Teknoloji

Instagram Mesaj Gizleme Nasıl Yapılır? (iPhone)

Yazdığımız ve bize gelen mesajları başkalarının görmesini istemeyiz. Sosyal medya kullanıcıları da Instagram mesaj gizleme nasıl yapılır? Konusu hakkında araştırmalar yapıyorlar. Instagram’da DM gizleme özelliği olup olmadığını merak edenler için burada güncel bilgiler veriyoruz. Bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak başkalarının Instagram’dan gelen mesajlarınızı okumasını engelleyebilirsiniz.

Instagram uygulamasını baştan aşağı kurcalayan kullanıcılar mesaj gizleme özelliğinin olmadığını görmüştür. Ancak bunu yapmanın bazı basit yolları var. Burada bahsettiğimiz yöntemler sayesinde Instagram mesajlarınızı gizleyebileceksiniz.

Instagram mesajlarınızı gizlemek istemenizin birden fazla nedeni olabilir. Gizlilik ayarlarına baktığınızda direkt olarak Instagram’da mesaj gizlemenin mümkün olmadığını göreceksiniz. Her ne kadar kaybolan mesaj özelliğini devreye soktuğunuzda mesajlarınız belirli süre sonra silinir.

Gizliliğin yanı sıra güvenlik açısından da mesajlarınızı gizlemek isteyebilirsiniz. Örneğin, Instagram mesajlar bölümünde şifrelerinizi ve kimsenin görmesini istemediğiniz fotoğraflarınızı saklıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda mesajlarınızı diğer kullanıcıların görmesini engellemeniz gerekir. Instagram DM gizleme nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtını merak edenler aşağıdaki yöntemleri uygulayarak mesajlarını başkalarının okumasına engel olabilirler.

Instagram Mesaj Gizleme Yöntemleri

  • Bildirimleri gizleyin.
  • Önizlemeleri kapatın.
  • Instagram’a özel şifre belirleyin.
  • Telefona tuş kilidi ekleyin.
  • Kaybolan mesaj özelliğini kullanın.

Instagram’da mesajları gizlemenin yollarını yukarıda listeledik. Bu yöntemleri uygulayarak sorunsuz şekilde mesajlarınızı başka kullanıcılardan saklayabilirsiniz. Bununla beraber güvenmediğiniz kişilere mesaj göndermemeniz halinde de gizliliğinizi korumuş olursunuz. Ayrıca tanımadığınız kişilere kişisel bilgilerinizi vermekten kaçının. Hadi birlikte gizleme yöntemlerinin detaylarına bakalım.

Bildirimleri Gizleyin

Bildirimlerinizi gizleyerek diğer kişilerin Instagram’dan gelen mesajlarınızı görmesini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmamanız halinde Instagram’dan gelen bildirimler telefonunuzun ana ekranında mesaj ile birlikte görünür. Gelen bildirimleri gizleyerek mesajlarınızın okunmasına engel olun. Nasıl yapıldığını bilmeyenler aşağıdaki adımları uygulayarak bunu yapabilirler.

  • Telefonunuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
  • Buradan uygulamalar menüsüne girin.
  • Instagram’ı bulup seçin.
  • “Bildirimler” bölümüne giriş yapın.
  • Bildirimleri kapalı konuma getirin.

Önizlemeleri Kapatın

Bildirim gelmemesi sizin için problem olacaksa bu durumda izlemeniz gereken adım önizlemeleri kapatmak. Önizlemeleri kapatarak sadece Instagram’dan mesaj geldiğine dair uyarıyı görürsünüz. Bunu yapmak için telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yapın. Daha sonrasında bildirimler menüsüne giriş yapıp Instagram’ı bulun. Buradan da önizlemeleri göster ekranından asla seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Instagram’a Özel Şifre Belirleyin

Instagram uygulamasına özel şifre belirlemek sorununuzu çözebilir. Örneğin erkek arkadaşınız, kız arkadaşınız ya da eşiniz Instagram’ınıza izinsiz giriyorsa bunu engellemek mümkün. Telefonumu kullanabilsin ancak Instagram’ıma giriş yapamasın istiyorsanız Instagram’a özel şifre belirleyerek kullanımını engelleyebilirsiniz.

Telefona Tuş Kilidi Ekleyin

Eğer telefonunuzda tuş kilidi yoksa kesinlikle bir tuş kilidi koymalısınız. Bu sayede hem telefonunuz istemediğiniz kişiler tarafından kullanılamaz hem de çalınması durumunda hemen kullanmaya başlayamazlar. Telefonunuza şifre koyarak hem Instagram’da kimlerle mesajlaştığınızı gizleyebilirsiniz, hem de konuştuğunuz kişilerin başkaları tarafından görülmemesine olanak sağlayabilirsiniz.

Android ve iPhone telefonların ayarlar bölümünden telefonunuza şifre ekleyebilirsiniz. Koyduğunuz şifreyi unutmamanızı öneririz.

Kaybolan Mesaj Özelliğini Kullanın

Bu özelliği etkinleştirmek için, sohbet açıkken ekranı yukarı kaydırmanız yeterlidir. Ardından, mesajlar görüntülendikten sonra alıcı tarafında otomatik olarak silinecektir. Ancak, bu noktada önemli bir uyarı yapmamız gerekiyor: Bazı üçüncü taraf uygulamalar, mesajların silinmesini engelleyebilir. Bu nedenle, bu yöntemin her zaman kesin bir şekilde güvenilir olmadığını belirtmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir