Genel

Behna Dilemin Ne Demek?

Son zamanlarda Kürtçe kelimeler ve sözcükler sıkça kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise, sürekli yeni şarkılar çıkması ve sosyal medyanın etkisidir. Kürtçe bilmeyenler de bu sözcüklerin anlamını merak etmekteler. Merak edilen sözcüklerden biri de behna dilemin ne demek Kürtçe anlamı nedir şeklinde araştırılıyor. Kürtçe şarkılarda ve güzel sözlerde sıkça kullanılan behna dılemın sözcüğünün Türkçe anlamını da buradan inceleyebilirsiniz. Kürtçe, ülkemizin doğu ve Güneydoğu bölgelerinde kullanılan bir dildir. Ancak bu bölgelerden batıdaki şehirlere de çok sayıda göç olduğu için, kürtçe konuşmaları büyük şehirlerde de duyabiliyoruz. İki kişi kendi arasında konuşurken ya da kürtçe bir şarkı çalarken duyabileceğimiz sözcüklerden biri de behna dilemin’dir. Sözcük anlam itibariyle olumlu bir anlama sahiptir.

Her dilde olumlu ve olumsuz sözcükler vardır. Kürtçe dilinde de sevgi belirten sözcükler bulunmaktadır. Bu sözcüklerden biri de Behna dilemin sözcüğüdür. Sözcük şarkılarda, şiirlerde ve aşk mektuplarında sıklıkla kullanılır. Günümüzde mektuplaşma kalmadığından, sevgililer mesajlaşırken bu sözcüğü kullanmaktadır. Erkekler ve kadınlar tarafından kullanılan sevgi ve bağlılığı ifade eden sözcük diyebiliriz.

Behna Dilemin Ne Demek?

Bahne dilemin ne demek; Sevgilim, yarim, canımın içi gibi anlamları bulunmaktadır.

Kürtçe dilinde sevgiliye söylenecek sözlerden biridir. Kürtçe’nin birçok lehçesinde kullanılan romantik sözcük, sevgililer arasında sıklıkla kullanılır. Behna dilemin sözcüğü Kürtçe idlinde sevgi, saygı ve bağlılık ifadesi olarak kullanılıyor. Bu sözcük, genel olarak aşk mektupları, kürtçe şarkılar ve şiirlerde de kullanılıyor. Anlam bakımından sevgililer ve eşler tarafından birbirine söylenen sözcüklerden biri diyebiliriz.

Behna Ne Demek?

Behna, Kürtçe de sevgilim ve yarim sözcüğünün tamlaması olarak kullanılır. Bu sözcüğü kökenine ayırmamız gerekirse, beh kardeş anlamına gelir, kelimenin sonunda bulunan “na” ise iyelik zamiri şeklinde “ben” anlamında kullanılmaktadır. Kürtçe dili sondan çekimli bir dil olduğu için, zamirler genel olarak kelimelerin sonundadır. Çekim eki olan kelimeler, benim ve senin gibi iyelik zamirleri ile tam bir anlam alır ve öyle kullanılır.

Kürtçe Behna Dilemin Anlamı Nedir?

Bahna dilemin; sevgilim, sevdiğim, yarim ve canımın içi gibi güzel anlamları vardır. Ayrıca behna dilemin; nefesim anlamına da gelmektedir. Türkçe’de olduğu gibi Kürtçe de de bir sözcük birden fazla anlama gelmektedir. Fakat, anlam itibariyle iyi ve güzel sözlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Behna Dilemin ne demek, sorusu gibi başka kürtçe kelimelerin anlamları da merak edilip internette araştırılmaktadır. Araştırılan bazı kürtçe kelimelerin anlamlarını da yine aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Kürtçe Dilemin Anlamı Nedir?

Dilemin sözcüğü Kürtçe dilinde kullanılan dılemın “gönlüm” anlamına gelir. Şarkılarda, şiirlerde ve iltifat dolu sözcüklerde sıkça kullanılmaktadır. Kürtçe gönlüm ne demek; dilemin demektir.

Oy Dilemin Kürtçe Dilindeki Anlamı Nedir?

Oy dilemin de kürtçe dilinde sıkça kullanılan ifadelerden biridir. Bu sözcükteki oy yine Türkçe’deki anlamıyla kullanılır. Oy dilemin sözcüğünün anlamı ise “oy kalbim” demektir.

Kürtçe dilinde birden fazla güzel sözcük vardır. Sevgilinize mesaj gönderirken, sosyal medya uygulamalarında ya da şiirlerinizde kürtçe güzel sözcükler kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki başlıklarda anlamlarını verdiğimiz, kürtçe güzel sözleri inceleyebilirsiniz.

Benzer içerikler;

Kürtçe sözcükler hayatımızın her yerinde karşımıza çıkabiliyor. Sokakta yürürken, otobüste, cafede otururken ya da Youtube gibi video platformlarında şarkı dinlerken kürtçe diliyle karşılaşabiliyoruz. Bu dilde de Türkçe’deki gibi birçok kelime ve sözcük vardır. Bu sözcüklerin anlamlarını yukarıdaki listede bulunan Kürtçe kelimeler ve anlamları başlığında açıkladık. Yazımızda behna dilemin ne demek sorusunu yanıtladık. Konu ile alakalı merak ettiklerinizi ya da düşüncelerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir