğünüz kişiyi bir gruba eklemeyi deneyin. Eğer ekleme işlemini yapamıyorsanız o kişi sizi engellemiştir.

Engellendiğiniz için de sizin açtığınız ya da davet ettiğiniz guruba dahil olamaz. Fakat bir gruba katıldıysanız o grubun yöneticilerinden biri sizi engelleyen kişiyi guruba dahil edebilir. İçeriğimiz bu kadardı. Eğer konu hakkında merak ettiğiniz bir konu ya da açıklama varsa aşağıdan yorum olarak yazın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir