Faydalı Bilgiler

Yeşil Peri Olarak Bilinen Absent Alkol Oranı ve Nasıl İçilir?

Absent, ülkemizde “Yeşil Peri” olarak da bilinen alkollü bir içecektir. Tarihte de birçok sanatçıya ilham kaynağı olduğu bilinmektedir. İçerisindeki yüksek alkol sebebiyle hakkında birçok efsane olan Absinthe’a (Absent) nedir, nasıl içilir ve Absent alkol oranı kaçtır?

“Yeşil Peri” olarak da adlandırılan Absent (veya orijinal adıyla Absinthe), 1900’lü yılların başlangıcında Fransa, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bazı ülkelerde yasaklandı. Hükümetler, yüksek alkol içeren içkiyi ahlaksızlığa yol açtığı, çocukları suçluya dönüştürdüğü ve cinayetlere sebebiyet verdiğini iddia ederek suçlamışlardır.

Bunun nedeni ise, Absent’in halüsinojen içermesi ve doğal olarak insanları gerçekten koparması iddia edilmiştir. Örneğin, insanların bu alkollü içkiyi içtikten sonra periler gördüğü ve benzeri durumlar ile karşılaştığı söylenmektedir. Bu doğal olarak, Absent’in popüler kültürde köklü bir yer almasını sağladı. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de bazı dizilerde de bu alkollü ürüne yer verilmiştir.

2024 yılından itibaren miktarına ve alkol oranına bağlı ABD’de 28 ila 120 dolar fiyat aralığında satılırken, Türkiye’de çok daha yüksek fiyatlarda satışı yapılan Absent’e popülerliğinin asıl nedeni ise içerisindeki halüsinojen ve alkol oranının oldukça yüksek oluşudur. Alkol oranı çok yüksek olduğundan dolayı içimine de dikkat edilmelidir. Yani direkt sek içmeye çalışırsanız sonrasında yutkunmakta zorlanabilirsiniz.

Absent, tanımlanması gerekirse halüsinojenik değildir; ancak alkol oranları ve bitkisel aroması aşırı yoğun olduğundan dolayı diğer içki türlerinden farklı bir konuma koyulması gerekir. Yani öyle volim alkol oranı ile karıştırılmaması gerekir.

Absent Nasıl Üretilir?

Absinthe, ünlü bir alkollü içki olup; özellikle 19. yüzyılda popülerlik kazanarak sonrasında “Yeşil Peri” olarak adlandırılmaya başladı. Geleneksel yöntemlerle bazı bitkilerin belirli oranlarda damıtılması sonucu elde edilir. Absinthe üretimi, bazı temel adımlara ve malzemelere sahiptir:

Büyük ve küçük pelin otu (Artemisia absinthium ve Artemisia pontica), Yeşil anason, Rezene ve diğer ot ve baharatlar kullanılarak üretilir. Bu otlar genel olarak; Hyssop, limon otu, kişniş, melekotu kökü, meyan kökü, yıldız anason, nane, ıtır çiçeği gibi otlardır. Absentin temel aromasını ise; Pelin otu, anason ve rezene gibi temel bitkiler, oluşturur. Bu bitkiler kurutulduktan sonra belirli oranlarda kullanılır. Üretim şekli ise iki şekildedir; üretim biçimi damıtım ve soğuk karışımdır.

Absent Nasıl İçilir?

Absinthe içmeye başlamadan önce doğru bardak seçimi yapılmalıdır. Örneğin, çay bardağı veya su bardağı ile içmek yerine bir Absent bardağı alın. Delikli metal bir kaşık, küp şeker, soğuk veya buzlu su, tuzlu bardak ve limon gibi çeşitli şekillerde içilebilir.

Yeşil Peri absent

İlk olarak absenti bardağın altına dökün, genelde 30-45 ml civarındadır. Kaşığı bardağın üstüne düzgünce yerleştirin. Kaşığın üstüne bir şeker yerleştirin. Soğuk suyu yavaş bir şekilde şekerin üstüne dökün. Bu sayede şeker eriyip bardağa damlar. Suyu eklerken damla damla eklemeniz gerekir. Şeker eridikten sonra içmeye hazır.

Absent, ağızda bıraktığı acı tattan dolayı içildikten hemen sonra tuzlu limon da ısırılabilir. Bu sayede limonun ekşi tadı, ağzınızdaki acı alkol tadını alacaktır. Fakat, bu alkollü içkiyi kullanmadan önce çok fazla tüketmemeye dikkat edin. Alkol oranı çok yüksek olduğundan halüsinasyon görmenize sebebiyet verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Absent alkol oranı ne kadar?

Absent’in alkol oranı %45 ila 74 (90 ila 148 derece) arasında değişiyor. Bazı Absentler ise yüzde 90 oranında alkol oranına sahiptir. Viski alkol oranı bile yüzde 40 (80 derece) civarındadır. Hesaplamayı ona göre yapabilirsiniz. Yani fazla tüketilmemesi gerekir.

Absent fiyatları ne kadar 2024?

Absent türüne göre fiyatları da farklılık göstermektedir. Sublime Absente 89 fiyatı: 1.400 TL, 70cl La Fee NV Absent fiyatı ise: 1700 TL’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir