Teknoloji

Xiaomi Garanti Sorgulama – Türkiye Orjinallik Sorgulama 2024

Xiaomi bir telefon aldıktan sonra ya da almadan önce orjinal ürün olup olmadığını sorgulayın. Bilmeyenler için Xiaomi garanti sorgulama ve Xiaomi imei sorgulama yöntemlerini bu rehberde adım adım anlattık. Bu yöntem sayesinde ürünün garantisi olup olmadığını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde satışı yapılan bütün elektronik ürünlerin yasal zorunluluklar nedeni ile 2 yıl boyunca garantisi vardır. Bu süre ithalatçı ya da satıcı firma tarafından daha uzun olacak şekilde yapılandırılabilir fakat daha kısa olamaz. Cihazınızın garantisini kanıtlamak amacıyla ilgili ürün için fatura ibraz etmek yeterlidir. Bu nedenle satın aldığınız elektronik aletlerin faturalarını garanti süresince yani 2 yıl boyunca saklamanız gerekmektedir. Peki ben Xiaomi telefonun orjinalliği nasıl anlaşılır diye merak ediyorum diyorsanız burada anlatmış olduğumuz rehber işinize yarayacaktır. Eniyisor.com ile Xiaomi orjinallik sorgulama adımları:

Xiaomi Orjinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Satın aldığınız Xiaomi marka telefonun orjinal ürün olup olmadığını sorgulamak için aşağıdaki başlıkta anlattığımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu sayede Xiaomi türkiye garanti sorgulama işlemini de kısa sürede yapmış olursunuz. Satın alınan cep telefonlarının 2 yıl garanti süresi vardır. Ülkemizde elektronik aletlerde 2 yıl garanti zorunludur. Eğer 2. el Xiaomi Orjinal ürün sorgulama yapmak isterseniz yine alt başlıkta anlatılan yöntem uygulanmalıdır. Xiaomi Orjinallik sorgulama ile:

 • Cep Telefonu
 • Tablet
 • Şarj Adaptörü
 • Kulaklık gibi ürünlerin orjinalliği sorgulanabilir

Büyük teknoloji mağazalarından satın alınan ürünlerde 2 yıllık garanti ile birlikte fatura verilmektedir. Ancak piyasadaki cep telefonu satan telefonculardan satın alırken orjinal ürün olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Hadi birlikte Xiaomi orjinallik sorgulama nasıl yapılır inceleyelim.

Xiaomi Garanti Sorgulama

Satın aldığınız ya da alacağınız cep telefonu için Xiaomi garanti sorgulama yapmak isterseniz bu başlıkta anlatılan adımları sırasıyla uygulamalısınız. Orjinal Xiaomi cep telefonları bu yöntem sayesinde kolayca anlaşılabilir.

Türkiye Xiaomi Garanti Sorgulama Adımları:

Yukarıdaki bağlantı adresine girildiği zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz ekranla karşılaşırsınız.

Xiaomi Garanti Sorgulama ekranı
Xiaomi Garanti Sorgulama ekranı

Bu ekrana telefonunuzun IMEI numarasını ve alt kısmında bulunan güvenlik kodunu yazmanız gerekir. Sonrasında Verify butonuna dokunarak sorgulama işlemini başlatabilirsiniz. Cihaz Xiaomi Ekosistemine ait bir ürün ise Xiaomi Product Authentication sekmesine gelerek Seri Numarasını yazmanız gerekir.

Xiaomi Garanti Sorgulama nasıl yapılır
Xiaomi Garanti Sorgulama nasıl yapılır

Yukarıdaki adımları doğru şekilde tamamlamanız halinde eğer ürün orjinal bir ürünse yukarıdaki ekrana benzer bir ekran ile karşılaşırsınız. Bu ekran ile karşılaşırsanız cep telefonu orjinaldir.

Sorgulama sonucunda yukarıdaki ekranda yeşil değil kırmızı yazılar varsa cihaz Global için üretilmemiş Çin versiyonudur. Bu durumda satın aldığınız cep telefonu Xiaomi Türkiye garantisi yoktur. Bu ekranı gördüğünüzde hemen tereddüt etmeyin, cihazın IMEI’sini hatalı yazmış olabilirsiniz. Tekrar sorgulama yapın. Eğer IMEI sorgulama ekranında IMEI alanlarından IMEI1 yazan kısım 0 olarak görünmekteyse cihaz kaçak bir cihazdır.

Eğer IMEI numarasının olmadığı ile ilgili mesaj (Your IMEI or S/N doesn’t exist, please verify and enter again) şeklinde uyarı alırsanız telefonunuz Xiaomi marka değil demektir.

Xiaomi İmei Sorgulama

Xiaomi imei sorgulama kodu nedir bilmeyenler imei nasıl sorgulanır diye araştırıyorlar. Burada bu kodu kullanarak cihazın imei bilgisini nasıl sorgulayabileceğinizi anlattık. Türkiye, Xiaomi imei sorgulama adımları:

 • Xiaomi telefonun arama kısmına gelin
 • Burada *#06# tuşlayın
 • Tuşlamayı tamamladıktan sonra arama kısmına dokunun
 • Ekrana cihazın İmei no, seri no gibi bilgileri gelecektir

Xiaomi Türkiye Garanti Sorgulama

Satın alınan ürünlerin orjinal olup olmadığını öğrenmek için garanti sorgulama işlemi yapılır. Bunu nasıl yapacağınızı burada sırasıyla anlattık. Hemen hemen herkes aşağıdaki adımları uygulayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Xiaomi türkiye garanti sorgulama:

 • İkinci başlıktaki bağlantıya giriş yapın
 • Giriş yaptıktan sonra telefonunuzdan *#06# tuşlayın
 • Burada gördüğünüz imei numarasını sorgulama ekranına yazın
 • Sorgulama ekranında yeşil yazılar görürseniz ürün garantili ve orjinaldir

Xiaomi Kulaklık Orjinallik Sorgulama

Xiaomi marka kulaklıklar da ülkemizde en çok tercih edilen kulaklıklardandır. Xiaomi kablosuz kulaklık satın alırken ya da aldıktan sonra orjinallik sorgulama yapmak isteyebilirsiniz. Burada anlatılan bilgilerle Xiaomi kulaklık orjinallik sorgulama da yapılabilir. Bahsettiğimiz yöntem sayesinde Xiaomi marka bütün ürünler için geçerlidir.

Xiaomi Ürün Sorgulama

Xiaomi ürün sorgulama kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü cep telefonculardan orjinal diye satın aldığınız cihaz kaçak bir ürün çıkabilir. Ayrıca Çin malı olup olmadığını merak ettiğiniz Xiaomi markalı ürünler için Xiaomi ürün sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Satın aldığınız şarj adaptörünü de orjinal diye alıyorsanız yine bunun da orjinalliğini kontrol etmenizde fayda var. Piyasada çok fazla çakma ürün olduğundan dolayı bu tür orjinallik testleri neredeyse mecburi hale geldi.

Ayrıca bir arkadaşınızdan ya da tanıdık birinden de Xiaomi marka telefon alırken Xiaomi garanti sorgulama yapmanızı öneririz. Çünkü çoğu cep telefonu satıcısı 1 aylık garantisi kalan ürüne bile 3 – 5 ay garantisi var diyerek cihazı satabiliyor. Kimsenin sözüne aldanmayın. Satıcı cihazına güveniyorsa zaten sorgulama yapmanıza karşı çıkmayacaktır.

Xiaomi Barkod Sorgulama

Xiaomi barkod sorgulama yöntemi bir diğer adıyla Xiaomi garanti sorgulama yöntemidir. Garantisi olup olmadığını sorgulamak istediğiniz ürünün barkodunu okutarak da orjinal olup olmadığına dair bilgiyi görebilirsiniz. Eğer ürünün kutusu mevcutsa kutuda bulunan barkod’u ya da QR kodu okutarak cihazın orjinalliğine bakabilirsiniz.

Garanti Sorgulama Nedir?

Ülkemizde elektronik aletlerin 2 yıllık yani 24 aylık garanti vermesi mecburidir. Bu süre marka tarafından uzatılabilir fakat daha az olamaz. Garanti sorgulama işlemi ise genelde ürünün orjinalliğini test etmek ve garanti süresinin ne kadar kaldığını öğrenmek için yapılmaktadır. Ülkemizde çok satan Xiaomi model cep telefonları için de sorgulama yapabilir. Bu markaya ait cep telefonu kullanan takipçilerimizden biri Xiaomi garanti sorgulama nasıl yapılır sorusunu sormuştu. Bizler de konuyu araştırıp bunu nasıl yapabileceğinizi burada anlattık.

Satın aldığınız ürünün garantisini kesinlikle sorgulamayı unutmayın. Çünkü ülkemizde Çin malı Xiaomi cep telefonları ve kulaklıklar orjinal adı altında satılabiliyor. Güncel haberler için Eniyisor.com ana sayfayı ziyaret edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir