Genel

Yüz Lekelerini Ortadan Kaldıracak Yöntemler Nelerdir? 2023

Yüz lekelerini ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? Lekeler doğal yöntemlerle giderilebilir mi? Leke giderici 5 güncel tedavi nedir? Cilt lekeleri bazen ciddi problemler oluşturabiliyor. Daha temiz ve güzen bir cilde sahip olmayı kim istemez ki. Bahsettiğimiz yöntemler sayesinde hem var olan lekelerden kurtulun. Hem de cilt lekesi oluşumunu engelleyin.

Cilt Lekesi Nedir?

Cilt lekesi hepimizi güneşin zararlı ışıklarından  cildimizin koruyucusu  melanin pigmentinin, bazı durumlarda fazla salgılanması ile ciltte oluşan renk eşitsizliğidir. Melanin pigmentinin fazla üretilmesi kimi zaman uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalınması sonucu oluşsa da hormonal kaynaklı ya da genellikle genetik yatkınlık ve doğrultusunda da olabiliyor. Bazı durumlarda bu pigmentin aşırı salgılanması lekelerin yanında ne yazık ki cilt kanserine de sebep olabilmektedir.

Ciltte Leke Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Başlıca leke oluşumuna neden olan faktrleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Akne

En önemli sebepleri arasında genetik faktörlerin bulunması sonucu özellikle yüz bölgesinde çıkan akneler, cildin yağ dengesinin de bozulması sonucu ortaya çıkar. Aknelerle oynanması ve sıkılması yüzde uzun süreli hatta  kalıcı lekelere yol açabilir.

2. Güneş Lekeleri

Güneşe maruziyetin en çok arttığı yaz aylarında daha fazla ortaya çıkan güneş, cilt ve yüz lekeleri erken yapılan uygun tedavi yöntemleri ile geçebilmektedir.

Yüz Lekeleri

3. Melazma

Genellikle yüz, el, bacak ve boyun bölgelerinde rastlanır. En çok burun, dudak üstü ve alında ortaya çıkan kahverengi ya da siyah lekelere melazma denilmektedir.

4. Deri Döküntüleri

Aşırı kaşınmalara neden olan egzema, sedef gibi hastalıklar deri döküntüsüne ve aynı zamanda kalıcı lekelere neden olabilmektedir.

5.Cilt Kanseri

Yoğun melanin üretimi ile ortaya çıkan cilt kanserleri, tedavisi mümkün olabilen bir hastalıktır fakat tedavi sonrası kalıcı leke görülme oranı oldukça yüksektir.

Yüz Lekeleri Ve Cilt Lekelerinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Birçok tedavi sonrasında yüz lekeleri tamamen ortadan kalkmasa da %65 oranında azaldığı görünür. Tedaviler sonunda yapılması gereken en önemli şey  güneşten korunma olacaktır. Eğer etkili güneş kremleri (SPF 30 ve üstü)  kullanmıyorsanız lekeler tedavi edilse dahi yeniden ortaya çıkabilir. Güneş kremini her 3 saatte bir yenilenmesi de oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

1) Limonlu Maydanoz Kürü

Cildi canlandırıcı özelliğinin yanı sıra sivilceleri kurutması ve siyah noktaları önlemesi ile bilinen limon, leke ve kararmaları da geçirerek cilt tonunu eşitler. Maydanozun suyu ise antimikrobiyal etkisi sayesinde sivilce oluşumunu engeller ve içindeki çinko minerali ile cildin ve doğal olarak melanin pigmenti içeren derinin yenilenmesini sağlar. Yüz lekelerinden kurtulmak için etkili bir yöntemdir.

Hazırlanışı;

Büyük parçalar halinde doğranarak 1 su bardağı kaynar haldeki suya yarım demet maydanoz eklenir. 7-10 dakika kısık ateşte kaynadıktan sonra maydanoz suyu soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra maydanozlar süzülür. 1 adet limon suyu, maydanoz suyuna eklenir. Pamuk ile yüze uygulanır. Burada önemli olan karışımı düzenli kullanmaktır. 1 günde geçmesi olasılığı yoktur, düzenli kullanım sonucu cildinizdeki parlaklık ve eşitlenmiş cilt tonunuz kimsenin gözünden kaçmayacaktır.

Yüz Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

2)Karbonatlı Yoğurtlu Maske

Karbonatlı yoğurtlu maske lekelerle mücadelede en etkili yöntemler arasında yerini almıştır.Karbonat peeling etkisi ile gözenekleri temizlemekle kalmıyor, lekelenmelerden ve yara izlerinden de kurtulmak için tercih ediliyor. Yoğurdun antioksidan özelliği sivilcelerin oluşumunu büyük ölçüde azaltır. Gözenekleri sıkıştırıcı etkisiyle cilde parlaklık ve canlılık verir.

Süte alerjisi olanların kullanması yarardan çok zarara sebebiyet verebilmektedir. Günde 1 defayı geçmeyecek şekilde düzenli kullanıma uygundur.

Hazırlanışı;

1 çay kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı susuz yoğurt karıştırıldıktan sonra istenilen bölgeye sürülür. 10 dk bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Maskeyi uzun süre yüz bölgesinde bekletmek tahrişe ve kızarıklara neden olabilmektedir. En az 14 gün kullanılması sonuç alınması konusunda önemlidir. Cilt ve yüz lekelerinden kullanmak için kadınların sıklıkla kullandığı bir yöntem olarak bilinmektedir.

3)Patates Maskesi

Ulaşımının kolay olması ve doğurduğu sonuçlar göz nüne alındığında patates maskesi oldukça dikkatleri topluyor. Cildi nemlendirmesi sayesinde de tercih edilmesinin yanında içindeki nişasta ile cilt lekelerinin görünümünü azaltıyor, cildi ışıl ışıl yapıyor ve doğal peeling etkisiyle ölü driler ciltten uzaklaşıyor.Göz altı morluklarında da kullanılan patates maskesinin yapımı ve uygulanışı oldukça kolay.

Hazırlanışı;

Yıkanmış 1 adet orta boy patatesin kabukları soyulur. Daha sonra rendelenir ve cilde peeling yapılarak kuruyana kadar ciltte bekletilmesi sağlanır. Kol ve bacak lekelerinin de kaybolmasında etkilidir. Düzenli kullanım cilt tonunuzu birkaç ton açacaktır. Burada nemli nokta patates yapısı gereği kolay bozulan ve kararan özelliğe sahiptir. Maske kullanıldıkça yapılmalı, kullanılmayan maske kesinlikle buz dolabında saklanmalıdır.

4) Zerdaçal Maskesi

Zerdeçalın  ana bileşeni  kurkumin polifenolik, inflamasyonlu çeşitli hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılır. Bu da iltihaplı sivilcelerin oluşumunu engellediği anlamına gelir.

Birçok faydası bulunan bu kıymetli bitki cilt lekelerinin tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir.  Bu maskenin içine yine leke giderici özelliği bulunan süt ve limon suyu eklenebilir.

Hazırlanışı;

 1 yemek kaşığı zerdaçala birkaç damla limon suyu ve yoğunluğunu fazla azaltmayacak ölçüde biraz süt eklenir ve krem kıvamında olması sağlanır. Peeling şeklinde uygulanan maske ciltteki ölü derileri de atarak cilde parlak görünüm kazandırır. Yaklaşık 15 dakika sonra ılık suyla yıkanması uygundur. Yüz Lekeleriniz için 2-3 günde tekrarlamanız önerilir.

5) Salatalık Maskesi

İçindeki birçok etkili leke giderici malzemeler ile en çok tercih edilen ve en etkili yöntemlerin başında gelen salatalık maskesi yoğurt, limon suyu ve patates ile bizlere etkili çözüm yolu sunuyor. Cildi yumuşacık hale getirir ve kırışıklar üzerinde de etkisi olduğu açıklanmıştır. Bu sayede cilt ve yüz lekelerinizden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Hazırlanışı;

Yarım patates soyulup rendelenir. El ile ya da süzgeçle suyu çıkarıldıktan sonra 1 adet aynı yöntemle suyu çıkarılmış salatalık suyu ile karıştırılır. Karışıma birkaç damla limon sıkılır. Yoğurt hassasiyeti dikkate alınarak 1 yemek kaşığı susuz yoğurt ilave edilir. Tercih doğrultusunda 1 tatlı kaşığı limon ve 1 çay kaşığı karbonat eklenir. Daha sonra yumurta akı karıştırılır ve karışımın yoğunluğunu arttırmak için leke giderici etkisi bulunan beyaz kil eklenir. Maske yoğunluğunun macun kıvamında olması uygulamayı kolaylaştırması açısından önemlidir.

15 dakika yüzde bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Haftada 1 kullanımı önerilmektedir. Etkisini ilk denemeden sonra hissedeceksiniz.

Yüz Lekeleri ve cilt lekelerini gidermek için uyguladığınız özel losyonlar var ise yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir