Teknoloji

Instagram Keşfet Sıfırlama – Temizleme ve Düzenleme 2023

Instagram’da keşfet videoları izlediğiniz video türüne gösterilir. Peki, Instagram keşfet sıfırlama, instagram keşfet temizleme ve düzenleme nasıl yapılır? Instagram keşfetinizi düzenlemeniz gerekiyorsa buradaki rehberde bahsedilenleri dikkatlice okuyup uygulayın.

Instagram keşfet özelliği herkes tarafından beğenilerek kullanılıyor. Çeşitli video türleri ile Insntagram’da en çok vakit geçirilen alan Keşfet bölümüdür. Bu bölümde şarkı videoları, öğretici ve eğlence amacıyla hazırlanmış mizah videolarını görüntüleyebilirsiniz. Ancak bazı kullanıcılar Instagram keşfet nasıl temizlenir sorusuna yanıt arıyorlar. Sürekli futbol videoları izlerseniz keşfet bölümünde spora dair videolar görünecektir. Bununla birlikte kadın ağırlıklı videolar izlerseniz daha çok bu türden keşfet videolarını görürsünüz.

Eğer Instagram keşfet sıfırlama nasıl yapılır bilmiyorsanız burada anlattığımız keşfet temizleme ve düzenleme yöntemini kullanabilirsiniz. Bu sayede keşfetinizde izlediğiniz video türünde değil rastgele videolar görünecektir.

Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır? 2023

Keşfet kısmında gösterilen gönderiler arasından beğenmediğiniz gönderileri “İlgilenmiyorum” şeklinde işaretleyerek keşfet sayfanızda gösterilenleri düzenleyebilirsiniz. Fakat her gönderi için bunu yapmak çok fazla vakit alacaktır. Instagram keşfet sayfasında çıkan video türleri hoşunuza gitmiyorsa keşfet temizleme işlemini yapabilirsiniz.

instagram keşfet sıfırlama düzenleme

Adım adım Instagram keşfet sıfırlama:

  1. Instagram uygulamasına giriş yapın.
  2. Profil seçeneğine dokunun.
  3. Sağ üst kısımda bulunan üç çizgiye, buradan da Ayarlar’a dokunun.
  4. Hareketlerin bölümüne girin.
  5. Buradan Yakınlardaki Aramalar’a menüsüne girin.
  6. Açılan ekrandan Tümünü Temizle’ye basın.

Siz de instagram keşfette sürekli aynı şeyler çıkıyor diyorsanız yukarıdaki adımları uygulayarak keşfetinizi temizleyebilirsiniz.

Instagram Keşfet Neye Göre Çıkıyor

Instagram algoritmaları en çok takip ettiğiniz profillere göre keşfet videoları sunar. Bununla birlikte keşfet bölümünde izlediğiniz videolara göre de sürekli buna benzer yeni içerikler sunmaktadır. Örneğin futbol videolarını sonuna kadar izlerseniz keşfet bölümünde sürekli futbol ve buna benzer spor ile ilgili videolar gösterilecektir. Peki, instagram keşfet neye göre çıkıyor:

  • Takip edilen Instagram hesapları
  • Instagram’da beğenilen fotoğraflar ve videolar
  • Instagram’da etkileşime girilen hesaplar
  • Arkadaşlarınızın etkileşime girdiği hesaplar

Yani özerle siz Instagram’da hangi içeriklerde çok fazla vakit geçiriyorsanız Instagram algoritması da size o türden içerikler göstermeye devam eder. Instagram keşfette çıkanlar yukarıda sıraladığımız durumlara göre listelenmektedir. Özetle sizin izlediğiniz videolar, takip ettiğiniz hesaplar ve beğendiğiniz gönderilere bakılarak keşfet bölümünde de buna uygun içerikler sunuluyor. Neyse ki, Instagram keşfet sıfırlama yaparak tekrardan keşfet bölümünü düzenlemek mümkün.

Instagram Keşfet Düzenleme

Instagram keşfet düzenleme adımlarını yukarıda adım adım anlattık. Instagram keşfet sıfırlama sadece ayarlardan yapacağınız bir ayar değildir. Keşfet sayfasında hoşunuza gitmeyen gönderileri “ilgilenmiyorum” seçeneğini seçerek o türden içeriklerin görünmesini engelleyebilirsiniz. Instagram keşfet düzenleme işlemi yapıldıktan sonra hesabınız daha yeni açılmış gibi farklı türde keşfet videoları görüntülenecektir.

Instagram’da keşfet temizleme adımlarıyla keşfetinizi sıfırlamış olursunuz. Keşfette gösterilen içerikler arkadaşlarınızın etkileşime girdiği sayfalar da olabiliyor. Bunun nedeni ise Instagram algoritması arkadaşlarınızın hoşuna gidecek şeyleri sizin de beğenebileceğinizi düşünmesinden dolayıdır.

Instagram keşfet bölümü, hesap kullanıcısının beğendiği postlara, takip ettiği kişilere ve hesaplara göre değişen, fotoğraf, video ve reels videolarının bulunduğu sayfadır. Keşfete genellikle eğlence amaçlı oluşturulan içerikler gösterilmektedir. Bununla birlikte bazı kullanıcılar ilgi çekmeyen ve takipçi kasmak için paylaşılan gönderileri keşfet menüsünde görmektedir. Bu durumda yapmanız gereken şey keşfet sıfırlama ayarlarını yapmaktır.

Instagram Keşfet Kapatma

Bazı kullanıcılar ise Instagram keşfet kapatma ayarının olup olmadığını merak ediyorlar. Ancak böyle bir yöntem yok. Yapabileceğiniz maksimum işlem keşfette görüntülenen içerikler hoşunuza gitmiyorsa keşfeti sıfırlamak yani temizlemek olacaktır. Ayrıca keşfette hoşunuza gitmeyen içerikleri ilgilenmiyorum olarak işaretleyip bunların da görünmesini engelleyebilirsiniz.

Instagram ile ilgili çok çeşitli sorular bizlere soruluyor. Bu sorulardan bazılarını burada yanıtladık. Hemen aşağıdaki listeden diğer Instagram haberlerine de bakabilirsiniz.

Instagram Keşfet Bozuldu

Instagram keşfet bozuldu gibi problemlerle de karşılaşan bazı kullanıcılar olabiliyor. Bu durumda yapılması gereken en iyi yöntem keşfet bölümünü sıfırlamak olacaktır. Sıfırlama işlemini yaptıktan sonra keşfet videoları hem temizlenmiş hem de problemsiz şekilde çalışıyor olacaktır.

Keşfet bozuk olan kullanıcıların çoğu burada bahsedilen ayarı uygulayarak genelde keşfet bölümünü sıfırlayıp temizliyor. Ardından uygulamada keşfet bölümünü sorunsuz şekilde kullanıyorlar. Eğer keşfetiniz bozulursa burada anlattığımız adımları yaparak sıfırlamak çözüm olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir