Teknoloji

Instagram Story Boyutu – Hikaye Fotoğraf Boyutu Ne Kadar Olmalı?

Instagram hikayeleri belirli bir boyutta paylaşıldığında daha fazla etkileşim alıyorlar. Bu nedenle doğru Instagram story boyutu uygulanmalıdır. Tarz Instagram hikayeleri paylaşıyorsanız bunları doğru boyutlarda ayarlamanız gerekir. Aksi halde ekrana sığmayan ya da ekranda küçük kalan, görseller ya da videolar paylaşmış olursunuz.

Instagram’da hikaye olarak paylaşımlar yapacaklar bazen özel görseller hazırlayabiliyorlar. Kendi fotoğraflarını Photoshop programları ile düzenleyip story bölümünde paylaşmak isteyenlerin, fotoğraf boyutuna dikkat etmeleri gerekir. Çünkü boyutu uygun olmayan fotoğraf ya da video görselleri ekrana tam anlamıyla sığmayacağından dolayı görüntüde bozulmalar olabilir.

Instagram Hikaye Nasıl Paylaşılır?

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra, Hikayen yazan kısma dokunun.
 • Buradan bir video ya da fotoğraf seçin.
 • Anlık çekmek için Kamera seçeneğine dokunun.
 • Kamera ile çekilen görseller direkt olarak hikaye boyutuna ayarlanır.
 • Hikayeyi seçtikten sonra sağ alt kısımdaki ok işaretine dokunarak paylaşabilirsiniz.

Instagram hikaye nasıl paylaşılır bilmeyenler yukarıdaki adımları uygulayarak bu gönderileri paylaşabilirler. Instagram uygulamasına giriş yaptıktan sonra ana sayfadaki Hikayen yazan kısma basın. Sonrasında eğer yeni bir fotoğraf çekecekseniz kameraya, galeride kayıtlı olan bir görseli seçecekseniz aşağı yukarı kaydırarak görseli bulun. İlgili görseli seçtikten sonra Hikayen ya da Yakın Arkadaşlar seçeneğine dokunarak hikaye kısmında gönderi paylaşabilirsiniz.

Instagram Story Boyutu Ayarlama

Photoshop programında Instagram hikayesi paylaşacak olursanız Instagram story boyutuna göre bir görsel oluşturmanız gerekir. Aksi halde görselin kalitesi düşebilir, ekrana sığmayabilir ya da küçük kalabilir. Instagram hikaye boyutu:

 • Instagram Story boyutu, 1080 piksel genişliğinde ve 1920 piksel yüksekliğinde olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Instagram Hikaye oranları, 9:16 oranına uygun olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Instagram Hikaye nasıl fotoğraf eklenir?

Instagram Story bölümüne fotoğraf ekleyebilmek için, ekranın sol üst kısmındaki + simgesine basın ya da akışın herhangi bir kısmında parmağınızı sağa doğru kaydırmalısınız. Herhangi bir fotoğraf çekmek ya da seçmek için ekrandaki fotoğraflardan birini seçmelisiniz. Daha sonrasında “Hikayen”e tıklayın bu sayede hikayeye fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Benzer haberler:

Instagram Hikaye Fotoğraf Boyutu

Story boyutu ile Instagram hikaye boyutu aynıdır. Story Türkçe’de hikaye anlamına gelmektedir. Bu durumda Instagram hikaye boyutu: 1080 piksel genişliğinde ve 1920 piksel yüksekliğinde olmalıdır. Bu sayede daha kaliteli görüntüye sahip fotoğraf ya da videoları burada paylaşabilirsiniz.

Instagram Hikayeler Nerede Görünür?

Story’de paylaştığınız fotoğraf ve videolar aşağıdaki kısımlarda görünür:

 • Profilinizde: Profil fotoğrafınızın etrafında renkli bir halka oluşur ve siz dahil diğer kişiler buna dokunarak hikayenizi görüntüleyebilirler. Hikayede paylaşılan fotoğraflar ve videolar, profilinizdeki fotoğrafların ve videolar gibi gönderi bölümünde görünmeyecektir.
 • Akışın üst tarafında: Profil fotoğrafınız takipçilerinizin Akışlarının üst kısmında sıra halinde listelenir ve takipçiler buna dokunarak hikayeyi görüntüleyebilirler.
 • Akışta, paylaştığınız gönderilerin yanında hikayeler görünür: Bir gönderi paylaşırsanız gönderinin yanındaki profil fotoğrafınızda da yine hikaye paylaştığınızı gösteren mavi bir halka vardır. Arkadaşlarınız buna dokunurlarsa hikayenizi açabilirler.
 • Direct gelen kutusunda: Direct mesaj kutusunda mesajlaşırken de, profil fotoğrafınızın etrafında mavi bir halka olur. İnsanlar buna dokunarak hikayeyi görebilirler.

Instagram story boyutu ile ilgili merak edilenleri burada yanıtladık. Unutmayın ki Instagram hikayelerini silmemeniz halinde paylaşıldıkları andan 24 saat sonra otomatik olarak kaldırılacaklardır.

Buradaki ayarları uygulayarak uygun boyutlarda Instagram hikayeleri oluşturabilirsiniz. Eğer uygun boyutta bir hikaye paylaşırsanız muhtemelen görüntünün kalitesi düşecektir. Bu noktada istenilen boyutlara göre hikaye paylaşmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir