Haber

Yeşil Tonları isimleri, Su yeşili rengi

Yeşil, rengi geçmişten günümüze çok farklı alanlarda ve anlamlarda kullanılmıştır. Doğada da yeşilin ve yeşil tonları ile karşılaşmak oldukça normaldir. Kumaş ve duvar boyalarında yeşilin tonları ve isimlerine ihtiyacınız varsa burada bütün yeşil renk tonlarına bakabilirsiniz.

Anlam bakımından çoğu toplumda, doğayı, baharı ve doğadaki canlanma hareketleriyle bereketi simgeleyen renktir. Yeşilin insanlar üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Yeşil olan ortamlarda insanlar kendilerini daha huzurlu ve güvende hissederler. Ev dekorasyonu için duvar boyalarında ya da mobilya kumaş seçiminde de sıklıkla tercih edilen renklerden biridir. Duvarlarda ya da herhangi bir aksesuarda kullanabileceğiniz yeşilin renk tonları evinizde de güvende hissetmenizi sağlayacak.

Okullarda ve kütüphaneler gibi mekanlarda yeşil rengin seçilmesinin nedeni ise yorucu bir renk değil daha çok dinlendirici bir etkisi vardır. Ayrıca ilk okullarda sıklıkla karşılaştığımızı yeşil rengi ise çocukların okulda kendilerini güvende hissetmesi için tercih edilir. Yeşil aynı zamanda temizliği de ifade eder. Örnek verecek olursak caddede elinizden düşürdüğünüz bir yiyeceği yeme konusunda çekiniriz. Ancak doğanın içinde düşürülen yiyecek doğanın temizliğine güvenilerek kirlenmemiş kabul edilir.

Yeşil Tonları İsimleri

Yeşil rengini sevenler için yeşil tonları ve isimlerini burada listeledik. Burada bütün yeşil renk tonlarını bulabilirsiniz. Hadi birlikte inceleyelim.

Yeşil tonları ve isimleri:

 
 #40826D – Viridian 
#00A693 – Pers yeşili 
#6B8E23 – Zeytin Kahverengisi 
#3FFF00 – Soytarı 
#ACE1AF – Celadon 
#50C878 – Zümrüt yeşili 
#808000 Zeytuni (Zeytin yeşili) 
#ADDFAD – Yosun yeşili 
#009E60 – Yonca yeşili 
#ADFF2F – Yeşil-sarı 
#008000 – Yeşil 
#30D5C8 – Turkuaz 
#228B22 – Orman yeşili 
#77DD77 – Pastel yeşili 
#98FF98 – Nane yeşili 
#0BDA51 – Malakit rengi 
#BFFF00 – Lime rengi 
#7BA05B – Kuşkonmaz rengi 
#013220 – Koyu yeşil 
#116062 – Koyu turkuaz 
#03C03C – Koyu pastel yeşil 
#78866B – Kamuflâj yeşili 
#009000 – İslam yeşili 
#00FF7F – İlkbahar yeşili 
#CCFF00 – Elektrik lime rengi 
#00FF00 – Elektrik yeşili 
#4F7942 – Eğrelti yeşili 
#2E8B57 – Deniz yeşili 
#D0F0C0 – Çay yeşili 
#01796F – Çam yeşili 
#ACB78E – Bataklık yeşili 
#4B5320 – Asker yeşili 
#7FFFD4 – Akuamarin rengi 
#D1E231 – Armut rengi 
#DFFF00 – Açık yeşil sarı 
#7FFF00 – Açık yeşil 
#66FF00 – Açık yeşil 2 
 

Yeşil rengi seven insanlar genelde kendiyle barışık, üretken ve azimli insanlardır. Ayrıca yeşil sever insanlar doğayla iç içe yaşamayı da severler.

Yeşil Duvar Boyası ile Boyanmış Duvarlar

Yeşil duvar boyası ile boyanmış ev duvarlarının da oldukça şık göründüğünü söyleyebiliriz. Ferah bir görünüme sahip olan odalar için siz de aşağıdaki odalar gibi odanızı yeşilin tonlarından birine boyayabilirsiniz. Yeşil duvar boyası:

Yeşil Duvar boyası

Yeşil duvar boyası ile boyanmış bir yatak odası. Oldukça şık ve rahatlatıcı bir duvar olduğunu söyleyebiliriz.

Yeşil duvar boyasını oturma odası ya da yemek odası gibi odalarınızda da kullanabilirsiniz. Beyaz renk ya da yine yeşilin tonlarındaki renklerde mobilya seçimi yapabilirsiniz.

Yukarıda da yeşil ve beyaz renklerinin birbiriyle ne kadar uyumlu olduğunu anlatmıştık. Bu görselden de anlayacağınız gibi yeşil duvar boyası evinize farklı bir görünüm kazandıracak. Eğer ben koyu yeşil sevmiyorum diyorsanız daha açık tonlarına da yukarıdaki renk tablosundan bakabilirsiniz.

Yeşil Renk Kumaş

Yeşile boyadığınız odanızda dekorasyon amacıyla kumaşların rengini de yine yeşil tonlarından seçebilirsiniz. Bu sayede daha şık bir görünüm elde edersiniz.

Yeşil Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı seçerken insanlar yeşil duvar kağıdı modellerini de sıklıkla araştırırlar. Görünüm açısından yeşil tonlarındaki duvar kağıtları sizi daha rahat hissettireceğinden dolayı odalarınızda ya da mutfağınızda bu renk türünde duvar kağıtları tercih edebilirsiniz.

Yeşil Duvar Kağıdı

Yeşil Duvar Kağıdı konusunda kafası karışık olanlar, yukarıdaki yeşil renk tonları ve isimleri tablosuna bakarak kendilerine en uygun olan rengi seçebilirler.

Yeşil rengi bir nevi temizliği de ifade ettiğinden dolayı temizlik malzemelerinin ambalajlarında da sıklıkla bu renkle karşılaşırız. Bu renk dolaylı olarak o ürünün çamaşır ya da bulaşık ürünlerini tam anlamıyla temizleyeceği fikrini bilinçaltımıza işler.

Su Yeşili Rengi

Su yeşili rengi duvar boyaları arasında en sık tercih edilenler arasındadır. Su Yeşili Rengi nasıl merak edenler için hemen aşağıdaki görselde bu rengin görselini paylaştık. Duvarda nasıl duracağını merak edenler bu görsel inceleyebilirler. Yeşil renklerindeki en farklı tondur.

Su Yeşili Rengi
Su Yeşili Rengi

Yeşil Renk Kıyafetler

Yeşil renk kıyafetlere de örnek verecek olursak aşağıdaki kıyafet, kazak, ve gömlekleri inceleyebilirsiniz.

Haki yeşili gömlek erkeklerce en çok tercih edilen renklerden biridir.

Yeşil renk kazaklar kadınlarca beğenilmekte ve tercih edilmektedir. Yılbaşının renklerinden biri de yeşildir. Bu renkteki kazakları yeni yıl döneminde mağazalarda görmek mümküm.

Tasarımıyla oldukça şık görünen koyu yeşil bir kıyafet. Özel günlerde ve düğün gibi toplantılarda tercih edilebilir.

Diğer kıyafetlere göre daha açık tonda bir yeşil arıyorsanız bu ton da sizin için uygun olabilir.

Bir Yorum

 1. Yeşil Renk Tonları ve İsimleri
  Yeşil renk tonları isimleri, yukarıda listelendiği gibidir. Ayrıca Wikipedia’dan ulaştığım bilgilere göre de yine bu yorumda yeşil rengin tonlarını listeleyeceğim. Kıyafetlerde, mobilyalarda, otomobil rengi, dış cephe ve iç cephe duvar boyalarında sıklıkla tercih edilen bu renk doğayı anımsatır ve insanları rahatlatan renklerden biridir. İşte wikipeadia verilerine göre yeşil rengin tonları ve isimleri:

  Yeşil
  Yeşil tonları Kuşkonmaz
  Parlak yeşil
  Kamuflaj yeşili
  Soluk deniz yeşili
  Açık yeşil
  Zümrüt yeşili
  Eğrelti yeşili
  Gri-kuşkonmaz rengi
  Yeşil-sarı
  Jade
  Jungle green
  Limoni
  Yosun yeşili
  Mersin rengi
  Zeytuni
  Donuk zeytuni
  Armut rengi
  Çam yeşili
  Deniz yeşili
  İlkbahar yeşili
  Bataklık yeşili
  Çay yeşili
  Orman yeşili
  Açık yeşil sarı
  Harlequin
  Ofis yeşili
  Lime pulp
  Avcı yeşili
  Kelly yeşili
  Yosun yeşili
  İslam yeşil
  Ihlamur yeşili
  İran yeşili
  British racing green
  İlkbahar tomurcuğu rengi

  Yeşil Renginin Anlamı
  Tabiatta mavi renkten sonra en fazla karşımıza çıkan renk Yeşildir. Hissiyat olarak rahatlatıcı ve ferahlık hissi veren renklerden biridir. Yeşil renkle ilgili anlam bakımından yapılan diğer yorumlar para, şans ve sağlıktır. Aynı zamanda, yaşama sevinci, üretkenlik ve bahar gibi huzur verici anlamlara da sahiptir. Yeşil renkte boyanmış bir odanız varsa beyaz renk ve diğer uyumlu renklerle ferah bir oda görünümü elde edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir