Teknoloji

Instagram Sesli ve Görüntülü Arama Geçmişi Silme 2023

Instagram’da sesli ve görüntülü aramalar yapılabiliyor. Ancak bu aramalar uygulamada kayıtlı kalıyor. Peki, Instagram Aramaları silme nereden yapılır? Instagram sesli arama geçmişi silme nasıl yapılır? Instagram’da görüntülü arama geçmişi silme rehberi ile bu iki sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Bilerek ya da yanlışlıkla biriyle sesli veya görüntülü arama mı başlattınız?

Başlatılan arama için her iki tarafta da mesaj bilgilendirmesi görünür.

O kişinin görüntülü arama bildirimini görmemesi için mesaj kısmına girip ilgili mesajı seçerek Gönderiyi sil seçeneği ile silebilirsiniz.

Ancak Mesaj kısmında sesli arama ve görüntülü arama geçmişi listesinde görünmeye devam eder.

Instagram Aramaları Silme Nasıl Yapılır?

Instagram Sesli Arama Geçmişi silme 🟢Instagram Profil Fotoğrafı Büyütme
Instagram Görüntülü Arama Geçmişi SilmeInstagram Keşfet Sıfırlama
Instagram Aramaları SilmeInstagram Taslaklar Nerede

Instagram arama geçmişini silebilmek için sohbeti açın ve bilgi simgesine dokunun.

Bilgi bölümüne geldikten sonra, “Kaybolma modunu” aktif etmeniz gerekir.

Kaybolma modu aktif edildikten sonra arama geçmişiniz her iki taraftan da silinecektir.

instagram aramaları silme

Kaybolma modunu devre dışı bırakana kadar arama geçmişi her iki tarafta da görünmez. Bu işlem yalnızca sizin yaptığınız aramalar için geçerlidir.

Arama yapılan kişi sohbeti açarsa, “x kişisi, yok olma modunu açtı” uyarısını görür.

Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme iPhone

Instagram Sesli Arama Geçmişi Silme
Instagram’da Sesli Arama Geçmişi Silme nasıl yapılır?

Instagram’da sesli aramalar yapılabiliyor. Ayrıca sesli aramayla birlikte isterseniz görüntülü aramalar da yapabilirsiniz. Sesli arama yaptığınızda bu sesli aramalar, mesajlar bölümünde görünür. Sesli arama silmek isteyenler ise genelde bunun nasıl yapıldığını bilmiyorlar. Bu haberimizden detaylıca anlattık, Instagram arama geçmişi silme nasıl yapılır:

 • Instagram‘a giriş yap
 • Giriş yaptıktan sonra sesli arama yaptığınız kişi ile olan mesajınızı açın
 • Buradan sesli arama bildirimini seçin
 • Ardından bu bildirimi silin
 • Bu sayede sesli arama geçmişi silinecektir.

Sesli arama gibi görüntülü aramaların da geçmişini silmek mümkündür. Yapmanız gereken bütün işlemler direkt olarak Instagram uygulamasında yapılmaktadır. Farklı bir program ya da uygulamaya gereksinim yoktur.

Yukarıdaki ayarlar iPhone telefonlarda işe yaradığı gibi Android cihazlarda da işe yaramaktadır. Her iki işletim sistemine sahip telefon için instagram aramaları silmek bu kadar basit.

Instagram Görüntülü Arama Geçmişi Silme

Instagram uygulamasında görüntülü aramalar da yapılabiliyor. İsterseniz bir arkadaşınızla isterseniz de birden fazla arkadaşınızla görüntülü konuşmalar yapabilirsiniz. Sosyal medya denince akla ilk gelen isimlerden olan Instagram’da bu aramaların geçmiş kaydı da tutuluyor. Kimle hangi gün hangi saatte ne kadar konuşma yapıldığını bu sayede öğrenebiliyorsunuz. Bazı kullanıcılar Instagram Aramalar kısmında not alınan görüntülü arama geçmişini silmek isteyebiliyorlar. Burada nasıl yapılacağını detaylıca anlattık.

Instagram Görüntülü Arama Geçmişi Silme rehberi:

 • Instagram uygulamasına girin
 • Mesajlar ekranına gelin
 • Buradan Aramalar menüsünü seçin
 • Silmek istediğini aramayı seçin ve sola kaydırın
 • Sola kaydırdığınızda sil seçeneği gelecektir
 • Buradan görüntülü arama geçmişini kolayca silebilirsiniz
Instagram Aramaları silme

Instagram’daki sesli ve görüntülü aramalarında kişi ekleme özelliği de bulunmaktadır. İsterseniz görüşme esnasında farklı arkadaşlarınızı da bu konuşmaya ekleyebiliyorsunuz. Android ya da iOs işletim sistemine sahip iPhone telefonlarınızda görüntülü aramaları bu şekilde temizleyebilirsiniz. Birinden aramaları gizlemek için ya da temizlemek için instagram aramaları silmek isteyebilirsiniz. Yapılması gereken tek şey uygulama içerisinden gerekli temizleme adımlarını yapmaktır.

Instagram Görüntülü Arama Ayarları

Instagram’da görüntülü arama ayarlarını yaparak kimlerin sizi görüntülü arayıp aramayacağını ayarlayabilirsiniz. Normal instagram ayarlarında bu ayar yalnızca arkadaşlarınız şeklinde seçilidir. Ancak bazı hesaplarda bu herkese açık olabilir. Yapmanız gereken ayarlar ise aşağıdaki şekildedir.

 • Instagram’a giriş yapıp profilinize gelin.
 • Profilin sağ üst kısmında bulunan menü seçeneğine dokunun.
 • Buradan bildirimler bölümüne gelin.
 • Bildirimler menüsünden  Mesajlar ve Aramalar seçeneğine girin.
 • Buradan Görüntülü Sohbetler kısmına gelin.

Görüntülü sohbetler bölümünden kimlerin sizi görüntülü arayıp aramayacağını ayarlayabilirsiniz. Bazı kişilere özel olarak kapatmak isterseniz o kişileri de yine buradan seçmeniz gerekir.

Instagram ile ilgili merak ettiğiniz farklı konular olursa arama kısmından Instagram yazıp güncel Instagram hataları ve çözümlerini de inceleyebilirsiniz.

Görüntülü Arama Nedir?

Görüntülü arama özelliği tıpkı normal telefonlarda ya da Whatsapp’taki görüntülü arama özelliğiyle aynıdır. Görüntülü aramalarda, isterseniz birden fazla kişiyi sohbete dahil edebilirsiniz. Ses ve görüntü kapatma gibi özellikler de bulunmaktadır. Örneğin müsait olmadığınız bir anda sesi ya da kamerayı kapatabilirsiniz.

Sesi kapatmak için mikrofon simgesine, görüntüyü kapatmak için kamera simgesine dokunmanız gerekir. Tekrar açmak için işlemi tekrarlamalısınız. Instagram’da görüntülü arama yaptığınızda aramalar bölümüne kaydedilir. Bu nedenle çoğu kişi Instagram aramaları silme nasıl yapılır konusunu araştırmaktadır. Eniyisor.com olarak bize gelen soruları yanıtladığımızdan bu soruya da detaylı bir şekilde yanıt verdik.

Instagram Sesli Arama Nedir?

Instagram uygulamasında sesli aramalar da yapılabiliyor. Sesli arama yapmak için öncelikle arayacağını kişinin mesaj bölümüne girin. Sonrasında telefon simgesine dokunarak o kişiyi arayabilirsiniz. Instagram ile yapılan sesli ve görüntülü görüşmelerde bağlantı internet üzerinden sağlanır. Sesli konuşmaya başladığınızda isterseniz mikrofonu kapatabilirsiniz.

Instagram aramaları silme ile ilgili merak edilen birçok soruya burada yanıt verdik. iPhone ve Android cihazlarınızda buradaki ayarları yaparak arama geçmişi temizlenebilir. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Instagram Sesli ve Görüntülü Arama Nasıl Yapılır?

Instagram uygulamasında da Whatsapp’ta olduğu gibi sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Sesli ya da görüntülü arama yapmak istediğiniz kişiyi belirledikten sonra:

 • DM kutusuna girin.
 • Burada o kişiyi bulun.
 • Ardından sağ üst kısımdaki seçeneklerden sesli arama yapacaksanız telefon simgesine dokunun.
 • Görüntülü arama yapmak için video kamera simgesine dokunmalısınız.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirerek sesli ya da görüntülü aramalar yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir