Genel

Kürtçe’de Teno Ne Demek?

“Kürtçe teno ne demek?” İnternette aranan kürtçe kelimelerden biri de teno kelimesidir. Bu sözcüğün ne anlama geldiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Son yıllarda Kürtçe kelimeler oldukça popülerleşmiştir. Bunun nedeni ise direkt olarak sosyal medya diyebiliriz. Sosyal medyada videoların açıklama kısmında, yorumlarda ve biyografi alanlarında bu tür kelimelere rastlayabilirsiniz. Bu kelimeleri anlam itibariyle merak edenler için detaylı açıklamalar.

Kürtçe kelimeler ve anlamları, yazımızda bazı kelimeleri ve cümleleri anlamlarıyla birlikte paylaşmıştık. Bu başlıktan da farklı kelime ve cümlelerin anlamlarını inceleyebilirsiniz. Arkadaşım bana teno dedi ne demek istiyor? Kürtçede teno anlamı nedir diye araştıranlar aşağıdaki başlıktan anlamını inceleyebilirler.

Teno Ne Demek?

Kürtçe’de teno ne demek; diye soracak olursanız bunun herhangi bir anlamı yoktur. Bu sözcüğü ilk duyduğunuzda bir anlamı olduğunu düşünseniz de anlam itibariyle bir şeyi ifade etmez. Muhtemelen biri uydurma bir sözcük üretmiştir. Çünkü Kürtçe’de teno diye bir kelime kullanılmaz. Hatta teno ne demek diye araştırma yaptığınızda çoğu kişi bunun küfür olduğunu düşünmektedir. Ancak öyle bir küfür de olmadığını söyleyebiliriz.

Özetle açıklayacak olursak teno anlamı nedir diye soracak olursanız bu sözcük hiçbir şeyi ifade etmiyor. Ama teno Tükçe sözlüklerinde anlam olarak kiriş, tendon anlamına gelmektedir. Ancak, kürtçe de argo bir ifade olarak kullanılan Tenno’yu soracak olursanız bu bir küfürdür. Anlamı ise seni s..rim demek. Yine aynı anlamı taşıyan Ez tenım gibi bir argo kelimedir.

Kürtçe Tenonun Anlamı

Kürtçe Tenonun Türkçe anlamı nedir gibi araştırma yapanlar bu kelimenin bir anlam ifade etmediğini görecekler. Hatta kürtçe bilen arkadaşlarınıza sorarsanız, onların da böyle bir kelime olmadığını ve herhangi bir anlam taşımadığını söylediklerini göreceksiniz. Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek adına, bizler Kürtçe bilen tanıdıklarımıza sorduğumuzda; onlarda bize o ne demek şeklinde sordular. Yani özetle teno kelimesi tamamen uydurulmuş bir kelimedir ve bir anlamı da bulunmamaktadır.

Teno Ne Demek Küfür?

Kürtçe de teno şeklinde bir ifade bulunmamaktadır. Ancak bu kelimeyi ilk defa duyanlar kelimeyi yanlış anlamış olabilir. Kürtçe’de tenno şeklinde bir kelime vardır ve bu argo bir anlama sahiptir. Ez Tenım ile aynı anlamı taşıyan tenno; seni s…m demektir.

Teno Küfür Mü?

Yukarıdaki başlıkta da bahsettiğimiz üzere Kürtçe dilinde Teno şeklinde bir sözcük bulunmamaktadır. Fakat sormak istediğiniz şey tenno küfür müdür ise; bu sorunun yanıtı evet.

Bi Dil Bûn Ne Demek?

Kürtçe dilinde farklı sözcük ve kelimeler vardır. Bu sözcüklerden biri de ‘bi dil bun’ olarak bilinmektedir. Bu sözcüğün anlamı ise; Aşık olma, Gönül vermek gibi anlamlara gelir.

Min Çi Kiriye Ne Demek?

Kürtçede de Türkçe de olduğu gibi birçok kelime ve sözcük vardır. Bunlardan biri de “Min çi kiriye?” sözcüğüdür. Bir soru sözcüğü olan Min çi kiriye; ben ne yapmışım, ben ne yaptım ki gibi anlamlar taşımaktadır.

Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte, İngilizce terimlerde olduğu gibi Kürtçe ve farklı dillerdeki sözcükler de fazlaca kullanılır ve duyulur oldu. Bu sözcüklerden biri de “teno” olduğundan dolayı ilgili kelimenin ne anlama geldiğini burada açıklamak istedik. Kürtçe bilmeyenler tarafından yanlış telaffuz edilen tenonun normalde yazılışı tenno’dur. Tenno’nun anlamı ise argo bir küfürdür. Bu sözcüğü, tanımadığınız kişilere karşı kullanmanız halinde sorun yaşayabilirsiniz.

Farklı Kürtçe kelimeler ve anlamları:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir