Genel

Gebelik Hesaplama 2024 Ne Zaman Hamile Kaldım?

Gebelik hesaplama nasıl yapılır? Hamilelik hesaplaması yapacaklar için özel bir araç. Buradaki aracı kullanarak, doğumunuza kaç gün, kaç hafta kaldığınızı öğrenebilirsiniz. Gebelik hesaplama, son adet tarihinizin adet olduğunuz güne bakılarak yapılır. Kaç haftalık hamileyim, bebeğim kaç haftalık oldu, kaç aylık hamileyim soruları hamile kalan anneler ve baba olacak erkekler tarafından sıkça araştırılan konular arasında. Detaylı gebelik hesaplama aracı ile beraber gebelik hesaplama cetveline ihtiyaç olmadan buradan sorgulamasını yapabilirsiniz. Hamile kalan kadınlar, kaç haftadır hamileyim konusunu sıkça merak edip araştırıyorlar. Bizler de bu konuda araştırma yapan, anneler için aşağıdaki aracı oluşturduk. Gebelik haftası hesaplama, adet döngüsüne bakılarak hesaplanmaktadır. Ancak, adet döngünüz düzensizse bu hesaplama sizin için uygun olmayabilir.

En son adetinizin başladığı tarihi girin (Bitiş tarihi değil):
  Gün:
  Ay:
  Yıl:
hafta günlük hamilesiniz
TAHMİNİ DOĞUM TARİHİNİZ:
Bu doğum yapma tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğu bu tarih ile 15 gün içerisinde olur.

Hamilelik hesaplama, yapanlar için bazı bilgiler verelim. Genelde hamilelikler  9 ay 10 gün,  yaklaşık 40 hafta sürüyor. Bu nedenle genel olarak doğum yapacağınız tarihi bulmanın en doğru yolu, son adet başlangıç gününden başlayarak 40 hafta ya da 280 gün sayılır. Bunu yapmanın bir farklı yolu ise, son adet tarihinizin ilk gününden 3 ay çıkarın ve 7 gün ekleyin. Bu da gebelik hesaplama yöntemleri arasındadır.

hamilelik hesaplama

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  • Yukarıdaki aracı kullanın.
  • Son adet başlangıç tarihinizi gün, ay ve yıl olarak seçin.
  • Ardından Hesapla butonuna basın.
  • Hesapla butonuna bastığınızda kaç haftalık ve kaç günlük hamile olduğunuzu görürsünüz.
  • Hamilelik hesaplama aracını kullanabilmek için, son adet başlangıç tarihini bilmek gerekir.

Yukarıdaki hamilelik hesaplama aracını kullanarak, doğum yapacağınız tarihi sorgulayabilirsiniz. Ancak çocuk cinsiyetine göre, doğum yapacağınız tarih 15 gün öncesi ya da sonrası olabiliyor. Buna ek olarak, uzman hekim kontrollerine gittiğinizde de ne zaman doğum yapacağınızı sormayı unutmayın. Buradaki sorgulama sayesinde birçok anne, ne zaman doğum yapacağını öğreniyor.

Örneğin, son adet tarihinin ilk günü 1 Ocak 2024 olduğunu varsayarsak doğum yapacağınız tarih tahmini olarak 3 Ekim 2024 tarihidir. Tahmini doğum yapacağınız tarihin, adet döngünüzle düzenliliği ve gebe kalmanın kesin zamanlanması gibi durumlardan etkileneceğini unutmayın. Daha kesin bir tahmine ulaşmak için fetüsün gelişimi de kontrol edilmelidir. Hamileliğinizin ilerleyişini takip etmek ve hem sizin hem de bebeğin sağlığını kontrol etmek için ultrasonlar ve fizik muayeneler yapılmalıdır. İşinize yarayacak olan Doğum Parası hesaplama yazımızı da okumayı unutmayın.

Ultrason ile Hamilelik Hesaplama

Hamileliğin ilk dönemlerinde, genel olarak yaklaşık 6 ila 8 hafta civarında, ultrason muayenesine gidebilirsiniz. Ultrason, gebelik yaşının daha doğru hesaplanabilmesi için embriyo ya da fetüsün boyunu ölçer. Bu sayede de, hamileliğin kaç gündür olduğu takip edilebilir. Ölçümler, hamileliğin ne kadar ilerlediğini öğrenmek için standart büyüme tablolarıyla karşılaştırılır. Ultrason ile hamilelik hesaplama, özellikle embriyo ya da fetüsün boyutuna bakılarak yapılmaktadır. Hamile kalmak kadar, hamile kalınan gün de büyük önem taşımaktadır. Çünkü, buna göre ne zaman doğum yapılabileceği anlaşılır.

Güvenilir bir şekilde hamileliğinizin bitişi yani doğum yapacağınız tarihi öğrenmek için Ultrason kontrollerine giderek doktordan bilgi edinilmelidir. Son adet tarihinizi bilmiyorsanız, tahmini gebelik bitiş tarihinizi hesaplamak için gebe kalma tarihine 266 gün ekleyip gebelik hesaplamasını tekrar yapabilirsiniz.

Kaç Aylık Hamileyim?

Hamile olduğunu yeni öğrenen anne adaylarının ilk merak ettikleri şey ‘kaç aylık hamileyim’ sorusudur. Anne olacak kadınlar, gebelik hesaplaması yapılırken bebeğin kaç aylık olduğunu öğrenmek istiyorlar. Hamilelik hesaplama aracı ile son adet gününüzü ya da gebe kalma tarihinizi girip kaç aydır hamile olduğunuzu sorgulayabilirsiniz.

Fakat kadın doğum uzmanı doktorlar daha nitelikli bir gebelik takibi oluşturup hesaplama yaparlar. Fakat doktora gitmediyseniz ya da gittiğinizde de unuttuysanız, buradaki sorgulama yöntemini kullanabilirsiniz. Gebelik hesaplama aracını, aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanarak paylaşabilirsiniz.

Hamilelik Kaç Hafta Sürer?

HamilelikSüre
Kaç Hafta40 hafta
Kaç Gün280 gün

Hamilelik kaç hafta sürer; bu konu hem anne adayları hem de baba adayları tarafından merak edilmektedir. Zamanlı bir gebelik, 40 hafta, 280 gün sürer ve ortalama olarak 9 ay 10 gün sürmektedir. Bebeğin doğacağı tarih, son adet tarihinin ilk gününden ortalama 40 hafta sonrası olarak hesaplanır. Bu süre, hamileliğe bağlı olarak 2 hafta sonrası ya da 2 hafta öncesi de olabilir.

Hamilelik Hesaplama Programı

Hamilelik hesaplama programı arayanlar için burada bir araç paylaştık. Bu araç sayesinde, ne zaman doğum yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Hamilelik hesaplama aracı tamamen ücretsizdir. Telefondan ya da bilgisayardan kullanılabilir. Hesaplama yapabilmek için, son adet tarihinizin başlangıcını bilmeniz gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız, adet bitiş tarihinize 280 gün ekleyebilirsiniz. Böylece ne zaman doğum yapacağınızın bilgisine de ulaşmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir