Haber

Instagram Telif Hakkı İhlali Mesajı 2024

Instagram telif hakkı mesajı neden gelir? Bazı kullanıcılara uygulamada Instagram telif hakkı ihlali mesajı gidebiliyor. Peki bunun nedeni nedir?

Instagram son yılların en popüler ve en çok kullanılan sosyal medya uygulamasıdır, instagram’da kişisel ve kurumsal milyonlarca hesap vardır. Sosyal medya kullanımı potansiyel müşteriler oluşabileceğinden dolayı kurumsal firmalar tarafından da tercih ediliyor. Ancak bu durum çeşitli dolandırıcılıklara da neden olabilmektedir. Örnek, dolandırıcılar bu sosyal medya uygulamasında sahte hesaplarla birçok kişiye zarar vermiştir. Kullanıcılara sahte telif hakkı mesajı atmaya benzer çeşitli kandırmacalar yapılabiliyor. Bu haberimizde instagram telif hakkı mesajı neden gelir gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır anlattık. Instagram telif hakkı mesajı geldi ne yapmalıyım:

Instagram Telif Hakkı Nedir?

Instagram telif hakkı nedir? Instagram’da hesap açarken, Kullanım Koşularında telif haklarını da kabul ederiz. Telif hakkı içeren gönderiler paylaşılması halinde en son hesabımızın kapatılacağına dair bilgileri de kabul etmiş oluruz.

Aynı zamanda Instagram’ın Tekrar İhlal Etme Politikası da bulunuyor. Bu politikaya göre, birinin ya da bir markanın telif hakkı barındıran içeriğini yayınlamaya devam ederseniz hesabınız kullanıma kapatılabilir. Yapmanız gereken tek şey Instagram’ın kaldırdığı gönderileri tekrar paylaşmamaktır.

Instagram Telif Hakkı İhlali Mesajı Neden Gelir?

Yakın zamanda instagram uygulamasında telif haklarını ihlal edecek bir post gönderirseniz telif hakkı mesajı almanız oldukça doğaldır, ancak bu telif hakkı bildirimleri genelde mesaj olarak değil mail üzerinden iletilmektedir. Telif hakkı mesajı size DM üzerinden geldiyse mesajı gönderen hesabı en az 2 defa kontrol etmelisiniz. Peki, instagram telif hakkı mesajı neden gelir:

 • Telif hakkı barındıran içerik paylaşmak
 • Bir başkasına ait görsel ya da video yayınlamak
 • Dolandırıcılar tarafından gönderilen telif hakkı mesajı

Fikri mülkiyet haklarının ihlali, Instagram’da hesap açılırken kabul edilmesi gereken Kullanım Koşulları’nda yasaklanmıştır, kullanıcılar da bunu kabul ederler. Bir defa telif hakkı ihlali yapmanız halinde, gönderi Instagram tarafından kaldırılacaktır. Ayrıca aynı içeriği paylaşmamanız ile ilgili uyarılırsınız.

Instagram Dolandırıcıların Telif Hakkı Mesajı Nasıl Anlaşılır?

Çok fazla video ve fotoğrafın paylaşıldığı Instagram’da telif hakkı uyarısı almanız oldukça normaldir. Herhangi bir nedenden dolayı telif hakkını çiğnemiş olabilirsiniz. Ancak telif hakkı bildirimleri size hiçbir zaman mesaj olarak gönderilmez. Bunun yerine Instagram bildirimi ya da E-posta yoluyla bilgilendirilirsiniz. Eğer telif haklarını ihlal edilirse hesabınıza post, reels gibi paylaşım seçeneklerine kısıtlama gelebilir. Bu tür durumlarda yapmanız gerekenler:

 • Telif hakkı ihlali mesajı size mesaj olarak geldiyse kesinlikle kimin gönderdiğini dikkatlice kontrol edin, eğer mail olarak geldiyse size mail gönderen kişinin mailini inceleyin. mail adresinin @instagram.com şeklinde bitmesi gerekir.
 • Size gelen URL’leri instagram’a ait olup olmadığını kontrol ettikten sonra açmayı unutmayın.

Instagram Telif Hakkı Mesajı Geldi Ne Yapmalıyım

Sahte telif hakkı mesajları dolandırıcılar tarafından insanların hesabını çalmak için gönderilir. Çalınan instagram hesapları kolay kolay geri alınamadığı için gelen mesajın sistem mesajı olup olmadığından emin olmak gerekir. Sahte instagram telif hakkı mesajı alan kişilerin hesabı çalınır ve genelde dolandırıcılık amacıyla kullanılır. Instagram bu tür problemlerin önüne geçmek için telif hakkı bildirimlerini mail adreslerine gönderir.

Eğer mesaj yoluyla gelirse: kullanıcı adının yalnızca @instagram olduğundan emin olun.

Instagram Hesabı Nasıl Korunur?

Hesabınızı çalan kişi genelde kurtarma seçeneklerini değiştirmekle işe başlar. Bu durum sonucunda ise, hesabı geri almak çok daha zordur. Bu nedenle instagram hesabınızı koruyabilmek için bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Hesabınızı korumak için:

 • Daha zor şifreler belirleyin.
 • Bilmediğiniz link bağlantılarına tıklamamaya özen gösterin.
 • Mail adresinizi ve telefon numaranızı tanımadığınız insanlarla paylaşmayın.
 • İki adımlı doğrulamayı açın.
 • Şüpheli mesaj gönderen hesapları şikayet edip ardından engelleyin.

Instagram telif haklarına oldukça önem veren sosyal medya uygulamalarından biridir. Telif haklarını ihlal eden bir gönderi yayınlamanız halinde bu gönderi size uyarı verilerek Instagram tarafından kaldırılmaktadır. Hesabınızın kısıtlanmaması ya da kaldırılmaması için aynı gönderiyi tekrar paylaşmayın.

Instagram Telif Hakkı Mesajı Geldi Ne Yapmalıyım?

Bazı kullanıcılar ise Instagram telif hakkı mesajı geldi ne yapmalıyım diyerek panik yapabiliyor. Instagram tarafından bir telif ihlali olduğunda paylaştığınız gönderi kaldırılır ve bildirim olarak size bilgi verilir. Ayrıca e-posta adresinize de ihlal ile ilgili bilgiler gönderilir. Fakat DM yöntemiyle size mesaj gelmez. Eğer biri ya da birileri size mesaj olarak Instagram’dan telif hakkı ihlali mesajı gönderiyorsa o hesabı şikayet edin ve engelleyin.

Telif Hakkı Sorunu Çözüm

Instagram telif hakkı sorunu çözümü nasıl yapılır? Instagram telif hakkı nedir, telif hakkı mesajı neden gelir ve sorunu nasıl çözeriz gibi soruların yanıtını burada verdik. Instagram telif hakkı sorunu çözümü:

 • Telif hakkı barındıran içerikler paylaşmayın
 • Instagram tarafından kaldırılan içerikleri tekrar yüklemeyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir