Teknoloji

Whatsapp Ulaşılamıyor Ne Demek? Aranıyor – Çalıyor farkı

Whatsapp uygulaması hayatımıza girdiğinden beri normal mesajlaşma pek kullanılamıyor. Zaman zaman karşılaşılan hatalardan olan Whatsapp ulaşılamıyor ne demek sorusunu burada yanıtlıyoruz. Aynı zamanda birini Whatsapp’ta ararken aranıyor ve çalıyor yazmakta bunların farkı nedir açıklayacağız.

Whatsapp’ta ulaşılamıyor hatası sık karşılaşılan uyarılardan biridir. Birini aradığımız zaman direkt olarak ya da bir süre bekledikten sonra ulaşılamıyor uyarısı ile karşılaşabiliyoruz. Android ve iPhone cep telefonlarında bu uyarı ile karşılaşmak mümkün. Ayrıca bazen de birini aradığımızda aranıyor ya da çalıyor yazmakta. Bu ikisi arasındaki farkı da alt başlıkta detaylıca açıkladık.

Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme

Whatsapp Ulaşılamıyor Ne Demek?

WhatsApp’ta sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Ancak bu aramayı yapabilmek için aktif bir internet bağlantınızın olması gerekir. Şebekenizde herhangi bir problem yoksa normal aramada olduğu gibi kesintisiz bir iletişim sağlayabilirsiniz. WhatsApp sesli arama ulaşılamıyor uyarısı veriyorsa bunun farklı nedenleri vardır. Bu nedenler:

 • Aradığın kişinin interneti kapalı ya da bitmiş olabilir.
 • Aradığın kişi seni engellemiş olabilir.
 • Sen aradığın kişiyi engellemiş olabilirsin.
 • Aranılan kişi Whatsapp uygulamasını kullanmıyor olabilir. Bu durumda doğal olarak ulaşılamıyor hatası verir.
 • Aradığın kişinin şebekesi çekmiyor olabilir.
 • Whatsapp’tan gelecek bildirimleri kapatmış olabilir. Bu durumda arama bildirimi de karşı tarafa görünmez ve ulaşılamaz.

Eğer yukarıdaki nedenlerden hiç biri değilse:

 • Mobil internet kullanıyorsanız Wi-Fi geçin, Wi-Fi kullanıyorsanız mobil veriye geçiş yapın.
 • Karşı tarafa mesaj göndererek internetinin açık olup olmadığını kontrol edin.
 • Uygulamaya güncelleme gelip gelmediğini kontrol edin.
 • Kendi şebekenizi kontrol edin.
 • Eğer bütün bunlara rağmen arama yapılamıyorsa aşırı yoğunluktan dolayı Whatsapp sunucuları hata veriyor olabilir.

Whatsapp Aranıyor Çalıyor Farkı Nedir?

Whatsapp’ta sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Ancak birini aradığınızda aranıyor başka birini aradığınızda ise çalıyor şeklinde uyarılar ile karşılaşabilirsiniz. Genelde sürekli aranıyor yazan kişi telefonu açmaz. Ancak çalıyor yazan kişinin telefonu çaldığı için aramayı çoğu zaman yanıtlar. Özetle, aranıyor ile çalıyor farkı:

 • Aranıyor: Karşı tarafın internet bağlantısı olmadığında gördüğümüz uyarıdır. Bu uyarıyı görüyorsanız karşı tarafın telefonu çalmıyor demektir.
 • Çalıyor: Karşı tarafın aktif internet bağlantısı olduğunda gördüğümüz uyarıdır. Bu uyarıyı görüyorsanız karşı tarafın telefonu çalıyor demektir.

Whatsapp ulaşılamıyor ne demek sorusu kadar araştırılan çalıyor ve aranıyor konularını da bu sayede burada yanıtlamış olduk. Eğer karşı tarafta sürekli aranıyor yazıyorsa Whatsapp yerine normal arama yapın. Yine ulaşamazsanız karşı tarafın şarjı bitmiş olabilir, şebekesi çekmiyordur ya da sizi engellemiştir.

“WhatsApp Ulaşılamıyor” genellikle WhatsApp uygulamasına bağlanmada sorun yaşandığında kullanılan bir uyarıdır. Bu sorun genellikle internet bağlantısı olmamasından veya kötü bir internet bağlantısı nedeniyle oluşmaktadır. Ayrıca, WhatsApp sunucularında geçici bir arıza meydana geldiğinde de “WhatsApp Ulaşılamıyor” hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Burada Whatsapp ulaşılamıyor ne demek? aranıyor – çalıyor farkı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık. Eğer bu içerik hoşunuza gittiyse Whatsapp durumunuzda paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki Whatsapp paylaşma butonuna dokunun. Açılan sayfadan da durumu seçip paylaşmanız yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir