Haber

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Kimliğini kaybedenler veya yenileyenler ilk olarak, ne zaman gelir sorusunu soruyor. Peki, başvurudan sonra yeni kimlik kaç günde gelir? Haberimizden başvuru sürecini ve kimliğin teslim süresi hakkında güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yeni çipli kimlik kartını alabilmek için randevu alarak Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğüne gitmeniz gerekir. Ancak gitmeden önce uygun bir tarihe randevu almalısınız. Randevu aldıktan sonra randevu saatinizden 15 dakika önce giderek sıra almanız gerekiyor. Eğer aşırı kalabalık varsa, sıranın önüne geçerek randevunuzu gösterip, sıra alın. Çünkü çoğu zaman randevusuz vatandaşlar da sıraya giriyor.

Yeni Çipli Kimlik Kartı

Yeni çipli kimlik kartı artık zorunlu hale geliyor. 31 Aralık 2023 tarihine kadar kimliğinizi yenilemeniz gerekiyor. Birçok sınava giriş işleminde artık yeni çipli kimlik kartı zorunlu hale geldi. TC Kimlik kartını yenileyebilmek için randevulu şekilde gitmeniz gerekiyor. Bu sayede randevu saatinizde işleminizi yapabilirsiniz.

Ancak fark ettik ki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gittiğinizde randevulu ve randevusuz vatandaşlar sırada bekliyorlar. Bu gibi durumlarda eğer randevunuz varsa, sıranın önüne geçip randevu aldığınızı ve randevu saatinde işlem yapmak istediğinizi belirtin. Boş yere randevu almamış olan vatandaşları beklemek zorunda kalmayın! https://randevu.nvi.gov.tr/ web adresini ziyaret ederek ya da Alo 199 numaralı Çağrı Merkezinden yeni kimlik için randevu alabilirsiniz.

Mevcut kimliklerin yerine getirilen yeni kimlik kartları, 10 yıllık ömre sahip, Polikarbon materyalden oluşan, temaslı ve temassız yonga bulunduran ve uluslararası standartlara uygun (ICAO) şekilde üretilmiş gelişmiş güvenlik özelliklerini içinde bulunduran ve kimlik sahibine ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verinin kart üstünde temaslı yongaya kaydedilmiştir.

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir? 2023

Yeni kimlik kartına randevu aldıktan sonra kimlik kartı için ücret ödemeniz gerekir. Kanuni bildirim süresi dışında doğum sebebi ile düzenlenen kimlik kartı ya da değiştirme sebebiyle düzenlenecek olan kimlik kartı için 37,50 TL, Kayıp sebebiyle alınacak kimlik kartı ücreti 75 TL”dir. Kanuni bildirim süresinde yeni doğan kimlik kartı ise ücretsizdir.

Vatandaşlar başvuru yaptıklarında yoğunluğa bağlı olarak kimlik kartları, yeni kimlik kaç günde gelir: 7 ila 14 gün içerisinde eline ulaşır. Fakat belirtmiş olduğumuz gibi bu durum yoğunluğa göre farklılık gösterebilir. Eğer kimlik kartı için gerekli işlemleri yaptıysanız son durumunu öğrenmek için Alo 199 çağrı merkezini arayıp kimliğinizin son durumu ile ilgili bilgileri alabilirsiniz.

Eğer değiştirme nedeniyle kimlik başvurusunda bulunacak olursanız, kırık ya da hasarlı kimlik kartınızı da randevu gününüzde yanınızda bulundurun. Çünkü görevli bu kimliği de görmek isteyecektir. Kimlik değiştirme genelde kaybetme ya da nfc özelliği çalışmadığından dolayı yapılmaktadır. Bununla birlikte henüz daha yeni kimliğe geçiş yapmayan çok fazla vatandaş bulunmaktadır.

Yeni çipli kimlik kartı başvurusunda bulunanlar doğal olarak yeni kimlik kaç günde gelir sorusunun da yanıtını arıyorlar. Genel olarak ilden ile değişebilse de 7 – 14 gün içerisinde yeni kimlik kartınız elinize ulaşacaktır.

Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

  • Buradan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri sitesine girin.
  • Giriş yaptığınızda en üstte T.C. Kimlik kartı seçeneğine dokunun.
  • Gelen bilgi formunu kabul edin.
  • Kişisel bilgilerinizi girin.
  • İl ve ilçe seçimi yapın.
  • İşlem yapacak kişiyi seçin.
  • Uygun Randevu gününü ve saatini seçin.
  • Ardından adımları tamamlayıp randevunuzu alın.

Yukarıda bahsedilen adımları gerçekleştirerek yeni kimlik kartı için randevu alabilirsiniz. Randevu gününde orada olamayacak olursanız arayarak ya da yine aynı internet sitesine giriş yaparak randevunuzu iptal edin. Bu sayede diğer vatandaşlar da randevu alabilirler.

Bütün bunları yaptıktan sonra yeni kimlik kaç günde gelir diye merak ediyorsanız, mümkün olan en kısa sürede elinize ulaşacaktır. Yoğunluğa göre bu süre değişmektedir. Alo 199’u aradığınızda da Vatandaş Temsilcisi size bu bilgiyi aktaracaktır. Ancak genelde 7 – 14 gün içerisinde vatandaşa ulaştırılır.

Sürekli evde olamıyorsanız ikinci teslim alacak olan kişiyi Randevu esnasında görevliye bildirin. Bu sayede posta memuru adını ve soyadını verdiğiniz kişiye kimlik kartınızı teslim edecektir. Eniyisor.com‘a gelen yeni kimlik kaç günde gelir sorusunu en doğru şekilde yanıtlamaya özen gösterdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir