Teknoloji

Bluetooth Kulaklık Bağlanmıyor (Eşleştirme Sorunu)

Bluetooth kulaklıklar son dönemde moda oldu diyebiliriz. Hemen hemen herkeste bulunan bu teknolojik aletler hata verebiliyor. Örnek verecek olursak bazı kullanıcılar Bluetooth kulaklık bağlanmıyor hatası ile zaman zaman karşılaşabiliyorlar. Bu problem bazen kısa süreli olsa da oldukça can sıkıcı olabiliyor. Daha öncesinde eşleştirdiğim kulaklık bağlanmıyor diyorsanız buradaki çözüm yöntemlerini uygulamanızı öneririz.

Bluetooth, cihazlar telefon ya da bilgisayar ile bağlantı yapıp kulaklık ya da hoparlörden ses almanıza olanak sağlamaktadır. İlk çıktığı dönemlerde veri aktarımı için de kullanılan bu yöntem günümüzde daha çok kablosuz kulaklık bağlantısı için tercih edilmektedir. iPhone, Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi markalar kendilerine özel bluetooth kulaklıklarını da teknoloji severlerin hizmetine sunmuştur.

Bluetooth kulaklıklar zaman zaman hata veriyor. Markası ne olursa olsun bluetooth kulaklık telefona bağlanmıyor hatası ile karşılaşmanız olası. Bu hatayı yaşıyorsanız ve bluetooth kulaklık neden bağlanmıyor sorusuna yanıt arıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak problemi çözebilirsiniz.

Bluetooth Kulaklık Bağlanmıyor Çözümü

  • Bluetooth giriş yapıp cihazı seçin.
  • Bluetooth’un açık olup olmadığını kontrol edin.
  • Kulaklık ve telefonu birbirine yaklaştırın.
  • Kulaklığı şarj edin.
  • Farklı cihaza bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin.

Bluetooth kulaklık eşleştirme sorunu yaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken adımlar yukarıdaki gibidir. Bu adımları nasıl uygulayacağınızı aşağıda başlıklar halinde anlattık. Hadi çözüm yöntemlerine geçelim.

Bluetooth Giriş Yapıp Cihazı Seçin

Bazen eşleştirme yapılmış dahi olsa Bluetooth kulağa takıldığında otomatik olarak bağlanmadığını görebilirsiniz. Örneğin airpods cihazımızın iPhone telefonumuzda bu şekilde zaman zaman otomatik bağlanmadığını fark ettik.

Bu durumda yapmanız gereken şey ise cihazın Bluetooth ayarlarına giriş yapıp kulaklığı seçerek bağlanın. Bu sayede önceden eşleşmiş cihazı seçtiğiniz için anında bağlantı gerçekleşecektir.

Bluetooth’un Açık Olup Olmadığından Emin Olun

Bluetooth bağlantısı yapabilmek için cep telefonu ya da bilgisayarınızın bu özelliğinin açık olması gerekir. Telefonunuzun Bluetooth özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol edin. Bluetooth’u açmak için; telefonun ayarlar bölümüne giriş yapın sonrasında Bluetooth menüsüne giriş yaparak özelliği aktif hale getirin.

Kulaklık ve Telefonu Birbirine Yaklaştırın

Bluetooth, NFC’ye göre daha uzun kapsama alanına sahip olsa da aşırı derecede uzak olunması halinde kulaklık ve telefon birbirine bağlanmayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken şey iki cihazı birbirine yaklaştırmak. Yaklaştırdıktan sonra Bluetooth ayarları bölümüne giriş yaparak kulaklığa ya da hoparlöre bağlanabilirsiniz.

Kulaklığı Şarj Edin

Bluetooth kulaklıklar uzun süre kullanılmadığında şarj kutusu kulaklıklardaki şarjı çekip tamamen bitirebiliyor. Bununla ilgili Youtube gibi platformlarda da çeşitli videolara denk gelmiştik. Eğer kulaklığın şarjı bittiyse şarj edip ardından tekrar bağlanın. Problemin çözüldüğünü göreceksiniz.

Fakat kulaklığı şarj etmenize rağmen halen daha sorun yaşanıyor ve kulaklık telefona bağlanmıyorsa aşağıdaki çözüm yöntemini uygulamanızı öneririz. Çünkü kulaklıkla ilgili bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Bunun gibi durumlarda kulaklığı ya da telefonu tamir ettirmeniz gerekebilir.

Farklı Cihaza Bağlanıp Bağlanmadığını Kontrol Edin

Bluetooth ilk çıktığı günden günümüze kadar sürekli güncellenerek geldi. Eski sürüm cihazlar Bluetooth 4.2 sürümünü kullanıyordu. Ancak yeni sürümler 5.0 sürümünü kullanmaktadır. Bu nedenle eşleşme problemi yaşanıyor olabilir. Buna ek olarak kulaklığın farklı bir cihaza bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin.

Eğer kulaklık farklı bir cihaza sorunsuz bir şekilde bağlanıyorsa yukarıda bahsettiğimiz adımları sırasıyla uygulayın. Sorun yine de çözülmezse muhtemelen Bluetooth sürümünüz desteklemiyor ya da cihazınızın Bluetooth özelliği bozulmuş demektir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa cihazınızı tamir ettirmeniz gerekebilir. İlginizi çekebilecek JBL orjinal ürün sorgulama başlığını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir