Haber

Zazaca Seni Seviyorum Ne Demek?

Seni seviyorum cümlesi bütün dillerde vardır. Örneğin İngilizce’de Seni Seviyorum demek için I Love You demeniz gerekir. Peki, Zazaca’da seni seviyorum nasıl denir? Daha öncesinde Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demek? Konusu hakkında açıklamalarda bulunmuştuk. Annesine, arkadaşına, sevgilisine ya da eşine “Zazaca Seni çok seviyorum” demek isteyenler için burada Zazaca lehçesinde nasıl denildiğini açıklıyor olacağız.

Zazaca seni seviyorum; “Ez to hezkena” şeklinde yazılmaktadır. ”Ez to zaf  hezkena” ise ,”Seni çok seviyorum” anlamına gelmektedir.

Zazaca Seni Seviyorum Ne Demek?

Zazaca seni seviyorum demek için (Ez to hezkena), seni çok seviyorum demek için (Ez to zaf  hezkena) demeniz gerekir. Ayrıca aşağıda bazı, örnek cümleleri inceleyebilirsiniz.

Örneğin; Ez to hezkena bava: Seni seviyorum baba anlamına gelir. Çünkü Bava Zazaca’da baba anlamına gelmektedir. Ez to zaf  hezkena anık (daye) ise seni çok seviyorum anne anlamına gelmektedir. Çünkü Anık ya da daye kelimeleri Zazaca dilinde anne anlamına gelmektedir.

Eğer sevgilinize onu sevdiğinizi söylemek istiyorsanız; Ez to hezkena wayştaymı şeklinde bir cümle kurmanız gerekir. Bu da, seni seviyorum sevgilim anlamına gelmektedir.

Ez to hezkena ne demek?

Ez to hezkena; Zazaca’da seni seviyorum anlamına gelmektedir. Ez to zaf  hezkena ne demek; Seni çok seviyorum anlamına gelen Zazaca cümledir. Çoğu insan bu cümleleri ilk gördüğünde kürtçe olarak düşünebiliyor. Fakat bu cümle Zazaca’dır ve birbirini seven insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir