Teknoloji

Xiaomi Global Versiyon Ne Demek?

Xiaomi akıllı telefon kullananlar China versiyon, Global ROM ve Global versiyon gibi farklı MIUI varyasyonlarını duymuş ya da görmüşlerdir. Ancak kullanıcılar tarafından en çok merak edilen şey ise “Xiaomi Global versiyon ne demek” konusudur. Global versiyon olan Xiaomi telefonlarda, Çince ve İngilizce dahil olmak üzere bütün dillerin olduğu, Play Store gibi Google uygulamasının bulunduğu MIUI versiyonlarındandır. Örneğin Çin versiyonu sadece Çin’de kullanılmak üzere hazırlanmış modeldir. Global versiyonlarda ise dünya genelinde kullanım yapılabilir.

Xiaomi Global ne demek, China versiyon olarak satılan telefonların uluslar arası LTE versiyonunu desteklemediğini biliyor muydunuz? Bu nedenle ülkemizde satılan Çin versiyonu Xiaomi cep telefonları daha ekonomiktir. Aynı zamanda global versiyona olan cihazlar 198 mbps hızlara ulaşırken China versiyon telefonlar genelde 99 mbps hızlara kadar ulaşmaktadır. Bu hızlar GSM operatörünün internet hızına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Xiaomi telefon satın almayı düşünenler ya da kullananlar için aşağıda Xiaomi ‘global ne demek’ sorusunu yanıtlıyoruz.

Xiaomi Global Versiyon

Xiaomi Global Versiyon Ne Demek?

Xiaomi telefonlarda yazılım, MIUI global rom ve Çin romu olmak üzere farklıdır Xiaomi ve Redmi akıllı telefon modellerinin kullanmış olduğu arayüze verilen isim MIUI’dir. Özetle Xiaomi cep telefonlarının kullandığı global rom ve Çin romu olarak hazırlanan iki farklı rom bulunuyor. Global rom global teknolojiye uygun ve her ülkede kullanılabilecek yazılımdır. Çün Romunda ise örneğin internet maksimum 99 mbps’ye kadar hızlara ulaşır.

Çin Romu daha kısıtlı olduğundan dolayı, fiyat bakımından da daha uyguna satılmaktadır. Bu nedenle, çin romu yüklü telefon satın almak istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Xiaomi modellerin yurtdışından getirilerek ülkemizde satışı oldukça fazla yapılmaktadır. Irak ve Suriye gibi ülkelerden getirilen modeller genelde Çin romu yüklü modellerdir. Çin versiyonlarında Google uygulamaları yüklü değildir ve erişim de yoktur.

Xiaomi Global Versiyon ve Çin Farkı

Global versiyon ile Çin versiyon arasındaki farklar da satın alacak olan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Çin ROM yüklü telefonu kullananların Google uygulamalarına erişimi bulunmamaktadır. Google uygulamalarını kullanmak için Google Yükleyicisi ekstradan yüklenmelidir. Aksi halde Google uygulamaları bu cihazlarda kullanılamaz. Global olan cihazlarda ise Google apps desteği vardır, bu nedenle ekstradan bir işlem yapmaya gerek yoktur.

Çin ROM yüklü cihazlarda Google Play benzeri uygulama mağazaları bulunsa da Google Play uygulama mağazası yoktur. Çin Rom yüklü olan cihazlarda Pil daha performans verir. Xiaomi Çin üretimi olan bir telefon markasıdır. Bu doğrultuda güncellemeler ilk olarak Çin sürümü cihazlara gelmektedir. Çin versiyonlarda 4.5G frekansından tam faydalanamıyor. Fakat Global versiyonlarda 4.5G frekansından daha verimli şekilde yararlanılır. Çin versiyonlarda yazı stili ayarı bulunurken Global modellerde bu yok.

Çin Rom Ne Demek?

Çin rom’u açıklayacak olursak, sadece Çin’deki cihazlar için geçerli yazılımdır. Arayüzde Google ve Google uygulamaları ile ilgili herhangi bir yazılım ya da uygulama bulunmamaktadır. Kullanabilmek için ekstradan Google uygulamalarını edinmek gerekir. Çin Rom yüklü Xiaomii modelleri, Global modellere göre daha günceldir ve güncellemeleri ilk olarak alırlar. Ayrıca bazı kullanıcılar Çin rom’u yüklü cihazların bataryasının çok daha uzun süreli gittiğini ifade ediyor.

Global Sürüm Kayıtlı Ne Demek?

Cihazların Global sürüm kayıtlı olup olmadığını ifade etmek için kullanılır. Cihazın Global versiyona kayıtlı olduğunu gösteren bu ifade cihazın Global olduğunu gösterir. Telefonu aldığınızda kutunun üstünde Global Version yazısı varsa bu cihazın Global ürün olduğu anlamına gelmektedir.

Telefonun Global Versiyon Olduğunu Nasıl Anlarız?

İnsanlar bunun zor olduğunu düşünse de Global versiyon olup olmadığını anlamak oldukça kolaydır. Satın aldığınız cihazın kutusunun arka kısmına bakın. Kutunun arkasında TDD – LTE yazısı yer alıyorsa China versiyon olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat FDD – LTE TDD – LTE notu varsa telefon global versiyon olduğu anlamına gelmektedir. Global versiyon olan cihazlarda band 20 ve global versiyon etiketi de bulunmaktadır. Bazı cihazların arka kısmında “MEG7 = Global Version” yazar. Çin versiyonu olan telefonlarda ise “MET7 and MEE7 = China Versions” ibaresi bulunur.

Xiaomi telefonun global versiyon olup olmadığını anlamak için cihazın ayarlar menüsünden de kontrol sağlayabilirsiniz. Xiaomi telefonun ayarlar menüsüne gelindiğinde “Telefon Hakkında” kısmına girin sırayla “Cihaz adı, model numarası, android sürümü, android güvenlik yaması düzeyi, MIUI sürümü, model adı, işlemci ve RAM gibi özellikler listelenmiştir. Bu özelliklerden MIUI sürümü yazan kısımda “MIUI Global” yazıyorsa cihaz Global cihazdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir