Teknoloji

Opera’da Gizli Sekme Açma

Opera gizli sekme açma, işleminin nasıl yapıldığını burada anlatıyoruz. Diğer web tarayıcılarda olduğu gibi Opera’da da özel sekme açabiliyorsunuz. Bu özellik hem telefonlardan hem de bilgisayarlardan kullanılabilir.

Özel sekme sayesinde girdiğiniz internet sitelerinde ip bilginiz verilmez ve bu sekmede yaptığınız aramalar arama geçmişine kayıt edilmez. Ayrıca giriş yaptığınız internet siteleri hangi ilden ve hangi ip adresi ile giriş yaptığınızı göremeyeceği için gizliliğiniz tamamen sağlanmış olur. İnternette gizliliğine önem verenler genelde tarayıcıları gizli modda kullanırlar. Ayrıca en son ne aradığınızın da görünmesini istemiyorsanız yine gizli modu aktif edebilirsiniz. Bu özellik hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda kullanılabilir.

Opera da kullanıcılarına bilgilerini gizleyebilmesi için özel mod özelliği sunar. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler de oldukça basittir. Peki, Opera’da gizli sekme nasıl açılır?

opera gizli mod

Opera Gizli Sekme Açma

  • Opera uygulamasını açın.
  • Bilgisayarınızdan Control + Shift + N tuşlarına aynı anda basarsanız gizli sekme açılır.
  • Android ya da iPhone telefondan ise sağ alt kısımdaki üç çizgiye dokunun.
  • Açılan kutucuktan Özel Mod seçeneğine dokunun.
  • Bu sayede gizli modda tarayıcıyı kullanıp internette gezinebilirsiniz.

Opera web tarayıcısını bilgisayardan kullananlar bu işlemi CTRL + Shift + N tuşu ile yapabilirler. Bu üç tuşa aynı anda basılması halinde hangi tarayıcı olursa olsun gizli sekme özelliğini aktif edecektir. Opera’da gizli sekme açmak için de bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Opera Gizli Sekme Kısayol

Opera internet tarayıcısında gizli sekme açma kısayolu ise CTRL + Shift + N tuşlarıdır. Bu tuşlara aynı anda basılması halinde otomatik olarak gizli sekme aktif olacaktır. Ayrıca bu kısayolu diğer tarayıcılarda da kullanabilirsiniz. Microsoft Edge, Chrome, Mozilla gibi tarayıcılarda da yine bu üç tuşa aynı anda basıldığında yeni gizli sekme açılır.

Çoğu kişi gizliliğine önem verdiği için bu özelliği kullansa da bazı kullanıcılar yetişkin içerikli internet sitelerine giriş yaparken de bu özelliği kullanabiliyorlar. Gizli sekme ile alakalı detaylı bilgiye ise aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

Gizli Sekme Nedir?

Opera Gizli Sekme (Private Tab), Opera tarayıcısının gizlilik odaklı bir özelliğidir. Gizli sekme özelliği, internet üzerinde gezinirken kullanıcıların tarayıcı geçmişi, çerezler ve geçici dosyalar gibi verilerin kaydedilmediği bir özel sekme oluşturmalarını sağlar. Bu sayede örneğin girdiğiniz bir internet sitesi için önbellek alınmaz ve verileriniz kayıt edilmez. Gizliliğine önem veren bir çok kişi bu özelliği kullanarak internette dolanıyor.

Opera’da gizli sekme kullanıldığında tarayıcı geçmişi kaydedilmez ve geçmişte yapılan herhangi bir arama veya ziyaret, tarayıcı verilerine eklenmez. Ayrıca çerezler oturum bilgileri ve buna benzer bilgilerin de kaydedilmesini engellemiş olursunuz. Örneğin bir internet cafeden ya da başka birinin bilgisayarından Facebook hesabınıza giriş yapmanız gerekiyorsa gizli sekmeden giriş yapabilirsiniz. Bu sayede işiniz bittikten sonra sekmeyi kapattığınızda açtığınız oturum ile alakalı herhangi bir bilgi kayıt edilmediği için görülmeyecektir.

Opera gizli sekme açma işlemi ile ilgili aklınıza takılanları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz. Hem cep telefonlarından hem de bilgisayarlardan nasıl yapıldığını adım adım anlattık. Ayrıca işinize yarayacağını düşündüğümüz Whatsapp ses kaydı indirme işleminin nasıl yapıldığını anlattığımız makaleyi de kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz.

İçeriğimiz bu kadardı konu ile alakalı merak ettiklerinizi bize sormayı unutmayın. Ayrıca Eniyisor ana sayfasını da ziyaret ederek benzer içeriklere ulaşabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak aklınıza takılan farklı bir konu varsa bunları da sormaya çekinmeyin. Konu ile ilgili araştırma yaptıktan sonra burada sizin için yeni bir başlık açarak anlatabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir