Genel

iPhone Arayan Numara Yok Ne Demek? 2024

Biri bizi aradığında bazen numara yerine farklı ibareler olabiliyor. Bunlardan biri de arayan numara yok ibaresidir. Peki, arayan numara yok ne demek nasıl bulunur? Apple iPhone kullanıcıları bazen gelen aramalarda telefon numarası yerine bu yazıyı görüyor. Doğal olarak da bunun ne anlama geldiği merak ediliyor. Arayan numara yok yazan kişinin telefonunda numaram kayıtlı mı gibi konular da sıkça araştırılmaktadır.

iPhone arayan numara yok ne demek, konusu arama geçmişinde bu uyarıyı gören kişiler tarafından merak edilmektedir. Gelen aramada telefon numarası ya da isim yerine bu uyarıyı görüyorsanız numaranızı bilen fakat kendi numarasını gizleyen biri sizi arıyor demektir. Bu durumda da karşı tarafın numarası gizli olduğundan dolayı o kişi arayamazsınız. Numara gizlendiğinde arayan kişinin tanıdık mı yoksa bir yabancı mı olduğunu bilmek imkansız hal alıyor. Tek çözüm ise, gelen aramayı cevaplamak ve arayan kişinin kim olduğunu sormak. Bu haberimizde iPhone telefonlarda sıkça rastlanan arayan numara yok nedir sorusunu yanıtlıyor olacağız. Detaylarıyla birlikte alt başlıkta cevaplıyoruz.

iphone Arayan numara yok ne demek

Arayan Numara Yok Ne Demek?

iPhone telefonunuzda karşılaştığınız arayan numara yok uyarısı bilinmeyen bir numaranın sizi aradığını ifade eder. Özetle hattınız gizli aramalara açıktır ve arayan kişi de sizi gizli numaradan aramış demektir. Eğer hat ayarlarından veya telefon ayarlarından hattınız gizli aramaya açıksa bu tür aramalar alabilirsiniz. Fakat operatörünüzün mobil uygulamasından ya da telefon ayarlarından hattınızı gizli aramalara kapatabilirsiniz. Gizli numaraları rehberinize kaydedemezsiniz ve gelen gizli numara aramasını geri arayamazsınız.

Arayan numara yok ne demek: iPhone telefonlarda biri gizli numaradan aradığında Arayan Numara Yok şeklinde görünür.

Örneğin siz de iPhone kullanan birini numaranızı gizleyerek aradığınızda o kişi telefon numaranız yerine bu uyarıyı görecektir. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi operatörler müşterilerinin numaralarını gizleyerek arama yapmasına olanak sağlıyor. Ayrıca yine bu durumdan rahatsız olan aboneler için de gizli numaraya kapatma özelliğini hizmete sunmuştur. Operatörler numara gizleme hizmetini ücretsiz olarak sunmaktadır. Yani dilediğiniz zaman siz de birini gizli numaradan arayabilirsiniz. Numaranızı gizledikten sonra birini aradığınızda aranan kişi iPhone kullanıyorsa Arayan Numara Yok ya da Bilinmeyen Numara şeklinde görecektir.

iPhone Gizli Numara Kapatma

Telefonunuzu gizli numaradan gelecek aramalara kapatmak istiyorsanız bunu yapmak mümkün. Kapattıktan sonra istediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz. GSM operatörüne göre hattı gizli aramalara kapatmak için;

  • Turkcell aboneleri *253# yazıp arama tuşuna basarak hattını gizli numaraya kapatabilir.
  • Vodafone aboneleri Yanımda uygulamasından “Gizli Numara Engelle” servisini kullanabilir veya GIZLI AC yazıp 7046’ya kısa mesaj göndererek gizli numaralardan gelecek çağrılara hattını kapatabilirler.
  • Türk Telekom aboneleri Türk Telekom Online İşlemler uygulamasından “özel numara kapatma” bölümünü kullanabilirler. Ayrıca *253# yazıp tuşuna basarak hattını gizli numaradan gelecek aramalara kapatabiliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz ayarlar yapılarak hattınızı gizli numaradan gelecek olan çağrılara kapatabilirsiniz. Ayarlar yapıldığında biri sizi gizli numaradan aramaya çalışırsa; “aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir” anonsunu duyacaktır.

İsterseniz telefon ayarlarınızdan, rehberinizde kayıtlı olmayan kişilerin sizi aramasını da engelleyebiliyorsunuz. Bunun için cihazınızın telefon ayarlarına giriş yapıp gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. Eğer siz de gizli ve bilinmeyen numaralardan çok fazla arama alıyorsanız bahsettiğimiz kısıtlama yöntemini uygulayın.

iPhone Arayan Numara Yok Nasıl Bulunur?

iPhone arayan numara yok bulma arayan kişiyi bulmak mümkün mi konusu da sıkça araştırılıyor. Biri sizi gizli numaradan aradığında bu yazıyı görürsünüz. Ancak, gizli numaradan arayan kişinin numarasını görüntüleyemezsiniz. Eğer bu tür aramalar almak istemiyorsanız yapabileceğiniz tek şey, telefonunuzu bu tür aramalara kapatmak olacaktır. Bu sayede kimse sizi gizli numara yapıp arayamayacak.

Numaramı gizli numaralara nasıl kapatabilirim diye soracak olursanız, bir üst başlıkta bunu nasıl yapabileceğinizi anlattık. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom aboneleri bahsedilen adımları sırasıyla uygulayarak hatlarını gizli numaraya kapatabiliyor. Ayrıca istediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz. Eğer siz birini gizli numara ile aramak isterseniz aranacak kişinin numarasının önüne *31# eklemeniz gerekir.

iPhone Bilinmeyen Numara ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

iPhone kullanıcılarının bilinmeyen numara ile ilgili olarak sıkça sorduğu soruları bu başlık altında listeliyoruz. Ayrıca bu soruların yanıtlarını da yine kısaca açıklıyor olacağız. Aklınıza takılan ya da öğrenmek istediğiniz farklı bir konu varsa lütfen yorumlar kısmından yazarak bizlere sorun.

1. iPhone Arayan Numara Yok Rehberde Kayıtlı Mı?

Arayan Numara yok yazan aramalarda, sizi arayan kişi numarasını gizlediğinden dolayı; rehberde kayıtlı olup olmadığını öğrenmek mümkün değildir. Sadece aramayı yanıtlayarak kimin aradığını sorabilirsiniz. Ya da bu tür aramalar almamak için hattınızı gizli aramalara kapatın.

2. iPhone Arayan Numara Yok ve Bilinmeyen Numara Farkı Nedir?

Akıllı telefon kullanıcıları gizli çağrı aldığında farklı uyarılar almaktadır. Bunlardan biri de iPhone arayan numara yok ve bilinmeyen numara farkı nedir sorusunu çıkarıyor. Bu iki uyarının bir farkı yoktur, her iki durumda da sizi arayan kişi numarasını gizlemiş demektir.

3. Türk Telekom Arayan Numara Yok

Operatörünüz Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom olabilir. Fark etmeksizin iPhone telefonunuza gelen arama gizli numaradan geliyorsa bu uyarı ile karşılaşacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir